5 Soru 5 Yanıt | 31 Mayıs 2017

Kocaelispor için kritik önemdeki basın açıklamasının ardından öne çıkan sorular kendini gösteriyor. Bu hafta bu önemli basın açıklamasının yansıması olan sorulara ayırıyoruz bölümümüzü.

1. KEV süreci istenilen gibi tamamlandı mı?

Bu soruya nereden baktığımızla ilgili. Kağıt üzerindeki kalıp doğrulardan mı? Yoksa mevcut İzmit gerçeğinden mi? Yaklaşık 7-8 yıldır Kocaelispor’a katkısını minimum düzeyde tutan ve Kocaelispor’un maddi problemlerinin çözümü noktasında mesafeli duran Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin satış sürecinde inisiyatif alması ve bir bakıma imkansız gibi duran süreci olur kılması mevcut şehir gerçeğinde büyük bir başarı olarak görülebilir. Ancak bu durum her şeyin dört dörtlük çözüldüğü anlamına da gelmez. Evet ortada bir değer vardı ve satılması onaylanarak borçların kapatılması için bir kaynağa dönüştürüldü. Ancak satıştan gelecek miktar ve borç kalemlerine aktarılacak kaynak ile düşünüldüğünde ortada her yönüyle istediğini alamamış bir Kocaelispor gerçeği de bulunuyor. Üstelik şu andan itibaren kendine ait bir mülkü veya tesisi de bulunmayacak. Özetle eksilerden sıfır noktasına gelmiş bulunuyoruz.

2. Borçların kapatılması her şeyi çözecek mi?

Belki de en kritik konuların başında bu geliyor. 35 milyonluk bir dilimin temel sgk/vergi kısmına aktarılması, 10 milyonluk kısmın öğrenci yurdu için ayrılması derken kamu borçları ve şahıslar borçları ayrıca takımın lisans masrafları noktasında geriye oldukça sınırlı bir bütçe kalıyor. Bu bütçe ile önümüzdeki sezona nasıl hazırlanacağız ciddi bir soru işareti. Borçsuz bir kulüp hem avantajdır hem de dezavantajdır. Keza bu aşamadan sonra bahane üretme durumu kalmamıştır. Büyükşehir Belediyesi Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın açıklamalarından çıkan sonuç ile ortada artık herkesin görevini yerine getirdiği bir durum vardır. Bunu ilerletmek ve sürdürülebilir kılmak veya batırıp yoketmek tamamen Kocaelispor’un yeni yönetimlerinin sorumluluğu üzerinde olacaktır.

3. “Kamu kaynaklarını aktarmayacağız” alt çizmesi ne anlama geliyor?

Büyükşehir Belediyesi Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın toplantı esnasında altını çizerek belirttiği “kamu kaynaklarını yani belediye kaynaklarını Kocaelispor’a kesinlikle aktarmayacağız” çıkışı Serhan Gürkan döneminde ve öncesinde yaşanan tarzın bir kez daha tekrarlanmayacağı, bu tarzın olumsuz getirisinden ötürü belediyenin fazlası ile ağzının yandığı anlamına geliyor. Bu uyarı aynı zamanda kulüp yönetiminin “biz para dilenmeyeceğiz, o durumda olursam ben yokum” açıklamaları ile de paralel olarak düşünülebilir. Özetle “gelir getirici projenizi kurmazsanız maddi olarak bizden bir şey beklemeyin” mesajı olarak düşünülmelidir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu şekilde sorumluluğu üzerinden artık atmış durumdadır.

4. KEV satışı yarışmacı bir takımı mümkün kılacak mı?

Belirsiz konuların başında da takımın mevcut ve yeni sezondaki durumu geliyor. Sportif başarıyı her şeyin üzerinde gören bakış açısından kurtulmanın içinden geçtiğimiz günlerde önemi büyük. Borçların ödenmesi noktası ve kaynakların doğru şekilde ilgili kalemlere aktarılması şu an için kritik önemde. Bu tasarrufların doğrudan olumlu yansımasını kısa sürede sportif alanda beklememek gerekiyor. Kocaelispor kadrosunda eksik olan bölgeler veya alternatifsiz gözüken bölgeler mevcut.  Taktiksel ve oyun düzlemi açısından doğru bir yönlendiriciye ihtiyaç bulunuyor. Problemli isimlerin takımdan ayıklanması gerekiyor. Bunlar görmezden gelinemez. Ancak iki aylık satış süresi prosedürleri önceliği ister istemez değiştiriyor. Bu açıdan yeni sezondaki Kocaelispor’un istikrarı ve kimliği bu yaz idari olarak yapılacak düzenlemelerden ve güven ikliminden doğrudan geçiyor. İlk yapılması gereken şey geçtiğimiz sezonun gerçekçi bir analizi ve ligi niçin 4.sırada tamamladığımızın nesnel ve öznel koşullarının saptanması ve yeni sezonda ligden beklentinin ne olacağının adının yüksek sesle konulması ve camia ile paylaşılmasıdır. Belirlenecek strateji ve taktikler de bu doğrultuda kamuoyu ile açıklanmalıdır.

5. Sıfırlanmış bir kulüp neler yapmalı?

Astronomik gözüken borçların sıfırlanması noktası hem büyük bir şans hem de çok büyük bir sorumluluktur. Camiamızda “koltuk değnekleri belediye” anlayışı kendisini kuruluş yıllarımızdan bu yana hep hissettiren bir olgu. Bunu aşabilmek için yeni bir paradigma gerekiyor. Gelir getirici modellerin kurulması ve denetlenmesi için bu aşamada kulübe profesyonel bir denetim desteği gerekiyor. Bu model toplantıda adı geçen bir konsorsiyumun varlığını zorunlu kılabilir. Şu aşamadan sonra gelir getirici tüm projeler veya AŞ’nin kullanıma açılması ancak multidisipliner bir denetim ve yatırım perspektifi ile mümkün olacaktır. Taraftarın sınırlı bakış açısı ve sınırsız arzusundan bir an önce kurtulması gereken konsorsiyumun gerçekçi bir saha çalışması ile Kocaelispor için gelir modelleri kurması mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir