Cizrespor – Kocaelispor Maç Analizi


TFF 3.Lig 3.Gruptaki sıkıntılı serüvenimiz her hafta derinleşerek devam ediyor. Ekibimizin 12. haftada mutlak 3 puan amacıyla gittiği Cizre’de çok kötü bir futbol ve 2-0’lık mağlubiyetle karşılaşmadan ayrılması dengeleri ciddi oranda bozmuş durumda. An itibarı ile küme düşme hattında yer alıyoruz.

Cizre’deki OHAL koşullarının etkisi ile otobüs organizasyonunun yapılmadığı karşılaşmaya, taraftar derneği yöneticilerinin de yer aldığı 15 kişilik bir ekip bireysel olarak gittiler ve ülkemizin en uzak ucuna yeşil-siyah renkleri taşıdılar.

Eleştirilerin odağındaki isim Fatih Kavlak bu karşılaşmaya Yusuf Şenlik, Fatih, Kadir, Murat Başak, Ali Keten, Gökdeniz, Sefa Narin, Burak, Özgür Sürekçi, Hamza Mutlu ve Kerem ilk 11’i ile başladı. Kadro seçimi taraflı tarafsız herkes için büyük sürpriz oldu. Böylesine kritik bir deplasmanda adeta deneysel bir kadro ile karşılaşmaya çıkılması, zihinlerde maça verilen önemi de gösterir nitelikteydi.

Çok formsuz bir dönemden geçen Yusuf Şenlik’e endeksli kale güvenliği, bireysel hatalara boğulan ve bir türlü silkelenip kendilerine çeki düzen vermeyen savunma oyuncularımız, gerek koşu kaliteleri gerekse top kontrolü ve tekniği yetersiz olan ortasaha oyuncularımız ve inanılmaz etkisiz, oyun aklı eksik olan santrafor devşirmesi oyuncularla karşılaşmaların bir yere varamadığını haftalardır yaşıyorduk.

Fatih Kavlak’ın böylesi önemli bir karşılaşmada sorunu stabile yakın çözümlerle ele alacağına, deneysel ve zorlama çözümlere başvurması bütün maçı da belirlemiş oldu. Cizre ekibi karşılaşma boyunca pek çok pozisyona girdi. Her iki takım için de genelde ölü toplardan yaratılmaya çalışılan pozisyonlarla geçen bu karşılaşma, dikkatli olanın puan alacağı bir iklimde oynandı. Cizre ekibi bunu başardı. Keza gerek ilk golde gerekse çaprazdan ölü toptan gelen inanılmaz bireysel hatada toplar kalecimiz Yusuf Şenlik’in bakışları arasında kalemize girmiş oldu. Cizre’nin golleri 67’de Volkan ve hemen 3 dakika sonra Vedat ile geldi. 2-0‘lık skoru çevirmek için geliştirdiğimiz cılız birkaç atak, bitkin ve isteksiz gözüken oyuncularımızın yaklaşımları ile mümkün olamadı.

İlginç olan takımda inanılmaz bir tepkisizlik ve boşvermişlik hali idi. Adeta 12. haftada bu ligi zihinlerde bitirmişti oyuncularımız ve teknik adam Fatih Kavlak…

“İdare edin, kümede kalın” denmişti teknik ekibe ve oyunculara bir kez. Ancak artık idare edilmek de istenmiyordu. Çünkü ortada tepeden tabana yayılan ve tabanda etkisini en problemli şekilde yaratan gözle görülen müthiş bir iletişimsizlik ağı hakimdi. Bir açıdan, “idare etmenin” işlevsel yönünü belki de göremiyordu sahadaki oyuncular…

Gidişatın Sorumlusunu Görmek Gerekiyor!

Kocaelispor’un mevcut durumunun tek sorumlusu, yetersiz teknik direktörleri getirip bu kişilerin giyim kuşamları ile uğraşarak taraftarın tepkisini havuzlatma taktiğini izleyen,  iletişimsizliği ve kapalı kapıcılığı rutin kılan ve her seferinde sitemkar, tepeden-bürokratik tavırlarla camia ile mesafesini açan, Kocaelispor’u bir sivil toplum kuruluşu olarak gören ancak temelde yarışmacı bir spor kulübü olduğunu bir türlü idrak etmek istemeyen, zorlama bir paradigma ile camia genetikleri ile fazlası ile oynayan mevcut Kocaelispor yönetimidir.

Geride kalan 4 yıllık süreçte 5 teknik adam değişikliği yaşanmış, sayısız oyuncu gelip gitmiş, buna rağmen birlikte oynama alışkanlığı kazanmış isimler halen sanki ilk kez maça çıkıyorlar düzeyine geriletilmiştir. Yönetimin ne oyunculara yönelik ne teknik adama yönelik sistemli bir yaptırımı bulunmamaktadır. Süreç analizleri, futbol aklı ile yapılmamaktadır. Takım dağınıktır, mental problemleri hat safhadadır ve teknik yönden gerileyen bir karakter çizmektedir. Özetle efektif bir jenerasyon hocası ile, takımı ile yaratılamamıştır.

Kocaelispor yönetimi, kendilerine çeşitli birim ve şahıslar tarafından verilen çeşitli sözlerin etkisi ile transferi açma rahatlığı, nasıl olsa ligde kalırız düşüncesi ve yeni stadyum gündemlerinin manipülatif – odak değiştirici etkileri ile günlerini dertsiz tasasız geçireceği hayallerini kurmaktadır. Bu büyük bir yanılgıdır.

Kocaelispor, an itibarı ile sezon sonunda Bölgesel Amatör Lig’e düşecek son 3 ekibin içinde, ligde 16. sıradadır. Yenemediğimiz rakibimiz Payas 10 puanda, Tekirdağspor’a son anda mağlup olan Ankara Adliye ise 11 puanda altımızda yer alıyor. Play-off kovayalan ekiplerden Düzyurt ile İzmit’te oynayacağımız gelecek hafta maçın için gerçekçi olmak gerekirse yapısal problemlerimizden ötürü umutlu düşünceler içinde değiliz.

Acil eylem planının ne yönde olması gerektiğine ilişkin görüşlerimizi haftaiçindeki özel dosyalarımız ile tartışmaya devam edeceğiz.

Önerilen Makale

HEASK – Kocaelispor Maç Analizi

İçeride ve Gölcük’te alınan galibiyetlerle ilk 3 haftayı kayıpsız geçiren ekibimiz İstanbul’da ilk mağlubiyetini aldı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir