Beklenen Türkü: Borç ve Aldatılma

Gün geçmiyor ki Kocaelispor camiasında bir skandal daha yaşanmasın. Kocaelispor Blog’un dikkatli okurları açısından pek de şaşırtıcı olmayan ve hatta beklendik olarak görübilecek bir gelişme şu an camiamıza ciddi bir gündem maddesi olarak düşmüş bulunuyor. Kocaelispor’da önceki yönetim tarafından “Kurtuluş Elbet Var” sloganları ile satışı yapılan ve ardından tüm vergi ve sgk borçlarının kapatıldığı müjdesi ile geçirilen sürenin aslında ciddi bir borcun ödenmemesi ile geçen bir süreç olduğu anlaşılıyor.

Lisans sürecini halletmeye çalışan ve bu doğrultuda gerekli prosedürleri yerine getirmeye çalışan mevcut kulüp yönetimi, kulübün yaklaşık 1 Milyon 750 bin liralık önceden gelen borcunu gördüğünde elbette şaşırmıştır. Ancak durum ortada gözükmektedir. Seçildiği andan itibaren ayakları yere basmayan, hiçbir altyapısı bulunmayan ve kabul edelim kulübün gerçek sorunlarının üzerinden atlayan bir çeşit içi boş hayallerle ve ciddi bir futbol/sportif yönetim bilgisizliği ile camiamızda korunaklı yöneticilik evresi geçiren önceki yönetimin kulübümüzü yalnızca sportif başarısızlığa değil aynı zamanda bir şekilde kamuoyu ile paylaşılmayan borç gerçeğine maruz bıraktığı görülüyor.

Biraz geriye gidelim ve kamuoyuna zamanında ne aktarıldığına bakalım:

“Kocaelispor’un borçları ile ilgili Sekapark Otel’de düzenlenen toplantıya Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz ve Yönetim Kurulu üyeleri katıldı. Genel Sekreter İlhan Bayram şu an Büyükşehir’den ödenen rakamlarla ilgili olarak,” 15 Milyon 100 Bin KEV’e ödendi. 23 Bin TL vergi dairesine ödendi. 1 760 TL artı 850 TL Büyükşehir’e verildi. KEV’e ödenenle birlikte 41 Milyon 600 Bin Büyükşehir’in cebinden çıktı” ifadelerini kullandı. Kocaelispor başkanı Bahri Yavuz bu sabah itibariyle 28 Milyonluk vergi dairesi borcunun sabah saatlerinde ödendiğini açıkladı.”

Aynı toplantıda konuşan son beş yılın kulüp başkanı ise şu şekilde konuşuyordu:

“Bu gemi kendi körfezinde batacak diye bekleyenler körfezde birer birer boğuldu. 41 ay sonunda burada hayalimizdeki borçsuz, geleceğin Kocaelispor’unun temelini attık.”


Şu ana gelelim. Bir kez daha borç yapılandırması ile ötelenen bu miktarın ödenmesi ile elde edilen “borcu yoktur” yazısı transfer tahtası açısından gerekli bir prosedür.

Şu an problemlerin hepsi çözülebilmiş değil ve nakit kaynak konusunda yalnızca transfer için değil, zamanı gelen diğer ödemeler için de acil ihtiyaçlar bulunuyor.

Ancak burada altının çizilmesi gereken nokta görevi devrederken “borçsuz bir kulüp bırakma” algısı yaratan önceki yönetimin ne yazık ki bu konuda izlediği geçiştirme tarzı…

Kocaelispor’un geride kalan 5 yıllık sportif başarısızlık evresi şu andan itibaren yalnızca sportif açıdan değil, yönetimsel açıdan da derinlikli olarak ele alınmak durumundadır…

Daha önceki problemli yönetim uygulamaları halkasına eklenen önceki yönetimin pratiğinden çıkan bir ders varsa, o da taraftarımızın hayali kahramanlara ve söylemlere değil yalnızca somut gerçekliğe inanması ve bu doğrultuda davranmasıdır.

Hakkında KSB Editorial

Kocaelispor Blog - Kocaelispor Analiz Merkezi

Önerilen Makale

Rezillik Diz Boyu

Kocaelispor Kulübü gerçekten çok zor bir evreden çıkmaya çalışıyor. Bu evre esasen biriken yanlışlar ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir