5 Soru 5 Yanıt | 6 Haziran 2017


5 Soru 5 Yanıt bölümümüz Kocaelispor camiamızda öne çıkan soruları ele alarak üçüncü haftasında devam ediyor. Gündemimiz yine oldukça önemli.

1. İç Transfer Süreci Nasıl Gidiyor?

Geçtiğimiz haftanın en önemli gündemi KEV süreci ile ilgili yapılan belediye sekreterliği içerikli basın açıklaması idi. Bu açıklamayı takiben iç transfer sürecinde sözleşmesi biten isimlerle hızla masaya oturulması ve kadronun önemli bir kısmı ile anlaşma sağlanması önemli bir gelişme. Anlaşma sağlanmamış isimlerle her kim olursa olsun oyuncuya elimiz mahkum temelli bir ilişki kurulmaması gerekiyor. Özgür Sürekçi, Can Emre, Mesut, Burak Süleyman ve Burak Özbakır isimlerinin yanına eklenecek her isim geçtiğimiz yıldan daha fazla ne verebileceği kriteri ile ele alınmalıdır. Geçtiğimiz sezonun kadro  yapısı düşünülmek isteniyorsa play-off finalinde tek bir penaltı ile kaçmış çok başarılı bir takım algısı yerine, ligde iç maçların çoğunda kötü performans göstermiş, ikinci yarının sonuna doğru tamamen savrularak ligi 4.sırada bitirebilmiş bir takım perspektifi akıllarda tutulmalıdır. İlk önerme her şeyin çok iyi olduğu algısı yaratırken 34 hafta düşünüldüğünde çok farklı bir manzara ortadadır. Lisansların açılmasının çok zor olduğu bu evrede ağırlık altyapıdaki yeteneklere verilmelidir. Bir diğer önemli nokta Ümit Metin Yıldız ile acilen yolların ayrılmasıdır. Yeni teknik ekibin kulübümüzü ve altyapımızı yakından tanıması ve şimdiden analizlere başlaması kritik önemdedir.

2. Kartepe’deki Taraftar Oluşumu Nasıl Düşünülmeli?

Geçtiğimiz haftanın en önemli gelişmelerinden biri Kartepe bölgemizde Kocaelisporlular Derneği’nin kurulmuş olmasıdır. Bölgede taraftarlarımızın özgül bir ağırlığı olduğu bilinmekteydi. Yeni süreçte önemli bir inisiyatif gerçekleştirerek kendi düzenli dernek oluşumlarını tamamlamış olmaları aslında lokal gibi gözüken ancak ilimiz ölçeğinde diğer ilçelere de model olabilecek bir girişim olarak görülebilir. Taraftarların düzenli toplantılarla gündemlerini değerlendirebilecekleri, haftalık kahvaltı, konferans, piknik, iftar gibi organizasyonlarını yapabilecekleri özetle sosyalleşerek yeni taraftarların da katılımına ve aidiyetine kucak açacakları bir zemin oluşturulması olumlu sonuçlar doğuracak bir girişimdir. Semtlerin kendi dayanışmalarını koordine edecek, sağlıklı organizasyonların gerçekleştirileceği bir merkez bu yeni süreçte oldukça önem kazanacaktır.

3. Şehrimizdeki Diğer Takımların Dernekleri Nasıl Ele Alınmalı?

Şehrimizde son yıllarda “Kocaeli Fenerbahçeliler Derneği” veya “Kocaeli Galatasaraylılar Lokali” gibi il dışındaki pek çok takımın resmi, tabelalı, düzenli dernek oluşumlarına tanıklık ediyoruz. Kendi iç sorunlarımız içinde boğulurken dışımızdaki gelişmelerle genelde işlerin kötü gittiği son bir noktada karşılaşıyoruz. Bu tahammülü de düşürüyor. Şehrimizde bilindiği gibi senelerdir 3 büyükler olarak algı yaratılan İstanbul takımlarının şampiyonluk turunun engellenmesi geleneği bulunur. “Yas evinde düğün olmaz” şeklinde kendi ifadesini bulan bu yaklaşım işler ne kadar kötü giderse o kadar etkisini hissettiriyor. Çok fazla göç alan, göçlerin kendi alışkanlık ve kültürel nosyonlarını ilimize getirdiği ve sentezlemeye çalıştığı bir iklimden geçiyoruz. Bu süreçte direnebilmek için Kartepe örneğinde görüldüğü gibi İzmit ve Kocaelispor kavramları temelinde resmi dernekleşmeleri hızlandırmak ve yaymak, sürdürülebilir kılmak öne çıkıyor. Pratiğin olmadığı bir iklimde her zaman boşluk dış etmenlerce doldurulur. İlimizde azınlık durumuna düşmemek için sürdürülebilir bir planlama ile örgütlenme şarttır. Önemli olan çelişkinin iç yasasıdır.

4. KEV Süreci Komisyonu Nasıl Olacak?

KEV satışı süreci ve borçların ödenmesi için yapılan basın açıklaması esnasında satışın bir komisyon aracılığı ile yapılacağından bahsedildi. Komisyonun karakteri, hangi sinir uçlarından oluşacağı şu an için belirsiz. KEV Genel Kurulunun satış kararı alması dahi çok kolay olmayabilir. Olası itirazlar veya verilen meblağnın düşük bulunması bu süreci daha da zor hale getirebilir. Komisyonun kulüp yönetimi ve camianın önde gelenleri tarafından kabul edilmesi şu aşamada önemli. İsimlerin bir an önce açıklanmasını bekliyoruz.

5. Türk Futbolu Yeni Stadyumlarla Nereye Gidiyor?

Neredeyse her hafta bir final seyrettik. Finaller Eskişehir ve Antalya ikilemine sıkıştı adeta. Türk futbolunun İstanbul’dan gelişimini daha sağlıklı sürdürebilmesi için Anadolu’ya taşınılmaya çalışıldığını bir süredir bilmekteyiz. Kuşkusuz bu bir federasyon ve devlet projesi. Yeni stadyumlar ve taraftarı yoğun olan şehir/kulüplerle Türk futbolu şu ana kadar içinde bulunduğu bataklıktan kendini kurtarmaya ve marka değerini parlatmaya çalışıyor.

Özetle Beşiktaş için yapılan kayırma ve ayrıcalıkların altyapısı Eskişehir, Antalya gibi stadyumlar ve organizasyonlar ile sürdürülüyor. Bu iklimde gerçekçi olmak gerekirse Konyaspor’un Eskişehir’de kupa kazanması, Göztepe’nin ve Altay’ın Antalya’daki şampiyonlukları çok daha büyük bir projenin parçaları olarak düşünülmelidir. Tüm bu aktörler ve figüranların rol dağımında bu sene Kocaelispor kenarda tutulmuştur. Yerine aynı bölgeden Sakaryaspor tercih edilmiştir. (Rize/Sivas, Gaziantep/Malatya, Adana/Göztepe vb.)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir