Ciddiyetsiz Açıklamalar ve Zihinsel İflas

Editörün Notu: 0-3’lük Yeni Çorumspor play-off mağlubiyetinin üzerinden neredeyse bir hafta geçti ve nihayetinde Kocaelispor yönetiminden durum değerlendirmesi açıklaması geldi. İftar vesilesi ile gerçekleştirilen bu açıklama için bkz: https://www.enkocaeli.com/2019/05/21/bahri-yavuz-basarisizligin-nedenini-acikladi/


Kocaelispor’un başarısız yönetimi merakla beklenen kamuoyu bilgilendirmesini büyük bir sessizlik içinde geçen bir haftalık sürecin ardından gerçekleştirdi. Açıkçası taraftarlarımızın bu açıklamadan pek bir beklentisi zaten yoktu. Mevcut yönetimin tarzını yakınen bilen herkes yapılacak şeyin elle tutulur bir yanı olmayacak laf salatalarından oluşacak bir açıklama silsilesi olacağını tahmin ediyordu. Öyle de oldu. İftar vesilesi ile düzenlenen etkinlikte Bahri Yavuz başarısızlığın nedenlerini kendince açıklamaya çalıştı. Bu açıklamalar her ne kadar gerçek problemlerin yanından dahi geçmeseler de, her durumda taraftarı oyalama ve manipüle etme misyonunu benimsemiş bir zihniyet açısından önemli bazı ipuçlarını içeriyordu.

Bahri Yavuz’un iç tutarsızlıklar barındırdığı ve üzerine yeterince hazırlanılmadığı belli olan konuşmasında “transfer yapılmasına rağmen ancak iki puan toplamıştık” türünden bir referans ile aslında transferin de her şeyin çözüm olmadığını vurgulamaya çalıştığı cümlesi trajikomik. Öncelikle BAL liginde prosedür gereği açık olan transfer yapma hakkını, transfer yapmak olarak kabul etmesi tamamen bir kelime oyunudur. Ayrıca BAL liginde yapılan transfer ile profesyonel üst liglerde yapılan transferin nitelik açısından farkı olduğunu kendisine anımsatmak gerekiyor, ki bir başarısızlık itirafı olarak da bu cümle okunabilir. BAL liginde yenilenmiş bir kadro ile gruptan çıkamamak ve doğrudan yönetimin teknik adam ve hatalı oyuncu seçimlerinden ötürü ligi ilk sene 4.sırada tamamladığımız gerçeği taraftarlarımızın acı bir şekilde belleklerindedir.

Bahri Yavuz halen sıkışınca topu kendinden önceki yönetimlere atma taktiği izlemeye çalışıyor. Sorumluluğu üzerinden atmanın en kolay ve emniyetli yolu bu taktik kendileri için. Benzer şekilde sokaktan bir vatandaşı da koysanız işler kötü gittiğinde “ne yapayım durum bu, borç içindeyiz” diyecektir. Hiçbir şey yapmasa da bunu diyecektir. Bahri Yavuz ilk senelerde “ağlamayacaklarını” söylüyordu. Ancak gelinen noktada “ağlamak” dışında hiçbir şey yapmıyor.

Kendisi transfer yasağı olan bir takıma play-off oynatmanın aslında başarısızlık olmadığını söylüyor. Doğrudur, bu normal koşullarda yeni kurulan bir takım için geçerli. Ancak 5 senedir bir arada oynama geleneği edinmiş bir takımın artık bu liglerin gediklisi duruma gelmiş bir futbol takımının doğru oyuncu tercihleri, rotasyonu ve doğru bir teknik adam ile ayağına gelen fırsatları bu şekilde tepmemesi gerekiyordu. Kocaelispor yönetimi bu açıdan ne oyuncuları, ne teknik adamı işin ciddiyetini veremediği açısından ve sene başından hedefi ligde kalmak olarak belirleyip sonradan bu hedef tutturulunca işleri oluruna bırakmadan ötürü sorumludur ve başarısızdır. Bu başarısızlığı ilk sene kaybedilen Tekirdağ maçı, özellikle Altay finali ve bu sene felaket bir futbol ve sorumsuzluk ile Yeni Çorumspor karşılaşması ile sabittir. Elbette lig içindeki Bayburtspor mağlubiyeti başta olmak üzere sayısız puan kaybının ve son haftalardaki ciddi formsuzluğu yönetememek noktasında da Bahri Yavuz ve yönetimi tamamen sorumludur ve başarısızdır.

Bahri Yavuz’a göre siyasilerin seçim yatırımları olarak görülebilecek “Kocaelispor’u anımsamak” aslında kendilerinin başarısıdır. Bu da tamamen bir çarpıtmadır. Bu şehirde herkesin en iyi bildiği şeylerden biri özellikle genel ve yerel seçim dönemlerinde gündemin her zaman bir siyasi rant unsuru olarak Kocaelispor’a geldiği bilinmektedir. Bahri Yavuz öncesindeki yönetimler döneminde de benzeri gerçekleştirmiştir. Ancak Bahri Yavuz kendisini Milat olarak görmeye o kadar koşullanmıştır ki artık gerçekleri çarpıtıp kurgulamada da bir sorun görmemektedir.

Bahri Yavuz konuşmasının sonuna doğru gündemi oyunculara getiriyor ve özellikle de Mert Yavuz’u hedef tahtasına koymaya çalışıyor. Mert’in Çorum karşılaşması sonrası dediği “biz bunların içinden geçeriz” şeklindeki açıklamasını ifşa ederek, kendince bakın görün bizim kuyumuzu kazan bu kafa yapısındaki futbolculardır demeye çalışıyor. Bu ucuz taktik de Kocaelispor taraftarının iyi bildiği üzere son derece yavandır. Böylesi oyunculardan kurulu bir takımda ısrar etmek, bu oyuncu grubundan kahraman yaratma çabasında bulunmak öncelikle Bahri Yavuz’un ve seçtiği hatalı teknik adamların problemidir. Bu konuda geçmiş yıllarda önemli analizler de yayınlamıştık. İlgilenen okurlar Perspektif bölümümüzdeki sayısız dosyayı okuyabilirler.

“Şehir olarak finale çıktık” şeklinde serzenişi ise her ne kadar doğru bir tespit olarak gözükse de, Bahri Yavuz topu bir kez daha taraftara atmakta ve “bakın görün siz bu kadar final diye velvele yapmasaydınız her şey iyi olacaktı” demeye getirmektedir. Bu açıklamanın asıl anlamı budur. Bahri Yavuz’un en iyi yaptığı şey devamlı bahaneler yaratmak ve topu dışarıya atmaktır. Bu bazen önceki yönetimler, bazen taraftarlar, bazen de futbolculardır. Ama asla kendisi ve başarısız idarecilik tarzı ve başarısız yönetimi değildir. Tüm bu yaklaşımlar samimiyetten ve gerçekçilikten tamamen uzak yaklaşımlar olarak görülmektedir. “Olumsuzluklar şehrin, başarısızlıklar benim” diyerek dert yanmaya devam ediyor Bahri Yavuz. Evet, hiç kimse kusura bakmayacak, Kocaelispor koltuğu ağırdır. Orada oturan kişi başarının da başarısızlığın da öncelikli sorumlusudur. Bahri Yavuz başarısızlığını örtbas etmek için daha başka yollar arayabilir ancak gerçek budur.

Bahri Yavuz, gerçeği çarpıttığı cümlelerinden birinde ise “biz takımı yaşatacağız ayağa kaldıracağız demedik” diyerek bir kez daha gereksizliğini ve nasıl bir kulüp yönetimi olunmaması gerektiğini gösteriyor. Bahri Yavuz unutulmamalıdır ki bu kulüp kapanmanın eşiğinden falan dönmemiştir. Evet, Nebil Uzun döneminde tarihinde ilk kez BAL ligine düşmüştür, ancak Bahri Yavuz ve ekibi 140 madde şiarları ile ve 270 kişinin toplanarak yana yakıla seçildiği kongrede düpedüz “kulübü ve takımı ayağa kaldırmaktan” bahsetmiştir. Eğer mesele yaşatmak ise bu kulüp zaten Nebil Uzun yönetimi veya başka bir yönetim ile BAL’da yaşamaya devam eder ve hatta doğru teknik adam ve oyuncu seçimleri ile ilk senesinde de 3.Lig’e geri dönebilirdi. Ayrıca hangi yönetim olursa olsun tıpkı Bahri Yavuz’un yaptığı ve buradan bir kahramanlık hikayesi çıkartmaya çalıştığı gibi dezavantajlı bir ücrete KEV’in satışını yapabilirdi. Bu satışın bunca zaman yapılamamasındaki en önemli unsur tesislerin KEV’in gerçek değerini bulabilmesi ve Kocaelispor’un hak ettiği parayı alarak, borçlarını ve transfer yasağını kaldırabilmesiydi. Bahri Yavuz bu alanda da kesinlikle başarısız olmuştur ancak halen göz göre göre kendini haklı göstermeye çalışmaktadır.

Mesele Transferin Açılması mı?  Olumsuz Yöneticilik Biçimi mi?

Bahri Yavuz yapılan eleştirileri “pervasızlık” olarak nitelendiriyor. Ancak asıl pervasızlık 5 sene boyunca kulübü 3 kişi yönetme rezilliğidir! Düzgün ve işleyen bir yönetim oluşturamama hiçkimsenin değil, öncelikle sizin “pervasızlığınızdır”. Başarısız bir yönetim derken neyi kastetmeye çalıştığımız sanırım daha iyi anlaşılacaktır. Bu meselenin transferin açılıp açılmaması ile bir ilgisi yoktur. Ortada her yönden başarısız ve Kocaelispor’un vizyonu ile çelişen bir yöneticilik uygulaması bulunmaktadır.

Son olarak konuşmanın son bölümünde Bahri Yavuz kendisine “orgeneral” dedirtmediğini belirtiyor. Çok daha beterini yaptı. Taraftarın bu yöndeki eğilimlerini ve hatalı yaklaşımlarını alarak buradan bir kutsal kurtarıcı adeta bir Mesih yaratmaya çalıştı. Ve bu süreci uyduruk bir Facebook sayfasının denetimi ile, kulüp yönetimince açılan sahte hesaplarla devamlı yaptı. Taraftar üzerinde bu yönde bir baskı yarattı ve sorgusuz sualsiz düşünmeyen kendi kör kütük “yeni” taraftarlarını hatta şakşakçılarını yaratmaya çalıştı. Sayısız emektar Kocaelisporluyu, kendisi ortalarda yokken deplasmanlarda telef olan gerçek Kocaelisporluyu rencide etti, hor gördü, kibirli bir şekilde sayfasından uzaklaştırdı ve yetmiyormuş gibi çıkarak kendini haklı göstermeye devam etti.

Bahri Yavuz’un tutarsız ve ciddiyetsiz açıklamalardan örülü bu iftar konuşması, Kocaelispor’da niçin acilen bir kan değişikliğinin ivedi olduğunu gösteren somut bir belge olarak tarihe geçmiştir.

Kocaelispor taraftarının artık içi boş laflara ve “bahanelere” karnı toktur.

Hakkında KSB Editorial

Kocaelispor Blog - Kocaelispor Analiz Merkezi

Önerilen Makale

Hazırlık Maçları ve Soru İşaretleri

Kocaelispor adına hayli ilginç bir yaz hazırlık dönemi geçtiğini belirtmek gerek. Çok hızlı gelişmelerin yaşandığı …

1 Yorum

  1. http://www.ozgurkocaeli.com.tr/uzlasma-umudu-224595h.htm
    Kev olayında bile süreç nasıl başlamıştı bknz haberin linki yukarda eğer ozaman mevcut başkan Nebil uzuna şimdi Bahri başkana verdiğimiz desteğin binde biri verilse tehsis kalıcı olarak Kocaelispor un olacak ve satilmadan süper bir gelir elde edilecekti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir