19.02.1997 | Kocaelispor – Beşiktaş

Samsunspor’u çeyrek finalde 1-0 ve 0-0’lık skorlarla eleyen Kocaelisporumuzun, 1997 yılında zafere giden unutulmaz yoldaki bir sonraki rakibi çeyrek finalde Fenerbahçe’yi 2-1 ve 2-2’lik skorlarla eleyen Beşiktaş olacaktır.

Yarı final Kocaelispor camiamız için çok heyecan verici bir andır. Hem finale yaklaşmak hem de Beşiktaş gibi her zaman ezeli rakibimiz olmuş bir ekiple iki karşılaşma oynayacak olmak İzmit’i ve Osieck’li ekibimizi oldukça heyecanlandıracaktır. Elbette Holger Osieck’in ne istediğini bilen, soğuk kanlı yaklaşımları bu zorlu yarı final ilk maçı öncesi ekibimiz için en büyük avantajdır.

Tarihler 19 Şubat 1997’yi gösterdiğinde rotamız İzmit İsmetpaşa Stadyumu’dur. Rasim Kara’nın Amokachili, Serdar Topraktepeli, Oktaylı, Sergenli, Şifo Mehmetli, Ertuğrullu zorlu kadrosu karşımızdadır. Hagili Galatasaray ile şampiyonluk yarışı veren bu kadronun karşısında ekibimize otoriteler pek şans tanımayacaklardır.

Stingaciu, Mirkovic, Osman, Turan, Tayfur, Evren, Zeki, Toprak, Moshoeu, Nuri, Faruk‘lu ilk 11’imiz başı dik bir şekilde sahaya çıkarız. Evren’in nefis topunda Faruk’un  21. dakikada belki de turu getirecek kritik golü bütün İsmetpaşa’yı adeta yıkacaktır. Maçta oldukça kötü bir oyun ortaya koyar Beşiktaş. Kocaelisporumuzda neredeyse 4 kişilik markaj maç boyunca sürer. Beşiktaş’ın bolca pas hatası yaptığı bu karşılaşmada ekibimiz 3-4 kişi geride olsa da Faruk veya Moshoeu’yu ileri kaçırmayı çok iyi becerir. Garantili pas sistemi olarak da tanımlayabileceğimiz bu model doğrudan Alman disiplinine dayanmaktadır. Bu maçta bu sistematiği yediren ekibimiz dönem dönem aşırı geri çekilse de maç boyunca etkili olacaktır. Bu maçta özellikle Faruk’un ikinci yarının başındaki nefis şutunu Mrmic’in zorlukla kurtarmasını da belirtmek gerekiyor.

Alpay’ı Ağlatan Hodri Meydan!

Bu maçta pek çok ilginç anı da vardır. Mesela maç için Sapanca’da otelde kampta olan Beşiktaş kafilesi İzmit’e gelirken tabelaları karıştırıp yanlış yola girecektir. Stada bile yarım saat geç gelecektir kendi otobüsleri.

Tribünlerimiz anımsanacağı gibi bu maçta neredeyse 90 dakika Beşiktaşlı Alpay ile uğraşacaktır. Bir sürü tekerleme ve marş özellikle Alpay ve o dönem medya tarafından devamlı öne taşınan manken eşi hakkında dolanacaktır. Alpay duruma o kadar bozulur ki, “Niye benimle uğraşıyorlar” diyerek ağlayarak tepkisini gösterecektir. Oyundan çıkmayı bile düşündüğünü söyleyecektir. Bu durum maçı ve ülke gündemini iyi okuyan tribün geleneğimizin istenirse nasıl 12.adam olup rakibi psikolojik yönden çökertebileceğinin de sayısız örneğinden biridir.

Romanyalı kalecimiz Stingaciu ise bu maçta tam 688 dakika gol yemeyerek kendince bir rekora imza atacaktır. Kaleci Volkan’ın satılması ve Alper’in yedekte tutulması ile öne çıkan Stingaciu’nun Kocaelispor efsanesi olacağı dönemlerin de başlangıcıdır bu kupa maçları…

1-0‘lık bu zaferin ardından 4 Mart’ta İnönü’de unutulmaz bir rövanş maçı ekibimizi bekleyecektir…

Hakkında KSB Editorial

Kocaelispor Blog - Kocaelispor Analiz Merkezi

Önerilen Makale

05.02.1997 | Samsunspor – Kocaelispor

Kocaelisporumuzun 1997 yılındaki unutulmaz Türkiye Kupası zaferi yolculuğuna devam ediyoruz. Anımsayacağınız gibi bir önceki dosyamızda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir