Başarısızlığın Kilit İsmi: Ümit Metin Yıldız – 2

Kötü bir futbol ve puan kaybı ile biten Beylerbeyispor karşılaşmasının ardından Pazartesi günü yayınladığımız ilk dosyamızda kulübümüzde gelecek adına atılacak sağlam zeminlerin şu an bile olmadığı, aynı döngü üzerinde gerçekleştirilen bütün içindeki kıvrımların devamlılık kazandığını teorik bir düzlemde ele almıştık. Görülen düşünülen ve öyle imiş gibi hissedilen Kocaelispor ile gerçekte olan Kocaelispor arasındaki farkın anlaşılmasının, hakikat momentinin kurulması açısından olmazsa olmaz olduğunun altını çizmiştik.

Bu dosyamızda bu ters bilinç veya ayakları başının üzerine gelmiş bilincin gelişimindeki nesnelerimize bakacağız. İlk aşamada teknik adam Ümit Metin Yıldız’a.

Ümit Metin Yıldız’ın ekibimize katıldığı iklime hızla geri dönelim. Sultangazi ile Eskişehir’de aşırı sıcak bir günde oynanan BAL final karşılaşması ardından teknik adam Ergun Ortakçı ile anlaşma zemini yerine (sebebi maddi beklentiler olabilir, şaşırtıcı değil, Ergun Ortakçı en başından itibaren şartlara ve koşullara önem veren biri olduğunu sayısız kez belirtmiştir) bekle gör politikası izleyen ve zaten şampiyonluğun getirmiş olduğu rahatlık evresi ile günleri geçiştiren kulüp yönetimi sessiz sedasız bir şekilde anlaşma için haber bekleyen Ergun Ortakçı ile masaya oturmayarak kıblesini başka arayışlara çevirecektir. Bu evrede, hatta daha öncesinde Ergun Ortakçı’nın diğer kulüpler ile temas halinde olduğu hatta mevcut kulübü ile prensip anlaşmaları yaptığı, yani aslında Kocaelispor defterini çok önce kapadığı yönünde açıklamalar gelecektir. Özetle Ergun Ortakçı kendisinden beklenen vazifesini yerine getirerek takımı 3.Lig’e çıkartarak bir bakıma iş akdini doldurmuş oluyordu. İşte bu geçiştirme evresinde pek çok isim zikredildi camiamızda.

Mevcut kulüp yönetiminin bu noktadaki yanılgısı, teknik adamlık görevinin İzmit’ten ve camia tarafından bilinen kişi/kişilerden oluşmayacağı noktasında idi. Bir bakıma nasıl bir yol izleneceği, nedeni belirsiz (Mahmut Aydın ve Kayhan Çabuklu başarısız deneyimleri etkisi muhtemel kuvvetli faktör) bir zeminde oluşturulmuştu.

Tek Bir Kriter!

Kriteler oldukça yalın ve basitti. Gelecek teknik adam bir strateji, program veya masterplan ile gelmeyecekti. Çünkü kulüp yönetimi defalarca lisansları açmayacaklarını hatta biraz da akıllara durgunluk veren bir özgüven ile “10’larca yıl” açmayacaklarını canlı yayınlarda belirtiyordu. Birbirini tanıyan ve kabul edelim zorunlulukların belirleyiciliği ile bir arada oynama durumunda kalmış bir oyuncu grubunun anahtarını teslim edeceği bir teknik adam arayışı ilk kriter olarak kendini gösterdi. Ergun Ortakçı’nın tam da şart koştuğu nokta… Özetle Ergun Ortakçı laf olsun diye 3.Lig’de oynamak veya kadro zaafiyetlerini bildiği için olası bir başarısızlık topuna girmek istemedi. Oldukça anlaşılabilir sebep. İsmi sadece Kocaelispor diye bir takımın başında durarak bir sene önce kurduğu zemini dinamitlemek elbette başarı perspektifi olan belki de kendine saygısı olan bir teknik adamın gireceği bir top değildi.

Belirlenen kriter bu kadar net olunca, yani lisansların açılmayacağı, belirlenmiş bir kadro yapısının anahtarının teslimi gündemde olunca gelebilecek “İzmit dışı” adaylar da elbette bir avuç kalacaktır. Kocaelispor ismi fazlası ile yorulmuş, yıpranmış ve belki de lekelenmiş olsa da ibir markadır, bu doğru. Ancak profesyonel hayatta, süreçlerin yürütülmesi işçi ve işverenin ortak bir akılda buluşması ile mümkündür. Belirlenmiş kapitalist üretim koşullarında işveren her zaman az maliyet çok iş ve üretkenlik beklentisinde olacaktır, işçi ise az iş ve daha geniş zamanda az üretim. İşveren eğer tam da bu noktada “çok iş, üretkenlik ve yüksek kazanç, başarı perspektifi olan” bir işçiyi değil de, durumu idare edecek bir adayı düşünüyorsa, bu aynı zamanda işverenin perspektifini de göstermektedir.

Ümit Metin Yıldız, ki kendisini 2004 döneminde ekibimizde yaptığı yardımcılık evresinden tanırız, hem İzmit dışı (Denizlispor yardımcı hocalığı evresi) hem de İzmit’i bilme kriterlerine uyan bir profil olarak ekibimize getirildi… 1 Temmuz 2016’ya kadar, yani Eskişehir’de oynanan finalden tam 2 ay sonra (evet 60 günlük uzunca bir süreden bahsediyoruz) bir basın açıklaması ile tanıtımı yapıldı. Eski futbolcu Şerif Hasanoğlu ve kaleci antrenörü Hikmet Batur ile birlikte...

(Yazı dizimiz devam edecek…)

Hakkında KSB Editorial

Kocaelispor Blog - Kocaelispor Analiz Merkezi

Önerilen Makale

Hazırlık Maçları ve Soru İşaretleri

Kocaelispor adına hayli ilginç bir yaz hazırlık dönemi geçtiğini belirtmek gerek. Çok hızlı gelişmelerin yaşandığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir