03.04.2002 | Kocaelispor – Beşiktaş

Kocaelisporumuzun 2001/2002 sezonundaki Türkiye Kupası yazı dizimizin son halkasına yani unutulmaz Beşiktaş finaline gelmiş bulunuyoruz. 28 Kasım Çarşamba günü 2-1’lik Telekom galibiyeti ile başlayan bu yolculuğun, Gençlerbirliği, Erzurum ve Adanaspor virajlarından geçerek Bursa’da Beşiktaş finaline uzanacağını gerçekçi olmak gerekirse kimse beklemiyordu. Ancak futbolda tek bir faktör başarıyı belirlemez. Hikmet Karaman’ın akılcı oyun taktikleri ve oyuncularımızın bireysel performanslarının öne çıkması ile ve elbette rakiplerimizin de beklenmedik performansları ile başarıya giden zemin hazırlanmış oldu. Tüm bu süreçte Kocaelispor taraftarının da desteği elbette yadsınamaz.

“Kazanırsak Kocaeli’de Çok Şey Değişecek!”

Karşılaşma öncesinde usta ayaklarımızdan Nuri Çolak, “Kupayı İstanbul takımları her zaman kazanıyor, ancak içinde bulunduğumuz durum düşünülürse Anadolu takımlarının zorlukları aşarak kazanması çok daha önemlidir” açıklamasında bulunacaktır. 5 sene önce finalde attığı gol şüphesiz bir dönüm noktasıdır tarihimiz için Nuri’nin… Amaç şimdi 2.kez bu zaferi elde etmek ve Türkiye Kupası’nı Kocaelispor için gelenek haline getirebilmektir. Nuri’nin bir cümlesi hafızalara kazınmıştır: “Kazanırsak Kocaeli’de Çok Şey Değişecek!”

Beşiktaş camiasında o dönemlerde menajerlik yapan Sinan Engin’in karşılaşmadan önce iddialı açıklamaları anımsanmaktadır. O sene şampiyonluğu Galatasaray’a kaptıran Beşiktaş camiasında Denizlisporlu Doğan Seyfi için seferberlik yapılacaktır. Yaşamını yitiren Doğan Seyfi’ye kupayı adayacaklarını ve maça oyuncunun tişörtleri ile çıkacaklarını belirtecektir Sinan Engin.

Unutulmaz Gollerle Gelen Kupa!

Tarihler 4 Nisan 2002 Çarşamba akşam saat 20:30’u göstermektedir. İzmit’ten yüzlerce otobüsün Bursa Atatürk Stadyumu’na geldiği, bireysel araçları ile sabah erken saatlerden itibaren şehrin akın ettiği bir atmosfer vardır. Metin Tokat’ın yönettiği karşılaşmaya ekibimiz şu 11’le çıkacaktır.

Ahmet Şahin, Faruk Sarman, Orhan Ak, Ahmet Arslaner, Cihan Haspolatlı, Kaan Dobra, Nuri Çolak, Aleksandar Yordanov, Ayman Abdelaziz, Cem Sinan Vergül ve Zdravko Lazarov, 

Kocaelisporumuzun klasik yeşil siyah forması ile Beşiktaş’ın ise o dönemlerde giydiği kırmızı forması ile sahaya çıktığı Bursa’daki atmosferde ilk golümüz ilk yarının sonuna doğru sağda gelen atakta Cihan‘ın dokunuşu ile başlar. Thomas Mhyre çaresizce şutu izler. İlk yarıyı 1-0 önde kapatırız.

1-0’lık skor Daum’un tüm oyun planını da alt üst edecektir. Ancak asıl beklemediği olay 52.dakikada İbrahim Üzülmez’in ikinci sarı karttan kırmızı görerek atılması olacaktır. Beşiktaş bu dakikadan sonra tamamen dengesizleşecektir. İkinci yarıda 59. dakikada 11 numaralı forvetimiz Bulgar Lazarov‘un Beşiktaş savunmasını hallaç pamuğu gibi silkelediği ve mükemmel bir son vuruşla topu Beşiktaş ağlarına gönderdiği gol ile adeta Bursa yıkılmaktadır. 2-0‘lık bu skor makine gibi işleyen ekibimizin gol arzusunu bitirmeyecektir. Golde Yordanov’un da tek pasla katkısını elbette unutmamak gerekiyor. Lazarov’un golden sonra koşarak kart görme riskini de göze alarak Türkiye Kupasını yandan çekerek havaya kaldırması tribünlerimizi daha da coşturacaktır. Bursa’da tek bir ses hakimdir “Şampiyon Kocaeli!”

Beşiktaş 2-0’dan sonra kaçınılmaz bir şekilde tel tel dökülecektir ve şuursuz bir futbol ortaya koyacaktır. Kaan Dobra‘nın kaleciden de sekerek süzülen ve gol olan vuruşu 82’de gelecektir. Skor artık 3-0‘dır. Kapanışı Serdar Topraktepe yapacaktır. Lazarov’un yerine ikinci bölümde oyuna giren Serdar, Ahmet Arslaner’in getirdiği topta mükemmel bir dokunuş ve seken topa havada uçan tekme atması ile skoru 4-0‘a getirecek ve Türkiye Kupası’nı ikinci kez müzemize götürmemize yardımcı olacaktır.

Haluk Ulusoy’un elinden alınan kupa Nuri’nin elinde yukarı doğru kalkmıştır artık. Kocaelisporumuz tarihinde 2. kez Türkiye Kupası’nın sahibidir.

Karşılaşmada İbrahim ve Tamer’e kanat bindirmeleri yaptırmayan, Ahmet Dursun ve İlhan Mansızı sıkı markaj ile etkisiz hale getiren Hikmet Hoca’nın oyuncuları disiplinli oyunlarının ödülünü alacaklardır. Kocaelisporumuzun ilk yarıda ağırlıklı olarak kontra ataklar denemesi akılcı bir oyun taktiği idi. Belirttiğimiz gibi asıl kırılma anı İbrahim Üzülmez’in atılması olacaktı. Lazarov aslında ilk yarıda yalnız kaldı da diyebiliriz. Eğer Kaan Dobra ve Yordanov tarafından biraz daha desteklenseydi belki de ilk yarıda skoru 3-0’a getirebilirdik.

Kalecimiz Ahmet’i geçmek olmaz. Bu karşılaşmada hem dikkatli oyunu ve refleksleri hem de oyunu kurması, yani topu oyuna doğru zamanlarda uzun toplarla sokması Beşiktaş ortasahasını adeta felce uğrattı. Bir kalecinin nasıl oyunun kaderini belirleyebileceğinin de derslerini içeriyordu Ahmet’in akılcı oyunu.

İstanbul Basınına Atılan Büyük Tokat!

Karşılaşma sonunda İzmit’te büyük kutlamalar düzenlenir. Gece geç saatte Bursa’dan dönen taraftarlarımız gruplar halinde eğlenceye katılırlar. İzmit’in tıpkı 5 sene önce olduğu gibi sabahlara kadar susmadığı ve uyumadığı çok özel anlardan biridir bu. En güçlü dönemlerinde Trabzon’u yenen ekibimiz, yine güçlü bir döneminde Beşiktaş’ı saf dışı bırakarak İstanbul basınına dimdik ayakta olduğunun mesajını bu zafer ile verecektir. Gerçekten de o aralar ekibimizden umudu kesmiş olan İstanbul hegemonyası maç öncesinde kupanın Beşiktaş’ın müzesine gideceği noktasında adeta birbiri ile yarışmıştır. 4-0’lık skorla gelen kupa özellikle basındaki Beşiktaşlı kalemlerin yüzünü kirece çevirecektir. Taraftarlarımız da bu durumu sık sık hicvedecek ve tribünlere taşıyacaklardır.

Depremin yaralarını sarmaya çalıştığımız kritik bir evrede gelen bu başarı elbette şehrimiz için çok büyük bir doping olacaktır. Ancak kabul etmek gerekir ki, nesnel gerçekler bu kupa ile birlikte adım adım aleyhimize işlemeye başlar. Kendimizi kısa sürede hiç bulmak istemediğimiz konumlara doğru hızla sürüklenirken buluruz…

Hakkında KSB Editorial

Kocaelispor Blog - Kocaelispor Analiz Merkezi

Önerilen Makale

28.11.2001 | Kocaelispor – Türk Telekom

Kocaelisporumuzun ligi 43 puanla 11.sırada bitirdiği 2001/2002 sezonu tarihimiz açısından oldukça önemli bir sezondur. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir