Ankara Adliyespor – Kocaelispor Maç Analizi


Karacabey Belediyespor’u içeride 3-0’lık farklı skorla yenen takımımızın bu haftaki karşılaşması Ankara ekiplerinden Ankara Adliyespor idi. Taraftarlarımızın oldukça yoğun katılımıyla gerçekleşen bu maçta Ankara Yenimahalle Ostim Stadyumu’ndan 0-1‘lik galibiyetle ayrıldık.

Ankara Ostim deplasmanı öncesi hafta içerisinde taraftar derneğimiz tarafından oldukça yoğun bir çalışma yapıldı . Üst üste gelen galibiyetler sonrası otobüs sayılarının artmasıyla adeta Ankara’ya çıkartma yapıldı. 37 otobüs ve özel araçlarla sanayi mahallesinin içinde bulunan OSTİM Stadında taraftarlarımıza ayrılan kısım kapasitesinin üzerinde hınca hınç doldı. Dışarıda kalan bazı taraftarlarımız ise kısmen stat çevresinden kısmen de Adliyespor’a ait bulunan tribünlerden maçı seyrettirler.

Geçmiş Tecrübelerin Dersi ve Bazı Hususlar

Böylesi büyük bir organizasyon şüphesiz bazı noksanlıkları da gündeme getirdi. Yeterince hesaba katılmayan durumların başında Ankara’daki stadyumlardaki deplasman taraftarlarına karşı gösterilen sert ve uzlaşmaz tutum bulunuyordu, Bu oldukça önemli bir önsel bilgi olarak haftaiçinde adeta tüm taraftarlara ezberletilmeliydi. Bu kritik bilgi es geçilince, stadyumun da taraftarlarımıza ayrılan bölümünde yalnızca tek bir kapı ve turnike girişi açılması yüzlerce taraftarın karşılaşmaya yaklaşık 10 dakika geç girmesine neden oldu. Bir tarafta içeri hızla giren ve yerleşen taraftarlar, diğer tarafta biletli taraftarlarımızın içeri girememesi ve yaklaşık 1 saat kapıda polis ile gerilim yaşaması durumu gündeme geldi. İçeridekiler ve dışarıdakiler ayrımının tarihimizde sayısız örneği bulunuyordu. Bu tecrübeler dikkatle değerlendirilmeli ve gerekli dersler çıkartılarak çok koordineli ve sorumluların son ana kadar, tek bir taraftar dışarda kalmayana kadar gerekli düzeni sağlaması gerekiyordu.

Polisin biber gazına maruz kalan yüzlerce taraftarımız
Polisin biber gazına maruz kalan yüzlerce taraftarımız…

Ayrılan tribünde iki tane ana kapı olmasına rağmen ısrarla tek kapıdan giriş yaptıran Ankara polisinin irrasyonal yaklaşımına, kulüp yönetiminin umarsız tavırları ve zamanında müdahale etmeyen yaklaşımları gelişince taraftarlarımızın maç başlamasına dakikalar kala halen dışarıda kalması tepkilere neden oldu. Taraftarlarımız kapıya yüklendiler. Bu haklı tepkiye süreci kolaylaştırması gerekirken Ankara polisi çelişmeyi uzlaşmaz hale getirerek, yapıcı olmayan bir yaklaşım ile biber gazı ve cop ile orantısız şekilde karşılık vermeye çalıştı. Birçok taraftarımız yoğun biber gazından etkilendi. Kadınların ve çocukların da olduğu kapı ön kısmında eski yıllardaki bazı kritik karşılaşmalarımızı anımsatan görüntüler yaşandı. Taraftarlarımız can pazarına düştüler. O sıralarda stadın diğer kapısı açıldı ve çağrı yapıldı. Taraftarlar bu kez oraya hücum etti. Bu durumlar yaşanırken yönetimin ağırdan alıp ilgilenmemesi ve ne yazık ki, içerideki taraftarımızın da önceliğini bu konu olarak belirlememesi, üzerinde ciddiyetle düşünülmesi gereken ve gereken önlemlerin alınması zorunlu olan bir ders olarak ortaya çıkmış bulunuyor.

Kötü Oyun, Muazzam Kaleci Performansı

Karşılaşmada seyirci üstünlüğü ekibimizin yanındaydı ancak sahada kabul etmek gerekir ki, oyun ve pozisyon üstünlüğü başından itibaren Adliyespor’da idi. Kalemizde ilk yarı boyunca etkili pozisyonlara girdiler. 3-4 pozisyonda sol kanadımızın etkisiz ve yetersiz olduğu görüldü. Stoperlerimiz ve sol bekimiz gelen ortalarda topu adeta seyreder konumdalar. Yorgunluk ve dikkatsizlik belirtileri kendini gösteriyor. Kondisyon eksikligine adam kaçırma da eklenince savunmanın vasatlığı ortaya çıktı.

Sinan ve Burak’ın bireysel çabaları böylesi bir karşılaşmada öne çıktı. Sene başındaki kupa maçında içerdeki Gölcükspor maçına benzetebiliriz bu maçı. Pozisyon fakirliği yaşayayan takımımızın imdadına Sinan Pektemek tecrübesi eklendi ve soldan gelen ortaya önce düzelttiği ve sonra şık vuruşuyla tamamladığı gol ile 0-1 öne geçtik. Bu maçın da skoru oldu. Maçın son dilimlerinde, Adliyesporu’un maç boyunca girdigi pozisyonlar yerini ciddi tehlikelere bıraktı. Burada devreye günbegün performansında artış gosteren ve reflekslerinin muazzam derecede geliştigi kalecimiz Volkan Mert devreye giriyor. Volkan günün en kritik ismiydi ve kurtarışlarıyla 3 puanın kazanılmasında en büyük emeği sergiledi. 6.000’in üzerinde taraftarımızın büyük bir üzüntü ile İzmit’e dönmesi kendisinin yoğun emeği ile engellenmiş oldu.

Bir sonraki maçımız Muğlaspor ile olacak. Karşılaşmada ekibimize başarılar diliyoruz.

Önerilen Makale

Kocaelispor – Sivas Belediyespor Kupa Maçı Analizi

Ziraat Türkiye Kupası’nda 3-1’lik Gölcükspor galibiyeti ardından bu kulvarda ilerleme adına umutlanan camiamız, Sivas Belediyespor’a …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir