140 Maddeden 130 Milyona – Hasıraltı Gerçekler

Kocaelispor’da mevcut Hüseyin Üzülmez yönetiminin geçtiğimiz gün açıkladığı Kocaelispor’un borcunun 130 milyon olduğuna dair açıklaması adeta camiamızda şok etkisi yaratmış durumda. Bu rakam son 5 yıllık süreçte önceki Bahri Yavuz yönetimi tarafından dile getirilmemiş bir veriydi.

Bahri Yavuz ve yönetiminin istifası ardından Kocaelispor uzun süredir hasır altı edilen gerçeklerle yüz yüze gelmeye başlamış durumda. Şu ana kadar taraftarlarımıza içeriği ve uygulaması hiçbir zaman belli olmayan 140 maddeden bahseden ancak gün geçtikçe yalnızca bolca masallardan alıntı yapan, özlü sözler, deyimler ve kıssadan hisselerle denetimindeki Facebook sayfasında yine  denetimindeki hesaplarla kendi “büyülü” dünyasını kurarak Kocaelispor’u sıradan bir 3. Lig takımı olarak sabitlemeye çalışan ve kendisini de “büyük kurtarıcı” olarak göstermeye çalışan önceki Bahri Yavuz yönetiminin esas kulüp gerçekleri konusunda, kulübün mali yapısı konusunda kamuoyu ile gerekli bilgiyi paylaşmadığı ortaya çıkmış bulunuyor.

Eski yönetimin Kurtuluş Elbet Var sloganları ile apar topar KEV yönetimini alması, şu anki belediye başkanı ile KEV’in satışını sınırlı bir rakama gerçekleştirmesi ve bu paranın olduğu gibi devlete yönelik vergi borçlarına aktarılması, sorunların çözülmesi için transfer dahil yalnızca 20-30 milyona gerek kaldığı şeklindeki bir işleyiş seyrinin aslında daha büyük gerçeğin parçası olduğu ortaya çıkmış bulunuyor. Kocaelispor’un 130 milyonluk devasa borcunun kamuoyu ile paylaşılmaması veya yokmuş gibi gösterilmesi… Bu borç nasıl oluştu? Niçin gizlendi? Bu borcun kaynağı yalnızca önceki yönetimler mi yoksa hiçbir gelir getirici mali çalışma yapmayarak, kulübe gelir getirici projeleri adeta askıya alarak günü kurtarmaya çalışan yönetim politikalarının geçiştirmeci ve sorumluluğu üzerinden atan tarzının da bir ürünü mü? Her şey bir kenara Kocaelispor taraftarının niçin kulübün gerçek durumunu bilme hakkı elinden alınıyor? Geçtiğimiz yaz taraftarlarımızın konuşmasını “faizler alacaklar artmasın” bahanesi ile susturmaya çalışan başarısız yönetim durumun daha da vahimleşmesine göz yummuş gibi durmaktadır. Bu konuda, kulübün gerçek mali durumuna yönelik kamuoyuna bilgilendirme yapılması gerekmektedir. Bu sorumluluğu hiç kimse üzerinden atamaz.

Ortada hasıraltı edilmiş gerçekler bulunuyor. Hüseyin Üzülmez yönetimi şu evrede transfer sorununu çözebilmek için girişimlere başladıkça kulübün asıl kritik durumu ile daha çok yüzleşiyor. Bu sorunlar derin mali sorunlardır, aynı zamanda derin yöneticilik problemleridir.

Mali sorunlar çözülmeden Kocaelispor Kulübünün yarışmacı bir ekip olarak yapılanması ve geleceğini kurması mümkün değildir. Bu sorunlar yalnızca hazır ve mucize paralarla değil, doğru yöneticilik uygulamaları, gelir getirici somut projeler ve güçlü ve vizyoner bir yönetim ekibi ile de ele alınmak zorundadır.

Geçtiğimiz 5 sene boyunca kulübün gerçekleri konusunda ne yapıldığı ve ne yapılmadığı önümüzdeki günlerin kritik tartışma konularından biri olmaya devam edecektir.

Hakkında KSB Editorial

Kocaelispor Blog - Kocaelispor Analiz Merkezi

Önerilen Makale

Beklenen Türkü: Borç ve Aldatılma

Gün geçmiyor ki Kocaelispor camiasında bir skandal daha yaşanmasın. Kocaelispor Blog’un dikkatli okurları açısından pek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir