Acil Gündem: Kocaelispor’u Şahıs Firmalığından Kurtarmak

Kocaelispor’un başına ne geldiyse kötü yönetim modellerinden geldi. En parlak zamanlarımızda yeterince kurumsallaştırılamamış ve işler hale getirilememiş mekanizmalardan ötürü ilerleyen dönemlerde büyük problemler yaşadık camia olarak. Kötü yönetim modelinden kastımız, aslında bir spor kulübü derneği olan, kongresi olan, tüzüğü ve idari organları olan, en önemlisi de taraftarı olan bir yapıyı şahıs firması olarak dizayn etme çabası ve böyle görme yaklaşımıdır. Bu yöndeki geçmiş yıllardaki belirgin hataların ardından, yaklaşık 5 sene önce büyük bir gürültü ile seçilen Kocaelispor’un mevcut kulüp başkanı ve çevresindeki şahıslarla belirgin bir kopuş olacağı kanısı uzun süre taraftarlarımızdaki esas beklentiydi. Slogan kendi ayakları üzerinde duracak bir kulüp parolası idi. Siyasilere gebe olmayacak, halka dayanacak, kendi sorunlarını kendi çözecek, kuvvetli bir altyapı ile yapılanarak çok güçlü bir şekilde tahminen 4-5 sene içinde üst liglere emin adımlarla yönelecek, transfer sorununu çözecek, nakit akışı sağlayacak, insanların sırtında bir kanbur olarak görmeyeceği bir kulübün yaratılmasıydı. Mevcut kulüp başkanına yönelik ilk dönem pozitif algının yaratılmasında da bu sloganlar ve iyi niyet beklentileri egemen oldu.

Şu an gelinen noktada bakıldığında bu slogan ve iyi niyet beklentilerinin çoğunun altının zaten dolu olmadığı gibi, esas olarak çeşitli örtük amaç ve gündemler doğrultusunda bilinçli olarak taraftarı uyutmak için söylenen şeyler olduğu da gün ışığına çıkıyor. Bu sloganların afyon almış gibi etkisinde olan, adeta beyni yıkanmış, Kocaelispor ve şehrin gerçeğinden kopuk bir kitleyi artık çok fazla konuşmanın anlamı yok. Bu kesimler hızla tarihin çöplüğüne atılarak yok olmak durumundalar. Ayakta kalacak, filizlenecek ve Kocaelispor’u gerçekten kurtaracak olan ise en başta taraftarımızın bilinçli, aktif ve farkındalık içindeki sistemli bütünlüğüdür. Bu bütünlüğün sağlanması noktasında geçtiğimiz günlerde çok önemli bir değerlendirme toplantısı yapıldı. Bu bütünlük bir bakıma mevcut kulüp yönetiminin -ki artık yönetim demek de doğru değil, iki kişinin elinde keyfi bir araca dönüştürülmüş uçuruma sürüklenen bir kulüpten bahsediyoruz- taraftarla adeta dalga geçen uygulamalarının bir ürünü olarak sahneye çıkmış durumdadır. Bu bütünlük şu an Kocaelispor camiasında objektif gerçekliğe tekabül etmektedir ve eğer tutarlı şekilde izlenirse Kocaelispor’un gerçek çıkarlarını savunma noktasında başarısız ve manipülatif şahıs firması zihniyetindeki kişilerden kurtulabilmenin de anahtarı olacaktır.

Kocaelispor’un mevcut yönetimi veya şahıs firmasının ikilisi onbinlerce taraftarın çığlık ve isyanına kulaklarını ve gözlerini tıkamış durumdadır. Kendi Kocaelisporluluk algılarının zorla ve düzmece yöntemlerle yaşatıldığını görmemekte direnmektedirler. Bu atgözlüklülük durumu aslında bir kulübün en temel unsuruna ve şehrin talebine nasıl yabancılaştıklarının da kanıtıdır. Şahıs firmasının ikilisi, güç ve kontrolün kendilerinde olduğunu sanmaktadır ve istifa taleplerine adeta alay edercesine yanıt vermekte veya hiçbir şey dememektedirler.

Bu ikilinin Kocaelispor’un 1966’dan günümüze olan geleneğine, tarihine, taraftarına, yönetimlerine, dinamiklerine saygı duymadığı alenen açığa çıkmış durumdadır.

Her fırsatta kendilerini en iyi Kocaelisporlu olarak lanse etmeye çalışan ve bu uğurda atlamadıkları takla kalmayan ancak yine de bu kulübe somut bir şekilde bir katkı sunmayan aksine stratejik hataları ile artık maddi ve manevi olarak zarar verme noktasına gelen bu şahıs firması ikilisinden kurtulmak bir bakıma şahıs firmalığından da kurtulma yönünde çok büyük bir adım olacaktır.

“20 Milyonu olan varsa gelsin, gelene ben bakıp karar vereceğim” diyecek kadar otokratikleşme eğiliminde olan, bu mantığa göre 20 milyonu olmadığı için kendisinin orada durmasının da hiçbir anlamı ve mantığı bulunmadığı bu şahsın asıl derdinin Kocaelispor olmadığını anlamak gerekiyor. Taraftarın aklı ile alay etmeye çalışan kibirli tarzının arka planında ne süreçlerin işlediği uzak olmayan bir gelecekte berraklaşacaktır.

İçinden geçilen durum işin tadının kaçtığı değil, hepten çürümeye başladığı bir dönemdir. Şahıs firması ikilisinin pek hoşlarına gitmese de anlamak zorunda oldukları bir gerçek var. Bu ikilinin artık bir meşruluğu kalmamış durumdadır. Bunun ne anlama geldiği, onurlu bir şekilde istifa edip gitmedikleri süre zarfında çok daha net bir şekilde görülecektir.

Bu çürüme er geç süpürülecek, Kocaelispor bu 5 yıllık hatalı yönetim uygulamaları sonrasında derin felç durumundan elbette nefes alarak uyanacak, ve maddi ve manevi yaşadığı zararların hesabını mevcut yönetimden ve önceki yönetimlerden elbet sormaya devam edecektir.

Hakkında KSB Editorial

Kocaelispor Blog - Kocaelispor Analiz Merkezi

Önerilen Makale

Hazırlık Maçları ve Soru İşaretleri

Kocaelispor adına hayli ilginç bir yaz hazırlık dönemi geçtiğini belirtmek gerek. Çok hızlı gelişmelerin yaşandığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir