1974’teki Olaylı Sarıyer Maçı

Kocaelisporumuzun özellikle belirli rakipleri ile mücadelesinin tarihsel kökleri bulunmaktadır. Seneler geçse de tansiyonu bir türlü azalmayan karşılaşmalar adeta bir bayrak yarışı gibi kuşaktan kuşağa aktarılagelir. Bu rakiplerden bir tanesi de Sarıyer kulübüdür.

2004/2005 sezonundaki olaylı Sarıyer karşılaşmamız son yılların tansiyonu en yüksek deplasmanlarımızdan biri olmuştur. Bu karşılaşmamızın doğrudan olayların içinde yerinde yaşamış olduğumuz anılardan damıtarak aktardığımız dosyasını önceden okumamış okurlarımız buradan inceleyebilirler.

1974’teki Olaylı Sarıyer Maçı

Tarihimizde Sarıyer karşılaşmalarının gerilimli olmasının da tarihsel kökleri bulunmaktadır. 2004’ten tam 30 sene önce, yani 1974’te de Sarıyer ekibi ile aynı ligde mücadele ederiz. 12. Haftadaki 4-0’lık Gaziantep yenilgimizin ardından haftaya oldukça gergin giren ekibimiz 13.haftada içeride Sarıyer takımıyla karşılaşacaktır. Sabri Kiraz hocamızın teknik direktörlük yaptığı, kulüp başkanımızın Erol Köse olduğu çok genç bir takımla mücadele ettiğimiz yıllardır bu yıllar. Yaş ortalamamız 21’dir.

Bu maçtan da 0-2 mağlubiyetle ayrılırız. Oldukça büyük olaylara neden olan karşılaşmanın ardından kulübümüze ciddi cezalar gelecektir federasyon tarafından. Disiplin federasyonu aynı dönemde Fenerbahçe ve Giresun’a da cezalar yağdıracaktır. Sarıyer ile yaşanan bu gerilimin tarihi köklerinden birinin bu sezon olduğunun altını çizmekte fayda var. Olayların ardından saha kapatma cezasının gündeme gelmesi ile bölge müdürünün de girişimi ile tribünlerimiz yaratıcı bir protesto örneği gösterirler. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi taraftarlarımız özel olarak hazırladıkları pankartlarla uyarı mesajları vermişlerdir.

“Hakemlere itimadımız tamdır” “Alkışların bizlere moral verir” “Bilgili seyircimizden bu maçta olgunluk bekliyoruz” “Centilmenlik” vurguları dikkati çekiyor.

Kulüp yönetimimizin ve bölge müdürünün çabalarının bir sonucu olan, tribünlerin agresyonunu sakinleştirmeye yönelik bu hamlenin 2017’den ve bir ay önce yaşadığımız tatsız cinayet, yaralama ve hapis olaylarının ardından baktığımızda anlamı daha da büyüktür.

Önerilen Makale

Tribün Tarihimiz İçin Kritik Bir Evre: 1989/1990

Kocaelisporumuzun içinde bulunduğu liglerin durumu ne olursa olsun her zaman İzmit ölçeğini aşan bir heyecan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir