Belediye Destekleri ve Çıkarımlar


2016/2017 sezonu alt ligler açısından artık tamamlanmak üzere. 3.Lig’ten 2’ye çıkanlar, 2’den 1’e çıkanlar ve elbette 1’den Süper Lig’e dönen takımlar belli olmaya başladılar. Ekibimiz Kocaelispor’un da dahil olduğu bir rüzgar yaşandı da diyebiliriz. Lehimize bitmeyen ve bir bakıma kenarda bırakıldığımız bu rüzgar şehir ve belediye destekli takımlarının ivmesi olarak da yorumlanabilir.

3.Lig 1.Grup’ta rakiplerimizden Sancaktepe Belediyespor‘un müthiş çıkışı aslında bu sezonun en önemli ataklarındandı. Sancaktepe ilçesini, futbol felsefesini ve yatırımlarını bilen kişiler için zaten beklendik bir gelişme idi bu. Emeklerinin karşılığı maddi ve organizasyonel yönden izlenen planlamalar ile gelmiş durumda. Zihnen rahat bir futbol ekibi, ekip ruhunu oluşturabilen bir teknik adam ve belediyesinin desteğini devamlı arkasında hisseden kendine güvenen bir kulüp başkanı…

Sancakyepe'nin başarısının mimarı sürecin doğrudan içinde olan belediye başkanları İsmail Erdem
Sancaktepe’nin başarısının mimarı sürecin doğrudan içinde olan belediye başkanları İsmail Erdem

Sancaktepe Belediyespor sadece başarılı olan bir futbol ekibi değil, ilçesinde iki tane büyük futbol sahası bulunan, kuvvetli altyapı okulları yer alan, oyuncu yetiştiren, oyuncu alan ve satan, İstanbul’un çevreye doğru yayıldığı yeni yaşam alanları sürecinde öne çıkan bir proje olarak da görülebilir. Büyük projeler her alana yapılan yatırım ile adından söz ettirebilir ve istikrarlı olurlar.

Bir benzeri gelişme ezeli rakiplerimizden komşumuz Sakaryaspor için de geçerli. Yeni logoları, değişen kurumsal çizgileri, storeları, dergileri, kadro yapıları derken Sakaryaspor yapılan yatırımların karşılığını alan bir diğer ekip olarak dikkatleri çekiyor. Diyarbekirspor karşısında play-off finalinde uzatma evresinde de olsa onbinlerce taraftarı önünde 2.Lig’e geri dönmeyi başardılar. Ki bu başarı pek de sürpriz sayılmadı.

Sakaryaspor özellikle kulüp başkanları İsmail Gürses’in yoğun çabası ve Arçelik Bayiliği yapan Sinan Karabaş’ın yoğun girişimi ile Arçelik ile anlaşmayı başardı. Milli takımların da sponsoru olan Arçelik’in bu hamlesi ile stadyum içi, localar, biletler gibi pek çok kalemde Arçelik desteği gündeme gelecek.

Sezon başından itibaren her fırsatta Sakaryaspor'a desteğini gösteren belediye başkanı
Sezon başından itibaren her fırsatta Sakaryaspor’a desteğini gösteren belediye başkanı Zeki Toçoğlu

Ancak asıl önemli hamleleri Büyükşehir Belediyesi düzeyinde yaşandı. Zeki Toçoğlu: “Buradan herkese çağrıda bulunuyorum. Az çok demeden herkes gücü nispetinde bu kombinelerden almalıdır. Bu şehirde ekmek yiyen herkes Sakaryaspor’a destek vermeli. Ancak herkes destek verirse eski şaşaalı günlerimize geri döneriz” diyerek ve kombine satışını aktif olarak destekleyerek aslında Sakaryaspor’un yükselmesi noktasında üzerine düşeni yapıyordu.

1968 yılında kurulan Erzurumspor şu an hatırlanmamakta. Başarıda belediye başkanı Mehmet Sekmen'in rolü çok fazla...
1968 yılında kurulan Erzurumspor şu an hatırlanmamakta. Yeni kurulan ve eskinin mirasçısı olan Büyükşehir Belediye Erzurumspor’un başarısında belediye başkanı Mehmet Sekmen’in rolü çok fazla…

Vodafone Arena’da Gümüşhanespor ile 1.Lig’e dönüş finali oynayan Büyükşehir Belediye Erzurumspor ise Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği 2005 yılında kurulan spor kulübü.  Sanıldığı gibi 1968’de kurulan ve eskiden süper ligde mücadele eden ekip değiller. O eski ekip 2010 yılında İskenderunspor maçına çıkamadığı için Bölgesel Amatör Lig’e düşmüştü. Ancak şehrin dinamikleri daha fazla yarışmacı takım noksanlığına dayanamadı. Büyükşehir Belediyesi üzerinden bir örgütlenme modeline başladılar.

Kulübün başkanlığını Ali Demirhan yapıyor. Doğrudan belediye desteği ile mücadele ediyorlar. 3.Ligden şampiyon olarak 2’ye geldiler ve zaman kaybetmeden 2’den de 1’e çıkmış durumdalar. Marcio Nobre’nin takıma geçen sene transferi doğrudan Büyükşehir Belediyesi başkanı Mehmet Sekmen çabaları ile mümkün oluyor. 3 sene önce hedeflerini Süper Lig olarak belirlemişlerdi ve maddi problemler yaşamadan adım adım hedeflerine yaklaşıyorlar.

Benzer şekilde isim ve takım değişiklikleri ile yeniden Süper Lig’e dönen, ismine sponsor alan Malatya, belediyesi için her zaman önemli bir mevzi olmuş Sivasspor bu sezonun yükseliş ivmesinin örneklerinden.

Lafı uzatmaya gerek yok. İstikrar ve kalıcı başarılar ancak büyük sorunların radikal adımlarla çözülmesinden geçmekte. Bu gerçeğin bilincine ne kadar çabuk varabilirsek Kocaelispor için de bir dönüm noktası yaşanabilir. Sanıldığı gibi yeni stadyumun olması otomatik olarak bir kulübü yukarı çıkartmaz. Bu metafizik bir bakış açısıdır. Bütün mesele gerek kulüp yönetimleri, gerek taraftarlar, gerekse belediye düzeyinde eski ezberlerimizi bozabilmemizdir.

Kocaelisporumuzun yeni yönetiminin belirleneceği kongresi bu açıdan yapıcı, yaratıcı ve üstteki örneklerin kararlılığında geçmek zorundadır.

Önerilen Makale

Problem Yaratan Sonuç mu? Denklem mi?

Kocaelispor’da teknik direktör Ümit Metin Yıldız evresi nihayetinde sona erdi. Tekirdağspor’a 1-0 mağlup olduğumuz karşılaşmanın …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir