Ankara Demirspor – Kocaelispor Play-Off 2.Maçı


Kocaelisporumuzun play-offlardaki rakibi Ankara Demirspor ile İzmit İsmetpaşa Stadyumunda oynadığımız ilk maçtan 0-0’lık beraberlikle ayrıldık. Ankara deplasmanından 2 gollü galibiyet ile döndük ve play-off finalinde Altay’ın rakibi olmayı başardık.

Ankara Demirspor karşılaşmasına Can Emre, Kadir Öge, Murat Soner Başak, Erol Durbakan, Ali Keten, Mert Yavuz, Burak Özbakır, Mesut Özdemir, Burak Süleyman, Sinan Pektemek ve Hamza Mutlu ilk 11’i ile başladık. Karşılaşmada ikinci yarıda Burak Süleyman yerine Özgür Sürekçi, Sinan Pektemek yerine de Oğuzhan Türkmen  oyuna dahil oldular. Burak Özbakır – Mehmet Avcı değişikliği ise bitiş evresinde gündeme geldi.

Karşılaşma öncesinde belirttiğimiz gibi riskli gözüken 0-0’lık skorun soru işaretleri ile kafileler halinde Ankara’ya gidildi. Günün organizasyonunu başarı ile gerçekleştiren tribün sorumlularımızdan başta Enver Güler, Kerem Erman, Ömer Ferhad Uzun, Kadir Erman, İsmail Bayramoğlu ve kulübümüzün eski başkanlarından Cemal Derya olmak üzere tüm yetkililerin özenli ve dikkatli tavırlarından ötürü kendilerini kutluyoruz. Otobüslerde 7’de 70’e her yaş taraftarımızın karşılıklı anlayış ve saygı ikliminde hareket ettiğini görmek elbette çok güzel bir gelişme.

Bakımsızlıktan harabe halini almaya başlayan stadyumda taraftarlarımıza ayrılan bölüm büyük oranda dolduruldu. Pazartesi mesai günü olmasının yanında çok yoğun bir soğuk ve rüzgar altında oynanan karşılaşmada ilk yarıda inişli çıkışlı ancak esas hatlarıyla kontrollü bir oyun sergiledik.

Bozucu Bir Ortasaha – Kademeli Kontra Ataklar

Özellikle ilk 10 dakikalık evrede ortasaha mücadelesi ile Ankara Demirspor’un organizasyon çabasını engelleyen ekibimiz hızlı geliştirmeye çalıştığı kontra atak düzenlemeleri ile etkili olmaya çalıştı. Ekibimiz kontra ataklarda topu süren oyuncumuzun yanını iki oyuncu ile daha besleyerek olası bir gol kaçırma durumuna karşı da bir set kurmaya çalışıyor. Bu destekli kontra çıkışlarının temeli ise aslında ortasahadaki mücadelede saklı. Karşılaşmanın 10-20.dakikaları arasında Ankara Demirspor biraz daha oyunu dengeledi diyebiliriz.

Merakla beklenen gol 31.dakikada Sinan Pektemek‘in düzgün vuruşu ile geldi. Savunmasını ortasahaya yakın kurarak top yapmaya çalışarak risk alan Ankara ekibi geri dönüşlerde büyük problemler yaşadı. Yine bir kontra atak pozisyonu idi golümüz. Bu gol Ankara Demirspor’un tüm düzenini bozacaktı. İlk yarı 1-0’lık üstünlüğümüz ile sona erdi.

İlk yarıdaki futbolumuz için eleştirilebilecek nokta olarak topu ayakta çok fazla tutan ve pozisyonun devamında ayaktan çıkartırken veya son toplarda kaptıran oyuncularımızın yaklaşımı ele alınabilir. Özellikle Burak Süleyman‘ın bu tarz bireysel koşuları bu kez teknik adam Ümit Metin’in dikkatini çekmiş olacak ki ikinci yarıda Özgür Sürekçi ile yeri değiştirildi. Benzer toplu zorlamaları dönem dönem Mert Yavuz‘dan da görüyoruz…

İkinci Yarı ve Kontra Atak Düzeni

İkinci yarıda Ankara Demirspor’un etkili olma çabaları ekibimizin ilk 15 dakikadaki kompakt diyebileceğimiz bozucu oyunu ile engellendi. Bu oyun tarzı topu hızlı paslarla dolaştırmak ve rakibi ortasahada eleyerek ileriye hızlı toplarla adam kaçırmak Ankara Demirspor’un da kilidini açacaktı.

Ali Keten‘in kötü bir vuruşla kaçırdığı pozisyonu affettirmesi 78.dakikada geldi. Ankara ekibinin kalemize sağlı sollu yüklenmeye başladığı bir evrede bir kez daha kontra ataktan gelen gol maçın da skorunu belirlemiş oldu. Golün hemen ardından Ankara ekibinin bir pozisyonu direkten döndü. Karşılaşmada daha fazla kaleye gelen ekip beklenildiği gibi Ankara ekibi oldu. Ekibimiz ise 3 kritik kale önü pozizsyonunun 2’sini düzgün vuruşlarla gole çevirerek etkili kontra atak futbolu konusunda gününde olduğunu gösterdi.

Altay’ı Anlamak…

Play-off finalini İzmir’in köklü ekiplerinden tıpkı ekibimiz gibi köklü bir Süper Lig geleneği ve geçmişi bulunan Altay Spor Kulübü ile oynayacağız. Çorumspor karşısında karşılaşmayı uzatmada da olsa 4-0 kazanan Altay’ın en önemli özelliği kolay gol yiyen ancak kolay da gol atan bir ekip olması. Temel olarak kırılgan bir profilleri var ancak maçına göre aynı ekibimiz gibi motivasyon düzeyleri de değişebiliyor. Yine ekibimiz gibi zaman zaman takım olarak geçmişlerinin ve armalarının ağırlığının baskısı altında kalabiliyorlar. Başarı sabırsızlığı da iki camianın benzer özelliklerinden biri. Anımsanacağı gibi tatsız bir olayın ardından çıktığımız ligdeki son Altay randevumuzda karşılaşmanın son 10 dakikalık evresinde yaptıkları baskıya dayanamamış ve karşılaşma biterken gol yiyerek 1-1’lik skorla sahadan ayrılmıştık.

Bu kez psikolojik açıdan ekibimiz Gölcük ve Ankara galibiyet ile daha iyi durumda. Ancak Altay’ın da özellikle ikinci yarılarda devamlı gol arayan, uzun toplarla forvetlerini kale önünde buluşturan oyun stiline mutlaka dikkat etmek durumundayız. Keza dün bir kez daha görüldü ki ekibimiz 60.dakika ile 75.dakika arasındaki bir 15 dakikalık dilimde çoğunlukla ilk yarıdaki yoğun eforun getirisi olarak kapanmaya ve rakip markajında mesafeyi açmaya başlıyor. Bu durumu sezon boyunca puan kaybettiğimiz karşılaşmalarda hep izledik. Kontrollü ve maçın her anını düşünerek rakibi hataya zorlayan bir düzlemde sabırlı oynamamız gerekiyor. Bu durumu Gölcük ve dün oynanan Ankara Demirspor karşılaşmalarında ortaya koyabildik. Rakibin olası pozisyon beceriksizlikleri ve somut dilimlerdeki anlık savrulmaları duygusal açıdan yine en büyük silahlarımızdan biri olacak.

Taktik akıl kadar 90 dakikaya yayılacak fiziki kondisyon potansiyelinin de önem kazanacağı Altay finalinde ekibimize başarılar diliyoruz.

Önerilen Makale

Kocaelispor – Kızılcabölükspor Maç Analizi

Kritik Düzyurt maçında alınan mağlubiyetin ardından evimizde Denizli ekibi Kızılcabölükspor’u ağırladık. Kısır geçen mücadeleden gol …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir