Bucaspor – Kocaelispor Maç Analizi


3-0’lık görece kolay Payas galibiyeti ardından bütün soru işaretleri ekibimizin deplasman performansının ne olacağı noktasındaydı. Bir kez daha şaşırtıcı olmadı ve Bucaspor deplasmanından istikrarsız bir futbol ve 2-1’lik mağlubiyet ile döndük.

Bucaspor karşılaşması öncesinde yaklaşık bir haftadır camiamızda deplasman organizasyonu için girişimler yürütüldü. Otobüslerin ayarlanması, semt temsilciliklerinin girişimleri derken Cumartesi günü oynanacak karşılaşma için İzmit’ten yüzlerce taraftarımız otobüslerle yola çıktı. Önceden gidenler ve her zamanki gibi yakın bölgelerden gelen taraftarlarımız ile Buca karşılaşması öncesi Ostim – Macunköy’dekine benzer bir atmosferin yaşanacağı düşünülüyordu. Ancak Bucaspor yönetiminin kontenjan konusunda geri adım atmaması, Kocaelispor kulüp yönetiminin gerekli inisiyatifi almaması ve emniyetin uzlaşmaz tavırları ile kısa sürede taraftarlarımız için Buca maçı oldukça stresli bir deplasmana dönüştü. Emniyetin orantısız bir güç ile müdahalesi sonrası karşılaşmada yaralanan, darbe alan taraftarlarımız oldu. Hastaneye götürülen taraftarlarımız büyük bir can pazarı içinde kıvrandılar. Önceden saha içine giriş yapan taraftarlar ise Bucaspor yönetimini protesto ederek saha dışına çıktılar.

Saha içine dönecek olursak, Galip Gündoğdu’nun belirlediği ilk 11 şu şekildeydi: Volkan, Kadir, Kemal, Onur, Gökdeniz (Dk. 88 Rıza), Sefa, Mesut, Ali, Kerem Yıldırım, Burak Süleyman, Sinan Pektemek

İlk yarıda Bucaspor sağ ve sol tarafımızdan hızlı bindirmeler ile gelmeye çalıştı ama yeterince etkili olamadılar. Ekibimizde ise genelde ortasahadan ileriye ve dikine toplarla hızlı koşularla topu forvetlerimizle buluşturma taktiği hakimdi. Gerek son vuruş beceriksizliği gerekse teknik bazı kısıtlılıklardan ötürü bunlardan ilk yarıda sonuç alamadık. İlk yarının sonuna doğru Sinan’ın pozisyonunda bu kez Buca kalecisi Mert başarılı oldu. İlk yarı skoru 0-0 olarak belirdi.

Bucaspor taraftarı ligdeki kötü gidişlerine son vermenin keyfi içinde…

İkinci Yarıda Kopan Film

İkinci yarıda Bucaspor’u oyuncu değişikliği ardından biraz daha toparlanmış gördük. Köşe vuruşundan gelen topta İsa rahatlıkla savunmamızdan sıyrılıp kafayı vurdu ve skoru 1-0 yaptı. Ancak golden hemen bir dakika sonra Bucasporlu Doğan topu kalecisine vermek veya uzaklaştırmak isterken, uzak mesafeden topu ağlarına gönderdi. Bu kendi kalesine gol sonrası skor 1-1 oldu.

Ekibimizde maçı bu şekilde tutacak veya kazanacak bir oyun mentalitesi ve saha içi organizasyon yeterliliği açıkçası bulunmuyordu. Klasik şekilde dağınık savunma anlayışı kendisini 64. dakikasında bir kez daha İsa’nın kafa vuruşu ile gösterdi. Yükselen top kalecimizi çaresiz bıraktı ve skor 2-1 oldu. Gol sonrası bir iki cılız atağımız olsa da skoru çevirmeye yetmedi ve karşılaşmadan yetersiz bir futbol ile 2-1 mağlup ayrıldık.

Bu karşılaşma ile şu an için konumumuzu koruyor gözüksek de, play-off hattındaki takımların durumu gereği çok daha ciddi karşılaşmalara çıkacağımızı belirtmek gerekiyor. Haftaiçindeki Serik maçı bu zorlu halkanın başlangıcı olabilir.

Bucaspor’a yenilmekten ziyade bu haftaya damgasını vuran olay, dosyamızın başında belirttiğimiz gibi taraftarlarımızın yaşadığı sıkıntıydı. Bu sıkıntının yaşanmaması için maksimum düzeyde çaba gösteren taraftar derneğimiz ve yetkililerin emeklerinin, gerek Bucaspor yönetiminin katı tutumu, gerek federasyonun deplasman limiti yasası, gerekse de süreçte taraftarlarımızın durumu ile gerektiği şekilde ilgilenmeyen mevcut Kocaelispor yönetiminin yaklaşımlarından ötürü görmezden gelinmesi elbette kabul edilebilecek bir durum değil. İzmir emniyetinin orantısız güç kullanımı karşısında sıkıntı yaşayan tüm taraftarlarımıza geçmiş olsun diyoruz.

Önerilen Makale

Payasspor – Kocaelispor Maç Analizi

11 yılın ardından açılan transfer tahtası morali ile çıkılan Payas deplasmanında kötü oyuna ve aşırı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir