Sene 1992: Olaylı Bursa Deplasmanı

Kocaelisporumuzun 1990’lı yıllardaki esas büyük rakiplerinden biri 4 büyükler olarak bilinen takımlar haricinde doğrudan Bursaspor’dur dersek abartmış olmayız. 1992’de birinci lige dönüşümüz, efsane kadromuzla rakiplerimize gözdağı veren ve ortalığın tozunu alan ekibimiz için artık rakiplerin de ismi değişmiştir. Önceki senelerde yine Marmara Bölgesi’nden Yalovaspor ile yaşadığımız gerilimler bilinmektedir. Birinci lige çıktığımız dönemlerde de bir kez daha Bursaspor rekabeti gündeme gelecektir.

O sene Yılmaz Vural’ın hocalığını yaptığı Gancevli, Sedatlı, Gabrielli Bursa ile ilk karşılaşmamızı 8 Kasım günü Bursa’da oynarız. Karşılaşmayı ikinci yarıda Saffet ve Ergun Kula’nın golleri ile 2-0 kazanırız. Bu galibiyet ile ilk 10 hafta içinde sadece Gaziantep’e kaybetmiş oluruz ki bu muazzam bir başarıdır. Ligin zirvesini domine eden ekibimiz maçtan sonra Bursa taraftarı tarafından alkışla karşılanır.

İkili Oynayan Bursa Taraftarı

O gün maça İzmit’ten büyük ilgi olur. Yaklaşık 4000 kadar taraftarımız gerek belediyenin temin ettiği otobüslerle gerekse şahsi arabaları ile Bursa’ya çıkartma yaparlar. Güneşli bir Kasım günüdür. Maçı toplamda 20bine yakın kişi izleyecektir. Aslında maçın ardından “Şampiyon Anadoludan Çıkacak” şeklinde Kocaelisporumuz lehine tezahürat yapan Bursalılar, çirkin yüzlerini maçı sonunda gösterirler. Tribünde çıkan gerilim maçın başında polisin müdahelesi ile kontrol altına alınır. Taşlı sopalı gerilimden ötürü maça 5 dakika geç başlanır. Ambulanslar 2-3 yaralıyı hastaneye taşırlar. Ama ikinci yarıda Bursa savunması ofsayt diye uyuynca önce Saffet’in plasesi ve sonrasında Ergun’un kafa vuruşundan gelen golleri Bursalıları tam olarak çıldırtır.

Stad dağılırken 41 plakalı araçları taşlayan ve camları kıran Bursalılara, taraftarımız gerekli yanıtı gecikmeden verir. Maçın sonunda “Şampiyon Kocaeli” deyip sonradan taraftarımıza saldıran Bursalılar, ikili oynamışlardır. Camı kırılan otobüslerimiz o gün maçtan sonra uzun süre tıkalı kalan yoldan çok zor bir şekilde İzmit’e dönmüştür. Otobüs şoförlerimizin de yaralandığı olaylı Bursa maçı ardından krallar gibi İzmit’e giriş yapan ekibimizde, kaptan Saffet’in önerisi ve Sefa Sirmen’in kabul etmesi ile galibiyet primi 5 milyondan 10 milyona çıkartılacaktır.

Bu olay Bursaspor ile yaşadığımız gerilimlerin ne ilki ne de sonuncusu olacaktır. Ancak 90’lı yıllar deyince kesinlikle unutulmayacak bir anı olarak hafızalarımızda kalacaktır.

Hakkında KSB Editorial

Kocaelispor Blog - Kocaelispor Analiz Merkezi

Önerilen Makale

Fossa’dan İzmit’e

Fossa Dei Leoni FDL; “Aslan Yatağı” anlamına gelen efsanevi AC Milan ultra grubudur. 1960’lı yılların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir