Bilindik Çevrelerin Manipülasyonuna Dikkat!

Editörün Notu: Bu dosya İzmit spor basınının bilinen simalarından Hayrettin Albayrak’ın başarısız ve meşruluğu kalmamış mevcut Kocaelispor yönetimine güzellemeler sunmaya devam ettiği manipülatif yazısı doğrultusunda blog yazarlarımız tarafından kaleme alınmıştır. Albayrak’ın yazısı için bkz: http://www.ozgurkocaeli.com.tr/yavuz-varken-buyukakin-kimseyi-isaret-etmez-6777yy.htm


Kocaelispor önemli bir kongreye gidiyor. Bu kongrenin esas konusu ve önemi, başarısız bir yönetimin icraatının sorgulanması ve en önemlisi de kulübün taze ve vizyoner bir kanla yenilenerek, esas hedeflerine doğru silkinerek hareket etmesidir. Bu kongre kararının açıklanması şüphesiz önemli bir hamledir. Mevcut yönetimin gerek saha içinde, gerek yönetsel bazda gerekse taraftarımız üzerindeki uygulamaları hatalar ve ısrarlı yanlışlar silsilesinin bir sonucu olarak artık bardağı taşırmış durumdadır. Yönetim bu hali ile Kocaelispor Kulübü’nü doğru şekilde yönetme misyon ve vizyonunu tamamen kaybetmiştir. Gelinen noktada hataların ve ısrarlı yanlışların bir camiayı umutsuzluk ve hüzün denizine sürüklediği aşikardır.

Kocaelispor gelinen noktada 3. Lige hapsedilmiş durumdadır. Mevcut yönetimin bu 5 yıllık süreçte ilçe takımımız Derincespor’un da gerçekleştirebildiği bir BAL şampiyonluğu (ki o da ancak ikinci senede zor bir şekilde gerçekleşmiştir, yönetimin yanlışlarından ötürü ilk sene yaşanan Tekirdağ travması asla unutulmayacaktır) dışında sportif bir başarısı bulunmamaktadır. Üstelik en önemli varlığımız olan KEV’in satışı gerçekleştirilmiştir ancak yine yanlış ve beceriksiz bir yöneticilik örneği sergilenerek gelen para doğrudan yapılandırılarak ödenebilecek vergi borcuna yatırılmış ve Kocaelispor hem elindeki mülkünden ve tesisinden olmuş hem de sportif anlamda kulüp için gerekli olan bütçeden olmuştur. Kocaelispor yönetimi gerçekçi ve uygulanabilir bir gelir getirici model de kuramadığı için durum oyuncuların parasını ancak verebilme hatta çoğu zaman verememe noktasına gelmiştir.

Ortada her yönden kötü bir yöneticilik örneği bulunmaktadır. Ve bu durumu ısrarla Kocaelispor taraftarına dayatan, sanki başka hiçbir yönetim modeli olamayacakmış gibi adeta bu duruma el mahkummuşçasına kabul ettirmeye çalışan çeşitli ve bilindik menfaat çevreleri bulunmaktadır. Bu çevrelerin başında Kocaelispor’un gerçeklerine yakınmış gibi durarak adeta bulunduğu konumdan dürbünle bakan yerel spor gazeticisi Hayrettin Albayrak gelmektedir. Kendisi için Kocaelispor’un gerçek durumunun ve taraftarın yaşadığı çilenin hiçbir önemi ve belirleyiciliği bulunmamaktadır. Dikkatli bir şekilde sene içindeki yazılarını okuyan hemen herkes kendisinin gerçeklerden kopuk son derece isabetsiz tahminleri olduğunu, “inanıyorum kazanacağız” dediği maçların çoğunda sahada varlık gösterememimizi, Kocaelispor yönetiminin başarısızlıklarına alkış tutan statükocu çizgisini bilecektir.

Hayrettin Albayrak’ın camiamızın büyük bir hayal kırıklığı yaşadığı ve başarısız yönetimden ve yöneticilik kabiliyetsizliklerinden, hatalı teknik adam seçiminden ve sahada hiçbir varlık gösteremeyen, kritik maçları önemsemeyen negatif enerji saçan oyuncu grubundan yaka silktiği ve her açıdan yenilenmenin gerekliliğini belirttiği bir evrede ortaya çıkarak halen statükonun yanında tavır takınmaya çalışması ve meşhur “inanıyorum ki” leriyle taraftar üzerinde manipülasyon yaratmaya çalışması ile kendi konumunu göstermektedir. Albayrak gibiler için kulübün yenilenmesinin yeni yönetimlerin gelmesinin önü her zaman tıkanmalıdır. Bu tarz insanlar için taraftarın yaşadığı sıkıntıların da en ufak bir önemi yoktur. Kulüp müdürünün taraftarlarımıza ve kulübümüze yönelik saygısızca tavırlarının da bir haber değeri yoktur. Kibir duvarından ve futbol bilgisizliklerinden ve varmış gibi gösterdikleri derin vizyonsuzluklarından burnunun ucunu göremeyen yöneticilerin hatalı planlamalarının ve kabul edilemez idarecilik tarzlarının da hiçbir önemi yoktur. Kocaelispor taraftarının uyduruk bir Facebook sayfası ve yöneticiler elindeki sahte hesaplar ile ayrıştırılması ve ötekileştirilmesinin, yüksek bilet politikalarında taraftarın sesinin dinlenmemesinin, üç kuruşun hesabını yapıyor gözükürken kulübün uçuruma sürüklenmesinin, bir gün açacağım bir gün açmayacağım denerek çocuk oyuncağına çevrilen transfer tahtasının, 5 yılda 7 teknik adam değiştirmesinin de bir anlamı ve önemi bulunmamaktadır.

Albayrak gibilere hatırlatmak gerekiyor, bulunduğunuz yerden Kocaelispor’un fiili gerçeklerine dürbün ile bakarken işler nasıl yürüyor bilinmez, ama son 5 yılda yaşanan yıkımları Kocaelispor taraftarı iyi bilmektedir ve bunların hiçbirini haketmemektedir. Mevcut Kocaelispor yönetiminin bir meşruluğu kalmamıştır. Meşruluk zeminini yitirmiş başarısız bir modeli parlatmaya çalışmanız sizin için de tarihi bir hata ve yanılgı olacaktır. Kocaelispor’un sıradanlaşması tehlikesi artık tehlike durumunu da aşmış, bir an önce aşılması gereken bir gerçeklik haline dönüşmüştür. Bu sıradanlaşmaya camiayı mahkum etmeye çalışan başarısız idarecilik anlayışının ve bu sürecin temsilcilerinin geç olmadan değiştirilmesi ve kulübün her açıdan taze kanlarla yenilenmesi gerekmektedir. Bu yenilenme süreci Albayrak gibilerin de içi boş manipülasyonlarını silip süpürecektir.

Hakkında KSB Editorial

Kocaelispor Blog - Kocaelispor Analiz Merkezi

Önerilen Makale

Hazırlık Maçları ve Soru İşaretleri

Kocaelispor adına hayli ilginç bir yaz hazırlık dönemi geçtiğini belirtmek gerek. Çok hızlı gelişmelerin yaşandığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir