Aleksander Yordanov Aleksandrov

Bulgarca ismi Александър Александров. 1975 Plovdiv doğumlu. Ofansif ortasaha oyuncusu. Kocaelispor tarihinin en efektif yabancı futbolcularından biri. Taraftarların sevgilisi. Evet, Aleksander Aleksandrov’dan bahsediyoruz.

1999’da Bulgaristan’ın en iyi oyuncusu, aynı sene Varna’da yılın en iyi oyuncusu ödüllerinin sahibi. 1997-2001 yıllarında Levski Sofya’da 79 maçta 34 gol! Kısa ismi ile Alex, bilinen ismi ile Yordanov!

İmza Atmayıp Bulgaristan’a Geri Dönüyordu!

Aleksandrov ekibimize 10 Ocak 2001 tarihinde Levski Sofya’dan katılır. Kabul etmek gerekir ki biraz da olaylı olur bu transfer. Aleksandrov kendisine önerilen transfer rakamını başta beğenmez ve menajeri aracılığı ile kabul etmediğini aktarır. Sonrasında bavullarını toplayıp İzmit’ten yeniden Bulgaristan’a dönmek üzereyken yoğun ısrarlar ile fikrini değiştirir ve yeniden masaya oturur. Ekibimizle anlaşır. Basın sözcümüz Cenap Yener’in oyuncuyu o dönemler Kemer’deki kampımıza yetiştirmesi önemlidir. Kemer’de kamp sürecinde Hikmet Karaman’ın ekibine çabuk adapte olur Aleksandrov.

Yordanov’un taliplisi çok olacaktır. Mesela Abdülrahim Albayrak oyuncumuzu özellikle ister. Hikmet Hoca ise ancak Ümit Karan ve Suat karşılığında oyuncuyu verebileceklerini o dönem dile getirir. Kocaelispor’un büyük idealleri olan bir kulüp olduğunun da altını çizer Karaman. Gerçekten de Hagi sonrası kreatif yabancı 10 numara eksikliği yaşayan Türk futbolunda Yordanov güneş gibi doğacaktır. Dönem dönem bazı yanlış anlaşılmalar olsa da Kocaelispor taraftarının kısa sürede sevgilisi olur Yordanov

Kocaelispor’la 2002’de Türkiye Kupası başarısı yaşayan Aleksandrov Yordanov yine Haziran 2002 döneminde Lazarov’la birlikte ekibimizde sözleşmesini yeniler. Ancak bundan sonra işler ekibimiz için pek de iyi gitmez. Müthiş bir çöküş sürecine gireriz yeni sezonda. Ligdeki üst üste mağlubiyetler, Ferençvaroş’a elenmemiz derken neredeyse ligin ortasında küme düşmenin en önemli adaylarından biri konumuna sürükleniriz.

Buruk Ayrılık!

Ocak 2003 döneminde, ara transfer döneminde Yordanov İstanbulspor’a transfer olur. “Kimse bana kızmasın” der. Kocaelispor’da yaşadığı maddi sıkıntılardan ötürü bu yolu tercih ettiğini belirtir. Gerçekten de ekibimizde büyük bir maddi kriz kendisini gösterir. O günlerden bugüne sarmal şeklinde devam eden bu kriz halkalarının getirilerinin neler olduğunu en başından itibaren adım adım yaşamış bir camiayız. Yordanov’u bu açıdan eleştirmek bizlere düşmez. Hikmet Karaman’ı çok seven Yordanov kendisini Türk futboluna kazandıran kişinin Karaman olduğunun altını çizer ve hocanın istifasının kendisini çok etkilediğini ve bardağı taşıran son damla olduğunu belirtir. Kendi tabiri ile profesyonellik gereği bu hamlede bulunur Yordanov.

2005’e kadar İstanbulspor’da forma giyen kendisi sonrasında kısa süre Kayserispor, ülkesi ekiplerinden More Varna, Konyaspor, Ankaragücü formaları da giymiştir. Elbette bunlar çok kısa süreli maceralardır. Son olarak 2011 döneminde Levski Sofya’da ve ardından doğduğu şehir olan Plovdiv’de kariyerine son veren Yordanov’un gerek oyun zekası gerek takımı en kritik anlarda sırtlaması gerekse çözüm getiren akılcı oyun anlayışı ile yeri Kocaelispor taraftarları için her zaman özel olacaktır.

Tarihimizdeki kısa süre de olsa forma giymesine karşılık en unutulmaz yabancılardan biri olan Yordanov’a ömür boyu başarılar diliyoruz.

Hakkında KSB Editorial

Kocaelispor Blog - Kocaelispor Analiz Merkezi

Önerilen Makale

Efsane Kaleci Fahrudin Omerović

1951 yılında Doboj – Yugoslavya’da dünyaya gelen Bosna kökenli Omerović, kariyerine FK Sloboda Tuzla ekibinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir