Bir Futbol Zekası: John Leshiba Moshoeu

Geçtiğimiz aylarda yaşama gözlerini yuman John Leshiba Moshoeu, yalnız Kocaelispor camiamız için değil dünya futbol tarihi açısından da oldukça önemli bir isim. Efsane oyuncular bölümümüzde en başlarda yer almayı hakeden isimlerin de elbette başında geliyor.

O yaratıcı zekasını, keskin oyun görüşünü ve temel futbol bilgilerini harmanlayıp sahaya muazzam bir resital sunabilen özel isimlerden biri. Güney Afrika’yı Afrika Kupası’nda şampiyonluğa taşıdı. Ülkesindeki lakabı altın ayakkabılı adam olan shoeu. Son derece kültürlü biri. Genel kültür düzeyi oldukça yüksek ve insancıl biri. Diplomalı yöneticilik eğitimi bulunuyor.

Bafana Bafana

Moshoeu kendini bir Bafana Bafana olarak tanımlıyor. Güney Afrikalıların sömürgecilere karşı kendi anavatan topraklarına verdikleri isim. Oğullarım anlamına geliyor. Kocaelispor’a geldiği dönemde Aston Villa, Nantes, Frankurt, B.Dortmund, Coventry City transfer teklifinde bulunuyor. Teklifler cazip olmasına karşılık, o açık açık “Kocaelispor’u şampiyon yapacağız bir yere gitmiyorum” diyor. Mandela kendisi için çok önemli bir lider. Bizler için Mustafa Kemal Atatürk kim ise Güney Afrika için Nelson Mandela o diyor. Afrika şampiyonluklarını Mandela’ya adıyor.

1994-1998 yılları arasında yaklaşık 70 maçta ekibimizde forma giyen ve 20’den fazla gol kaydeden ortasahamızın beyni Moshoeu, kısa süren Fenerbahçe, Bursaspor günlerinin ardından kariyerini 2011 döneminde Alexandra United’ta sonlandıracaktır.

2 yıl boyunca kanserle mücadele eden Moshoeu 49 yaşında hayatını kaybetti. Mezarı doğduğu şehir olan Johannesburg’ta yer almaktadır.

İzmit’e ilk kez transfer olduğunda şehirde büyük bir heyecan dalgası yaratan, adeta belediye binası ve demiryolu yürüyüş yolu kısmında insan seline vesile olan Mosheou, 1.Türkiye Kupamızın mimarlarındandı. Toprağı bol olsun, huzur içinde uyusun.

Hakkında KSB Editorial

Kocaelispor Blog - Kocaelispor Analiz Merkezi

Önerilen Makale

Efsane Kaleci Fahrudin Omerović

1951 yılında Doboj – Yugoslavya’da dünyaya gelen Bosna kökenli Omerović, kariyerine FK Sloboda Tuzla ekibinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir