19.03.1997 | Trabzonspor – Kocaelispor

4 Mart 1997 akşamı İnönü Stadyumunda büyük olayların ardından İzmit’e dönen kafilemiz için artık tek gündem, tarihi önemdeki Trabzon ile oynanacak Türkiye Kupası Finalleri olacaktır.

Finale Anadolu Damgası diye durumu özetleyen ve kendince hafifletmeye çalışan ulusal basın, bu aşamada kıblesini doğrudan Trabzonspor’a dönecektir. Evet Kocaelispor kendisinden beklenmeyecek bir performans ortaya koymuş ve Beşiktaş’ı eleyerek finale çıkmıştır. Ancak haddini bilmelidir. Bu aşamada 4.büyük Trabzonspor gerekeni yapmalıdır. Tam olarak böylesi bir anlayışın egemen olduğu iklimde birinci Trabzonspor karşılaşmasına ekibimizi hazırlamaya çalışır Holger Osieck.

Rakibimiz Yılmaz Vural’ın Trabzonspor’udur. Soğuk ve kısmen karlı bir havada 19 Mart 1997 tarihinde Avni Aker Stadyumuna giden ilk 11’imiz şu isimlerden oluşmaktadır:

Stingaciu, Mirkovic, Osman, Tayfur, Turan, Zeki, Evren, Toprak, Nuri, Moshoeu, Faruk

Görüleceği üzere Osieck çok daha emniyetli ve ortasahası daha kuvvetli bir ekiple bu zorlu deplasmana çıkar. İleride tek forvet Faruk’un bırakılması aslında oyun planında amacın öncelikle yenilmemek ama fırsat bulunduğunda da cezalandırmak olarak açıklanabilir.

25.dakikada İskender Eroğlu’nun golü ekibimizin final bilincini ve şevkini kıramayacaktır. Bu maçta ne yazık ki Romanyalı file bekçimiz çok kötü bir performans gösterir. Maçın başından beri dengesiz hareketleri ile her an gol yiyecek mesajı verir. Zaten İskender de bu durumu iyi değerlendirir. Osieck bu kadar kötü bir Stingaciu beklemeyecektir. Her pozisyonda neredeyse hata yapan ve eli ayağına dolaşan Stingaciu’nun ikinci yarıda yerini Alper Boğuş’a bıraktığı bu karşılaşmada golümüz ikinci yarıda oyuna giren ve ekibimize Trabzonspor’dan gelen Soner Boz‘dan gelecektir. 67.dakikada durumu 1-1 yapan Soner, tüm Trabzon’u adeta susturacaktır. Bu karşılaşmada Stingaciu şanssız bir şekilde adale yırtığı ile karşı karşıya kalacaktır.

Ahmet Çakar’ın yönetti bu karşılaşmaya aslında Kocaelisporumuz oldukça yorgun gelecektir. 2 günü yollarda geçen ve yeterince idman dahi yapamadan maça çıkan ekibimizin özellikle Osieck’in ikinci yarının hemen başındaki akılcı hamleleri ile oyuna müdahelesi belki de zaferin en önemli adımlarından biri olacaktır. Ahmet Çakar bu karşılaşmada ekibimizin bir penaltısını da es geçer. Evren’i ceza sahasında düşüren Tolunay’ı görmezden gelir ve bariz penaltımızı vermez. Karşılaşma sonunda Tayfur’la İskender’in yoğun tartışmaları belleklerde kalır.

Şotalı, Fatih Tekkeli, Hamili, Jamaraulili Trabzonspor engelini ilk maçta olabilecek en iyi skorlardan biriyle 1-1 ile aşan ekibimiz finalin İzmit’te gerçekleşecek ikinci ayağına umutla bakacaktır.

İzmit’ten 7 Otobüs!

Yoğun kar etkisinin kendisini gösterdiği final maçı için karşılaşmaya İzmit’ten yaklaşık 7 otobüs taraftarımız gelir. Trabzonspor Taraftarlar Derneği tarafından olumlu bir iklimde karşılanan taraftarlarımız Avni Aker’de yoğun marşlarla ekibimizi destekler. Trabzonsporlular da taraftarlarımızın bulunduğu bölümü alkışlayarak destek verirler. Aslında Trabzonsporluların pek de ilgi göstermediği bu karşılaşmada maç bitimi ile yoğun protestolar yaşanır. Özellikle kendi oyuncuları ıslıklanır.

Artık hedef İzmit’te tarihe başarıya ulaşacak son maça hazırlanmaktır…

Hakkında KSB Editorial

Kocaelispor Blog - Kocaelispor Analiz Merkezi

Önerilen Makale

05.02.1997 | Samsunspor – Kocaelispor

Kocaelisporumuzun 1997 yılındaki unutulmaz Türkiye Kupası zaferi yolculuğuna devam ediyoruz. Anımsayacağınız gibi bir önceki dosyamızda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir