Bir Adım İleri, İki Adım Geri


Bir Haziran dönemi daha geride kaldı. Yazın yoğun sıcağını hissettirdiği Temmuz ayına girmiş bulunuyoruz. Ülkemizde futbol adına şu evre en sık konuşulan konuların başında takımların yapacağı sükse transferler geliyor. Spor programları ve yazılı basının neredeyse tek gündemi bu. İlimiz için öncelik ve gündem elbette Kocaelispor. Ancak Kocaelispor adına olumlu yönde konuşulacak konular oldukça sınırlı. Bu sınırlılık önemli bazı değişimlerin gölgesinde belirleniyor. Ne iyi ne kötü, ne doğru ne yanlış birbirine geçmiş gibi algılanıyor. Zamanında atılmayan adımların zamansız ve organize şekilde atılamaması ve en temelde yaşanan iletişim kopuklukları bulanıklığı daha da belirginleştiriyor.

Önce ne aşamada olduğumuza kısa sürede yaşanan gelişmeler ile bakalım.

 • Ligi 4.sırada bitiren ve gerek iç saha karşılaşmalarında gerekse son haftalarda izlediği olumsuz futbola rağmen son anda play-offlara katılan ekibimiz Antalya’da yine rakibin oyununa nazaran yetersiz bir futbol ile penaltılar sonucunda üst lige çıkma hakkını kaybediyor. Sezon boyunca takımda gerekli sinerjiyi yaratamayan Ümit Metin Yıldız istifasını sunmuyor veya istifası kabul edilmiyor.
 • İzleyen günleri mevcut kulüp başkanının kesin olarak istifa edeceği haberleri izliyor. Gerek İsmet Çiğit başta olmak üzere yerel basınla yaptığı ikili konuşmalar gerekse genel aktarılan sözler gündeme geliyor ve yeni bir yönetimin seçileceği belirtiliyor.
 • İstifayı düşünen yöneticiler de teker teker kendilerini gösteriyorlar ve artık devam etmeyeceklerini gündeme taşıyorlar.
 • Herkes yeni kongreyi beklerken, kısa bir süre sonra KEV satışı süreciyle ilgili önemli gelişmelerin olacağı haberleri gündeme geliyor. Kongrede yönetimin sözünün arkasında durup istifa etmesi beklenirken, hızla karar değişiklikleri yaşanıyor. Şu an şehrimizden ayrılan Büyükşehir Belediyesi Sekreteri ile birlikte kulüp yönetimi basın toplantısı düzenleniyor. KEV’in satışı konusunda ve paranın hangi oranda, hangi kanallarla nasıl aktarılacağı konusunda açıklamalar yapılıyor. Eski başkanlarımızdan Sefa Sirmen KEV genel kurulunun satış kararı almasının hukuki sıkıntılarına değiniyor. Bir itirazın dahi süreci mahkemeye taşıyacağını belirtiyor.
 • Borçların kapandığını ve artık merakla beklenen lisans tahtasının açılacağını bekleyen şehir halkı, uzayan sessizlik evresinin ardından takımla ilişiği kesilen oyuncuların birinci bölümünü öğreniyor. Bu esnada Kartepe, Başiskele, Karamürsel başta olmak üzere lokallerde Kocaelispor Taraftar Dernekleri gündeme geliyor. Kocaelispor taraftarları tatsız olayların etkisi ile geçen sezonun ardından mevcut kulüp yönetiminin desteği ile ciddi bir yeniden yapılanma hamlesine başladığını gösteriyor.
 • İstifasını halen sunmayan ve çeşitli yayın organlarına anlamsız açıklamalarda bulunmaya devam eden Ümit Metin Yıldız konusu taraftarların yoğun tepkisini çekiyor. Daha önceden lisanssız bu takımın yarışmacı kimlikte olamayacağını belirten kulüp yönetimi bir kez daha uzun yıllar lisansların açılmayacağından bahsetmeye başlıyor. KEV sürecinin önümüzdeki 6 ayda bile ancak halledilebileceği dillendiriliyor. Süreç için oluşturulacağı belirtilen konsorsiyum heyeti belirsizliğini koruyor.
 • Takımla ilişiği kesilen oyuncuların son halkasına Oğuzhan Türkmen, Kılıçarslan Kopuz ve Sinan Pektemek ekleniyor. Oğuzhan cazip olduğunu belirttiği gelen teklifi değerlendiriyor, diğer iki isim futbolculuk yaşantılarını bitirme kararı alıyorlar. Altyapıdan kadroya çağrılan genç isimlerle yeni sezonda yapılanma gerçekleştirileceği belirtiliyor. Taraftarların yoğun tepkilerine karşılık Ümit Metin Yıldız’da ısrar çizgisi yönetim tarafından izleniyor.

Tüm bu gelişmeleri alt alta koyup baktığımızda ortaya birkaç senaryo çıkıyor. Bu senaryolar takımımızın bundan sonraki geleceğini belirli yönde etkileyecek nitelikte. Gelişmelerin seyri içinde; sportif başarı bekleyenler, mevcut yönetimin her dediğini amentü olarak kabul edip kutsal dogmalar olarak kabul edenler, kaybedilen inisiyatifi yeniden geri kazanmaya çalışanlar, kulüple ilgili gelişmelerden haber üretmeye çalışanlar, teknik adam ısrarı ve kadro revizyonu sonrası yönetime olan güveni sarsılanlar, bekleyelim görelim tarzında tutum takınanlar şeklinde pek çok yaklaşımın bu kısa sürede kendini gösterdiğine tanıklık etmiş bulunuyoruz.

Bir önceki dosyamızda belirttiğimiz gibi olumlu bir adım var ise, olumsuz iki adım ile önce nötrleniyor sonra geri bir mevziye düşülmüş olunuyor.

Tüm bu yaklaşımların ve eğilimlerin ortaya çıkmasının nedeni elbette mevcut Kocaelispor yönetimi ve kamuoyunu düzenli olarak bilgilendirmeyen, kapalı kapılar ardında izlenen yöneticilik tarzıdır.

Önerilen Makale

Problem Yaratan Sonuç mu? Denklem mi?

Kocaelispor’da teknik direktör Ümit Metin Yıldız evresi nihayetinde sona erdi. Tekirdağspor’a 1-0 mağlup olduğumuz karşılaşmanın …

2 yorum

 1. ümit metin yıldız

  Yönetim, daha şeffaf olmalı, kapalı kapılar arkasında-bazı şeyleri diyeceğiz ama diyemiyoruz görüntüsünü bırakmalı. Niyetlerini düşüncelerini daha açık ifade etmeli. Transfer yasağını açmayacağız, sportif başarı beklemeyin, hoca’ya şu sebepten dolayı sahip çıkıyoruz, altyapıda şunları şunları yapacağız… Neyse ne. Yapılanma senesi/dönemi olacak deniyor ama hala bir hedef konmuş değil, hemen bir örnek: Altyapıdan her sene kaç futbolcuyu A takıma almayı hedefliyoruz?

  Taraftarı bazen dizginlemek, taraftarın beklentilerini düşürmek gerekli. Benim açımdan en büyük hayalkırıklığı bu oluyor.

  • Değerli görüşleriniz için teşekkürler. Gelişmeleri dikkatle izlemek gerekiyor. Şu ana kadar kurumsallıkla bağdaşmayacak uygulamaların başında geliyor iletişim problemi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir