Bir Rıza İmalat Ünitesi: BKY Facebook Sayfası

Kocaelispor’un başarısız mevcut yönetiminin taraftarı denetlediği ve örtük amaçlarını konsolide ettiği en önemli iletişim araçlarının başında Başka Kocaelispor Yok isimli, kısa ismi ile BKY olarak bilinen veya BKY‘nin fiili açılımı ile Bahri Kubilay Yavuz olarak da kabul edilen Facebook grup sayfası gelmektedir.

Bu sayfa mevcut yönetimin ilk yıllarında eski Korfez.org web sitesi yönetimi olarak da bilinen şahıslar tarafından taraftarların arasında irtibat kuracağı, kulübün mevcut sorunlarını ve gündemlerini tartışabilecekleri bağımsız bir sosyal medya platformu olarak düşünülmüştü. O yılları yakınen yaşayan kişiler olarak online tartışma ve paylaşım platformlarının ağırlıklı olarak internet forum yapılarından blog yapılara ve Facebook başta olmak üzere sosyal medya mecrasına kaymış olduğunu anımsamaktayız. Dolayısıyla bir geçiş evresinin son demlerinde kurulan bu sayfa, uzun yıllardır birbirini maçlar dışında görmeyen veya maçlara gelmediği için gittikçe birbirinden uzaklaşmış taraftarların yeniden sohbet etmesi, birbirleri ile iletişim kurması ve Kocaelispor gündemini değerlendirmesi amacı ve ihtiyacı ile yapılanmıştı. Dolayısıyla çıkış noktasındaki dinamikler, Kocaelispor taraftarının online varlığının kesintiye uğradığı korfez.org forum yapılanması veya kostad.org / hodrimeydan.org forum yapılanmaları ardından yeni ve gerekli bir soluk olarak ihtiyacı belirlemişti de diyebiliriz.

Buraya kadar her şey normaldi. Ancak kısa vadede olmaması gereken bir durum gerçekleşti. Sayfayı açan şahıslar belirli bir aşamada sayfada pek çok üye biriktiği zaman, o evre kulüp yönetimine seçilen mevcut yönetime, kulüp başkanına ve yardımcılarına sayfanın yönetim haklarını devrettiler. Bu süreçte ilgili şahısların seçilen kulüp yönetimi ile ikili ilişkilerinin doğrudan etkisi de bulundu. “İçimizden biri” olarak görülen bir şahısa bir taraftar paylaşım platformunun yönetim yetkisinin devredilmesi “nasıl olsa o da içimizden biri, bizimle üzülüyor, bizimle seviniyor, üstelik kulübün çıkarını düşünüyor” hatalı önkabulleri ile yaşam buldu. Bu noktada sürecin problemli yönü de adım adım işlemeye başladı.

BKY isimli sayfa kuruluş günlerinden kısa bir süre sonra kulüp yönetiminin elinde hızla bir oyuncağa dönüştü. Bu sürecin önüne, o dönem taraftar derneğinin temsilcileri de geçemediler ve ne yazık ki çeşitli yaklaşımlarla sürecin daha da yapılanmasına vesile oldular. Sayfa yönetimi daha doğrusu artık mevcut kulüp yönetimi, taraftara olan bakış açısını en somut şekliyle bu sayfadaki uygulamaları ile gösterdi. Kronik başarısızlıkların ardından oluşturulan sahte hesaplar veya ilintili yandaş hesaplar üzerinden taraftarın algıları ile oynandı. Adım adım “eliniz bana mahkum, bu kulübü ben kurtardım, benden öncesi çöplüktü, bu kulübün asıl kahramanı benim” türünden bir algı çeşitli görseller, içi boş özlü sözler, duygusal konuşmalar, gerçekçi olmayan açıklamalar, iyi niyet temennileri ile yapılandırıldı.

Taraftarın kendi arasındaki bir sosyal tartışma ve değerlendirme platformu artık tamamen kulüp yönetiminin bir özel mülküne ve icazet alanına dönüşmüştü. Bu özel mülk alanı kulüp yönetimi ile farklı düşünen taraftarlara, kulüp yönetiminin hatalı uygulamalarını sorgulayan kitlelere tamamen kapatılmalıydı. Özel mülkün çitlerle sınırları yapılandırıldı. Bu çitlerin üstüne de bir uyarı levhası asıldı: “Dikkat! Özel Mülktür. Yönetimi Destekleme Koşu ile Giriş Yapabilirsiniz!”

Özel mülkün içinde dönem dönem operasyonlar yapıldı. Kulüp yönetiminin sportif ve yönetsel başarısızlıkları derinleştikçe operasyonların şiddeti de derinleşti. Kocaelispor taraftarı kendi eliyle verdiği yetkiyi (Bu noktada liberalizmin önemli teorisyenlerden Thomas Hobbes’un Leviathan çalışmasının okunmasını tüm okurlarımıza öneririz) madem yetkiyi bana verdiniz o zaman monarşik veya totaliter uygulamalarıma boyun eğmek zorundasınız diyerek, taraftarların özgür iradelerini, spontanlığını kötürüm eden tiranik bir yönetim anlayışı dikte edildi. Aslında bu uygulamalar mevcut kulüp başkanının problemli ruh halini yansıtmaktaydı. Kurguladığı hayal dünyasında kendisine biat eden onbinlerce taraftar vardı, onbinler kendisini alkışlayıp göklere çıkartıyor ve büyük kurtarıcı kahraman olarak önünde secde ediyordu. Bu büyük kurtarıcı kahraman ise büyük kötülükleri aşmanın haklı gururu ile geleceğe umutla ve zafer kazanmış edası ile bakıyordu… Evet kulağa oldukça masalımsı geliyor, fakat gerçek tam olarak da bu. Çünkü başarısız kulüp yönetiminin ısrarla yapmaya çalıştığı tek şey bu masalın altyapısını oluşturmaktı.

BKY (Bahri Kubilay Yavuz) sayfası veya özel mülkü ile taraftara bol bol masal anlatılıyordu. Masallar kulübün yönetsel problemleri derinleştikçe biçim değiştiriyor, bazen ezoptan, bazen Jean de la Fontaine’den, bazen de anonim sözlerden, büyük düşünürlerin bağlamından kopartılmış sözlerinden seçilerek indirgemeci şekilde kullanılıyordu. Kulübün niçin kötü yönetildiği sorulunca cevap sahte hesaplar üzerinden veriliyordu. Siyasi bir pozisyon alınarak çeşitli kurumlara çatılacaksa devreye yine sahte hesaplar giriyordu. Sene sonu başarısızlıkları, hatalı teknik adam seçimleri, oyuncu disiplinsizlikleri ve seçimlerindeki problemler, yöneticilerin taraftara yönelik saygısızlıkları gündeme geldikçe her seferinde bu sahte hesaplar veya ilintili profiller devreye giriyor ve “özel mülk bekçiliği” yaparak “düşmanları” topraklardan uzaklaştırıyordu.

BKY (Bahri Kubilay Yavuz) sayfası son olarak, istifa çağrısı yapan  taraftarlarımıza yönelik bir operasyon daha gerçekleştirirken, yeni uygulaması ile mesaj denetimine de başlamış durumdadır.

Kocaelispor taraftarının son 5 yıllık süreçte yaşadığı durumun sosyal medya açısından özeti budur. İlgili denetim sayfasının her seferinde gerçekleştirdiği üye atma operasyonları ardından şu anki düzeyi ve niteliği Kocaelispor taraftarının zekasını ve aklını kesinlikle temsil etmemektedir.

Acil Çözüm Önerisi Üzerine

Şimdi aklı selim Kocaelispor taraftarının net bir şekilde düşünmesi gerekmektedir. Böylesi bir kurgusal-tiranik ve otokratik denetim mekanizması altında bulunmak mı istiyorlar? Yoksa özgürce tartışabilecekleri, eleştiri haklarının ellerinden alınmadığı, kulüp yöneticilerinin hatalı uygulamalarını rahatlıkla tartışabilecekleri ve yeri geldiğinde tıpkı şu anki gibi istifa taleplerini dile getirebilecekleri bir platform mu istiyorlar? Kulüp yöneticilerinin taraftarı elinde sopa ile internette denetlemesine şu ana kadar olduğu gibi razı mı gelinecek? Yoksa yeni bir yol yapma iradesi ile bu maskaralığa bir son mu verilecek? Taraftar derneğimizin bu konuda gerekli adımları çok geç olmadan atması ve mutlak suretle bu çürümüş sayfaya yönelik açık bir yaptırım göstermesi gerekli durmaktadır.

Hakkında KSB Editorial

Kocaelispor Blog - Kocaelispor Analiz Merkezi

Önerilen Makale

Hazırlık Maçları ve Soru İşaretleri

Kocaelispor adına hayli ilginç bir yaz hazırlık dönemi geçtiğini belirtmek gerek. Çok hızlı gelişmelerin yaşandığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir