05.02.1997 | Samsunspor – Kocaelispor

Kocaelisporumuzun 1997 yılındaki unutulmaz Türkiye Kupası zaferi yolculuğuna devam ediyoruz. Anımsayacağınız gibi bir önceki dosyamızda yeni teknik direktörümüz Holger Osieck’in Kocaelisporumuzla çıktığı ilk resmi karşılaşmadan yani kupadaki birinci Samsunspor maçından bahsetmiştik. Erhan Albayrak’ın golüyle 1-0* kazandığımız ilk maçından ardından ligde ivme yakalamaya çalışan ekibimiz Altay ve Galatasaray beraberliklerini geride bırakacaktır.

Bu evrede takımımızda kolay gol atamama problemi ortaya çıkacaktır. Golsüz geçen Altay ve Galatasaray deplasmanın ardından gelir Samsunspor’la kupa rövanşı. Karşılaşma 5 Şubat günü Samsun 19 Mayıs Stadyumunda oynanır. Bu dönem Samsunspor’da hoca olarak ilk kez Milorad Mitrovic’i görürüz.

Karşılaşmaya klasik olarak Stingaciu, Mirkovic, Osman, Turan, Zeki, Tayfur, Evren, Engin Öztonga, Nuri, Dabrowski ve Faruk 11’i ile başlayan ekibimiz ikinci yarıda Moshoeu ve Ahmet Dursun’dan faydalanacaktır.

Osieck’in akılcı oyun taktiği takımı ofansif bir yapıda olsa da geride kalabalık tutmak ve ani kontra ataklarla rakibi cezalandırmak şeklinde düşünülebilir. Bunu yaparken son dönemlerde moda olduğu gibi 9 tane savunma yönü ağır basan ismi değil aksine Evren’den, Nuri’ye, Faruk’tan, Dabrowski’ye kadar hatta o dönemler geride oynayan ama ilerleyen senelerde golcü kimliğini de gösteren Engin Öztonga’ya kadar pek çok hücum ismini sahaya sürecektir Osieck. Arkayı bu usta ayaklarla kalabalık tutmak, hem topu kaznadığımızda seri paslar yapmamızı hem de Samsunspor ortasahasını kolay eksiltmemizi sağlayacaktır.

Yine de defansif bir oyun oynadığımızı belirtmek gerekir. Zaten Samsunspor’un da 2 şutu direkten dönecektir. Özellikle Serkan’ın pozisyonu çok tehlikelidir. Ekibimiz için de özellikle Evren ile ilk yarıda ve ikinci yarıda John Moshoeu ile yüzde yüzlük pozisyonları harcadığımızı belirtelim.

90 dakika 0-0 biter, Samsunsporluların yoğun protestoları ve yer yer taşkınlıkları içinde rakibimizi kupanın dışına iteriz ve 14 gün sonra oynayacağımız unutulmaz Beşiktaş yarıfinal ilk maçına doğru haklı bir gururla uzanırız…

* (bknz: Kocaelispor:1 Samsunspor:0)

Hakkında KSB Editorial

Kocaelispor Blog - Kocaelispor Analiz Merkezi

Önerilen Makale

19.02.1997 | Kocaelispor – Beşiktaş

Samsunspor’u çeyrek finalde 1-0 ve 0-0’lık skorlarla eleyen Kocaelisporumuzun, 1997 yılında zafere giden unutulmaz yoldaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir