Büyükçekmece Tepecikspor – Kocaelispor Maç Analizi


Geçtiğimiz hafta Karacabey Birlikspor karşısında 0-0’lık skorla gelen beraberliğin ardından bu hafta İstanbul ekibi Tepecikspor’a konuk olduk. Maçta rakip kaleye gidemeyerek tek pozisyon bile üretemedik. Kötü futbol ve derin hayalkırıklığının ardından maçı ev sahibi Tepecikspor 1-0 kazandı.

Avcılar Atatürk Stadyumu’nda oynanan karşılaşma için İzmit’ten 6 otobüs taraftarımız geldi. İstanbul’dan münferit katılımlarla taraftarlarımız için ayrılan bölüm büyük oranda dolduruldu. Taraftarlarımızın arzulu desteğine yanıt sahadan gelmedi. Kocaelispor’daki geleceği sorgulanan eleştirilerin yönetim ile birlikte bir numaralı ismi Fatih Kavlak’ın Tepecikspor önündeki ilk 11’i şu şekildeydi: Yusuf Şenlik, Fatih Adıgüzel, Kadir Öge, Murat Soner Başak, Kemal Can Aydemir, Gökdeniz Bayrakdar, Sefa Narin, Burak Süleyman, Özgür Sürekçi, Kerem Yıldırım ve Onur Kandöken. Oyuna sonradan dahil olanlar ise; İshak Kurt, Mert Yavuz ve Burak Özbakır oldu.

Karacabey maçına kart cezalıları ve eksik oyuncu kadrosuyla çıkmıştık. O duruma göre yine etkili atak girişimlerinde bulunmuş ve rakip kalede gol aramıştık. Aktif ve sonuç odaklı ofansif örüntüler ve bitirici vuruş sergileyemeyen takımımızın gol bulması güç olmuştu ancak Tepecik deplasmanı için bir nebze de olsa moral bulunmuştu. Çok geçmeden gerçekler çok farklı bir durumu ortaya koyacaktı…

Ligin etkili ekiplerinden ve üst sıralarda play-off için ciddi hedefleri olan Tepecikspor karşısında maçın başından itibaren tamamen oyundan kopuk, iki pas yapamayan ve rakip kaleye dahi gidemeyen bir Kocaelispor izledik. Belki de bu sezonki en kötü oyunlardan biri vardı sahada. Tepeciksporlu oyuncular neredeyse bütün ikili mücadeleleri kazandılar ve ekibimizin topla oyun kurmasına dahi izin vermediler. Fiziken de ekibimizden üstün ve daha sağlıklı bir görüntü çizen rakip takımın oyunu, Fatih Kavlak’ın anlamsızlığını daha da derinleştirdi.

Maçın geneline hakim olan ve pozisyonlara giren Tepecikspor kalemizde golü erken buldu. 18.dakikada Onur Demir Büyükçekmece Tepecikspor’u 1-0 öne geçirdi. Onur Demir golden yaklaşık 10 dakika sonra sakatlanarak maçı tamamlayamadı. Maçta ikinci yarıda da başka gol olmayınca maç bu skorla sona erdi. Karşılaşmanın bitiş düdüğüne kalmadan taraftarlarımızın yoğun protestoları gündeme geldi. Fatih Kavlak derhal istifa etmeliydi…

Umut İlkesi Elden Kaçırılıyor!

Tepecikspor evinde yenilmezlik serisini aldığı bu galibiyet ile 4 maça çıkardı. Ekibimiz ise kazanamama sürecini neredeyse 3 aya taşımış oldu. Tam 11 haftadır galibiyet yüzü göremeyen bir takım Kocaelispor. Ligde her geçen hafta dibe savrulmakla kalmayan aynı zamanda umut ilkesini de tüketen ve 11 haftadır kazanamayan takımımız, bu mağlubiyetle 13.sırada yer alırken puanı 15 olarak yerinde kaldı. Son sıradaki Payasspor ile aradaki fark sadece 2 puan. Ligin üstü bir nebze durumunu sağlamlaştırıp hedeflerine doğru uzanırken, aşağıdaki istikrarsızlık pek de umut verici değil. Takımların güç dengeleri hemen hemen birbirine yakın. Sondaki 6-7 takım, ekibimiz de dahil olmak üzere gerçekten çok kötü bir futbol oynuyor ve adeta BAL düzeyine dönmek için birbiriyle yarışıyor.

Kocaelispor için en büyük tehlikelerden birinin sıradanlaşma olduğunu sezon başındaki analizlerimizden birinde gündeme getirmiştik. Hedefsizlik ikliminde her şeyden önce sorumluluk alınmıyor. Ne yönetsel ne sportif açıdan. Adeta herkes sorumluluktan kaçıyor ve bu boşvermişlik ikliminde doğrudan sezonu zihninde bitirmiş belki de gelecek yıl kariyer planlamalarına odaklanmış oyuncularla sahaya çıkmak zorunda kalıyoruz. Seçilen hatalı teknik direktörlerin bu durumları düzeltebilecek tecrübesi, yeteneği, vizyonu ve ağırlığı bulunmuyor. Yönetim sportiften gerçekten hiç anlamıyor ve hatalı kararlarla bu durumu daha da derinleştiriyor. Yapısal problemlerin kaynağı oyuncularımız değil bu durumun mimarı Kocaelispor yönetimidir.

Gelecek hafta ise düşme hattında yer alan Adliyespor ile ligin ilk yarısının son maçını oynayacağız. Geldiği günden bu yana Kocaelispor’a en ufak bir katkısı bulunmayan ve çoktan yolların ayrılması gereken Fatih Kavlak’ın son karşılaşması olmasını umduğumuz* ve saha içini tamamen boşveren adeta umursamaz tavırlarla ne haliniz varsa görün tarzında bir yönetim anlayışı izleyen mevcut kulüp yönetimin artık sorumluluk alıp güncel durumları ile ilgili gerekli tasarrufları yapmalarını umduğumuz karşılaşma öncesinde ekibimize başarılar diliyoruz.


– – – – – –

*Dipnot: Makale yayına alınırken kulüp yönetiminden teknik direktör Fatih Kavlak ile yolların ayrıldığı haber geldi. Büyükçekmece Tepecik karşılaşması kendisinin son resmi maçı oldu. Geldiği günden bu yana takıma katkısından çok kot pantolonu ve rahat tavırları ile gündeme gelen Fatih Kavlak, Kocaelispor tarihinin en başarısız teknik adamlarından biri olarak tarihimize geçmiş oldu. Ayrıca istikrardan ve altyapıdan bahseden ancak 4 senede 6.teknik adam arayışına girişen mevcut Kocaelispor yönetimi de bir başka açıdan tarih geçmeye aday duruyor.

Önerilen Makale

HEASK – Kocaelispor Maç Analizi

İçeride ve Gölcük’te alınan galibiyetlerle ilk 3 haftayı kayıpsız geçiren ekibimiz İstanbul’da ilk mağlubiyetini aldı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir