Clausthaler, Karlı Kayın Ormanı ve Amstel

Ülkemizdeki ithal bira yelpazesi esas olarak dövizdeki artışa bağlı olarak oldukça etkilenmiş durumda. Pek çok tekel veya kafe pub ithal bira konusunda temkinli. Stoklarda biriken ve tüketilmeyen içecekler zarar olarak geri dönüyor. Ancak son yıllarda ülkemizde bira konusunda oldukça önemli ülkelerin temel içeceklerini görmek de mümkün hale geliyor. Ayrıca yerli üretim butik çalışan firmalar da var. Önceki bir dosyamızda size Gara Guzu markasının porter birasını ve mayhoş isimli bitkisel birasından bahsetmiştik.

Karlı Kayın Ormanı

Gara Guzu‘nun bir diğer girişimi Karlı Kayın Ormanı ismi ile belirmiş duruyor. Şu an için yaygın dağıtımda pek bulunmuyor ancak toptancılardan veya butik bira satışı yapan tekellerden temin etmeniz mümkün. Son derece sevimli şık bir şişesi bulunan üzerinde kuzgun olan etiketi ile dikkat çeken Gara Guzu’nun Karlı Kayın Ormanı, ne yazık ki içim açısından beklentiyi karşılamıyor. Açıkçası aynı markanın IPA biraları ve Mayhoş isimli birasını sevenler için benzer kategoride bir alternatif olarak düşünülebilir. Ancak gerek artık alışılageldiğini düşündüğümüz aşırı köpük gerekse yüksek alkollü olmasından kaynaklanan hafif keskin tat içimi kolaylaştırmıyor. Şarküteri ve kırmızı et ile öneriliyor. Kavrulmuş fındık ve meyankökü tatlarının damağa geldiği bu biranın deneysel bir çalışma olduğunu bildirelim.

Clausthaler

Clausthaler, Almanya’nın önemli bir bira markası ve malt içeceği. Son dönemde çeşidi artan alkolsüz maltlı içecek türleri arasında yer alıyor. Clausthaler’i ülkemize Maltepe’de bulunan Güneş Gıda ve Temizlik Tekstil, Pazarlama Şirketi getiriyor. Doğrudan import edilmiş bir bira. Yine toptancılarda ve bazı barlarda bulmak mümkün. Açık renk bir bira olan Clausthaler’in ödülü de bulunuyor. Dünya Bira Ödüllerinde kendi kategorisinde şampiyon olmuş ve ödül almış bir bira. Merkezleri Frankurt’ta bulunuyor. Soğuk içimi keyifli olan Clausthaler’i, özellikle kızartma ve atıştırmalıklarla birlikte tüketebilirsiniz. Tadındaki şerbetçiotu ekstrası ve arpa maltı, bekleme süresi ile hafif baharatlı güzel bir içim sağlıyor.

Amstel

Ve elbette Amstel. Hollanda’nın Bavaria ile birlikte en büyük bira ekollerinden biri. Amstel nihayetinde ülkemize Heineken’i de sokan Eyüplü firma Karagözoğlu İçecek tarafından getirilmiş durumda. Zaten dağıtım ve üretim sürecinde Heineken firması yer alıyor. 1968’den beri Heineken şemsiye altında.

Amstel, 1870’te Amsterdam – Mauritskade’de kurulmuş bir marka. 36 milyon litrelik üretim hacim bulunuyor. Amstel’in hem şişesi hem de kutusu mevcut. Yavaş bir şekilde damıtıldığını ve fazladan olgunlaştırıldığını öğrendiğimiz Amstel’in gerçekten keyifli bir içimi var. Amstel dengeli bir bira. Derinliği fazla değil bu açıdan da ağızda hoş ve kararında bir tat bırakıyor. Her tür yemek ve aperatif ile denenebilir. Şampiyonlar Ligi organizasyonuna da yoğun reklam yapan bir firma olan Amstel, açık bira sevenler için Heineken ve Stella Artois ile gerçekten iyi bir alternatif.

Önerilen Makale

Pizzada Geleneksel Bir Durak: Snoopy

İzmit’te İnönü Caddesi’nde bulunan Snoopy Pizza & Chicken Restoranı, şehrimizdeki en eski pizza salonlarından biri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir