Altay – Kocaelispor 3. Lig Play-Off Final Maçı Analizi


Ankara Demirspor play-off yarı final maçından sonra final biletini alarak İzmir’in köklü ekiplerinden Altay ile eşleşmiştik. Camia ve takım olarak finallerde kazanan taraf olma geleneğimiz bu kez Antalya’da son buldu. Normal süresi 1-1 berabere biten final karşılaşmasında, uzatmalarda da gol gelmeyince maçta seri penaltı atışlarına geçildi. Penaltılarda 5-4 galip gelen Altay Spor Kulübü 2. Lige yükselen taraf oldu.

Altay takımı karşısında 11’miz şu isimlerden oluştu: Can Emre, Kadir Öge, Murat Soner Başak, Erol Durbakan, Mert Yavuz, Ali Keten, Hamza Mutlu, Mesut Özdemir, Burak Süleyman, Burak Özbakır ve Sinan Pektemek. Oyuna sonradan giren isimler ise; Özgür Sürekçi, Mehmet Avcı ve Oğuzhan Türkmen oldu.

Maçın başlamasıyla beraber, her iki takım da maç öncesi analizlerimizde belirtilen şekilde bir kurguyu sahaya yansıtmaya başladı. Final maçlarında olan tam konsantrasyon ve karşılıklı temkinli duruş ve dizilişleri doğrudan gözlemleyebildik. Dizilişler itibariyle orta saha boyutundan bakılan, ortada çevrilen ve dikkatli oyun gözlerden kaçmadı. Altay’ın hızlı çıkan stiline ve son vuruş reflekslerine karşılık; defansımızın karşıladığı ve uzaklaştırdığı topları izledik. Kadir Gezer sonrası geri sağ kanadın yara aldığı ve Altay ataklarında sızılan ve kaleyi kısmen bulan ya da az farkla auta çıkan pozisyonlarını bu açık veren kısmımızdan izledik. Buna karşılık sağ açık olarak belirtilen kanadımızdaki bölgede Burak Özbakır’ın çabasına karşılık yetersizliği ve oyun bölgesi olmadığını birkez daha gördük. İleri uçta üçlü forvet anlayışını teknik ekip Burak’ı ortada oynatması gerekirken sağ bölüme yerleştirmesi ve golü atan kişi olarak teknik direktör Ümit Metin tarafından oyundan alması tezatlıklar içeriyordu.

Altay’ın sağ geri kanadımızdaki boşlukları iyi değerlendirip geldiği bu dakikalar sonrası bize geri dönen maçın kırılma refleks ve şans kısımlarının evrildiğini hissettiğimiz bir atağımız sırasında; sol açıktan içeriye havalandırılan topa iyi yükselen Burak Özbakır 38.dakikada topu Altay ağlarına gönderdi. (0-1) Golden sonra maçın seyrinin pek de değişmediği karşılaşmada ilk yarı bu skorla kapandı.

İkinci Yarı, Uzatma Dakikaları ve Penaltılar

Altay gibi neredeyse en kritik maçlarının tamamında ikinci yarılarda gol bulma konusunda uzmanlaşmış bir ekibe karşı ikinci yarıya 1-0 önde başlamanın büyük riskler içerdiğini biliyorduk. Bu riski ortadan kaldıracak şey teknik adamın maçın bu seyrini zihninde oynaması ve radikal önlemlerle ikinci yarı skoru korumak için her düzenlemeyi planlamasından geçmektedir. Ümit Metin Yıldız’ın bu yönde hiçbir katkısı olmadığı gibi bir kez daha anlamsız oyuncu değişiklikleri ile maçın penaltılara giden seyrinde adeta taraftarımıza saç baş yoldurmaktan da geri kalmadı. Final karşılaşmaları özel karşılaşmalardır ve gerekiyorsa cebinizde bir B planının olması şarttır.

İkinci yarıya ilk yarıya oranla daha hızlı ve ofansif kurgusuyla başlayan taraf takımımız oldu. Fakat geçtiğiniz son iki sezonda da hızlı başlamanın getirdiği negatif dönüşü ve kalemizde getirdiği golü bu final maçında da gördük.

Fizik-kondisyon düzeyindeki olumsuz dalgalanlamalar ve takım halinde görülen azalmaların maçta aleyhimize kırılmalar getirdiğini 60.dakikadan sonra ciddi açıdan görmeye başladık. 50 ve 54.dakikalarda kalemize gelen Altay’ın ayaklarına karşılık zaman zaman verilen pozisyonlarda iki sarı kart gördük Erol Durbakan ve Mert Yavuz isimleri ile. 62.dakikada Altay adına golcü isim Murat Uluç topu ağlarımıza gönderdi. (1-1)

Kondisyondan düşen takımımızın işi bu dakikada itibaren işi hiç kolay olmadı. Kontra futbolu bir türlü oyuna yansıtamayan dakikalarla geçti. Çünkü kontra futbol rakibe fiziken üstün olduğunuzu ortasahada kabul ettirerek anlam kazanır. Oysa ki ekibimiz savunmayı toparlama gayretine düştüğü anlarda Altay’ın yıpratıcı bindirmeleri ile daha da yoruldu. Bitime dakikalar kala Altay hücumunda boş kaleye gol atamamaları şans faktörünün yanımızda olduğunu gösterse de karşılaşma mücadele ve taktik düzlemle sahada kazanılacaktı. Kalemizde gördüğümüz gol sonrasındaki skor maçın 90 dakikalık normal diliminin de sonucu oldu ve maç uzatmalara gitti.

Uzatmalar ve Penaltılar

Maçın normal süresinin karşılıklı birer golle bitmesinin ardından uzatmalara geçildi. Kondisyon açısından belirtilen ivme burada da devam etti takımımızda. Altay takımı özellikle belirtmek gerekiyor ki, diri görüntüsüyle ve oyundan düşmeyen yapısıyla uzatmalarda da kondisyon üstünlüğünü düşmediğini sahaya yansıttı. Ayrıca o derece gününde olmasa da, İbrahim Akın gibi deneyimli bir ismin varlığı Altay ekibinin organizasyonel şeması içinde niteliksel bir yere oturur konumdaydı. Sadece nitelikli oyunculardan kurulan bir ekip değil,

Kalemize geldikleri 97.dakikada Altay takımı ceza sahası içindeki bir pozisyon sonrası penaltı kazandı. Penaltı atışında top önce üst direkten sonra da hafif Can Emre’ye çarparak geri döndü. İşte maçın Kocaelispor lehine kırılma anlarından biri de burada yaşandı. Belirtilen şans olgusu bir kez daha bizden tarafa geçmişti yine fakat uzatmalarda başka gol olmayınca maç penaltılara kaldı.

Penaltı atışlarına Altay takımı atışıyla başladı ve sırasıyla gelen goller sonrası sıra Oğuzhan Türkmen‘e geldi. Sezon boyunca flaş isimlerimizden biri olarak beklentinin yüksek olduğu Oğuzhan’ın kullandığı penaltı önce üst direk sonra kale çizgisine çarparak top gol değeri kazanmadı. Sonrasında topu ağlarla buluşturan Altay skoru 5-4 yaptı ve kupasını alarak 2.Lige yükselmeye hak kazandı.

Büyük bir gözyaşı selinin ve hayalkırıklığının kendini gösterdiği bu karşılaşma sonrasında artık sezonun genel analizine ve camiazda gelecek planlaması açısından kritik önemde gördüğümüz olumlu ve olumsuz gelişmelere merceğimizi uzatmamız gerekiyor. Yaşanan olumsuzluklardan gerekli dersleri çıkartabilmek, benzer hatalara düşmemek ve duygusal savrulmaların yerine rasyonel aklın gereklilikleri doğrultusunda hareket etmek şu aşamada her şeyden çok önem kazanıyor.

Önerilen Makale

Kocaelispor – Kızılcabölükspor Maç Analizi

Kritik Düzyurt maçında alınan mağlubiyetin ardından evimizde Denizli ekibi Kızılcabölükspor’u ağırladık. Kısır geçen mücadeleden gol …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir