Detlef Müller’den Metin Mert’e

Kocaelisporumuzun yabancı kaleciler furyasındaki isimlerinden biri 1997 ile 2002 yılları arasında kalemizi dönem dönem korumuş olan Detlef Müller, sonradan değiştirdiği Türk ismi ile Metin Mert’tir.

Metin Mert, 21 Mayıs 1965 Duisburg – Almanya doğumludur. Kariyerindeki ilk ekiplerden biri olan Westfalia Herne’den 1988 döneminde o zamanların flaş İstanbul ekiplerinden Sarıyer’e gelir. Getirilişinde Galatasaray’ın önemli oyuncularından Erdal Keser’in rolü vardır. 1994 dönemine kadar düzenli olarak Sarıyer’in başarısı için ter döken kaleci bu evrede Türk vatandaşı olup Metin Mert ismini alacaktır. Ayrıca Alman olan eşinden ayrılıp Türk vatandaşı yeni eşi ile evlenen ve Müslüman olan Metin Mert bulunduğu camialarda her zaman sempatik bulunur ve sevilirdi. Metin Mert o günleri şöyle anlatıyor:

” Kulübün başvurusu kabul edilmedi. Daha sonra kendim başvurdum. Başvurduktan 5 sene sonra Türk vatandaşlığına geçtim. Maalesef o dönemde yabancı futbolcunun daha fazla kıymeti vardı. Türk statüsüne geçtikten sonra kıymetim azaldı. Bu yanlış bir şey ama maalesef yaşadım. Ben futbol oynamak için Türk vatandaşı olmadım. Her zaman söylediğim gibi, Türkiye’yi seviyorum. Türkiye’de yaşayacağım, Allah kısmet ederse bu topraklarda gideceğim. Kendimi buraya ait hissediyorum, burada mutluyum. 5 kardeşim var, hepsi Almanya’da, babam sağ, annem vefat etti. Kendimi Almanya’ya ait görmüyorum. 1 hafta gittiğimde bile sıkılıyorum.

Bir sonraki durağı Trabzonspor olacaktır. Trabzon’un Kupa Galipleri mesaisinde bir maç forma giyen, Gurbet Kupası’nın da kazanılmasında katkısı bulunan Metin Mert, daha çok Metin Aktaş’la dönüşümlü olarak forma giyecektir.

Kocaelisporumuza gelişi 1997 evremizdeydi. O dönemler Süper Lig’de en çok forma giyen yabancı oyuncu ünvanını da ele geçirecektir. 5 yıllık süre boyunca yeşil siyah formamızı ıslatan Metin Mert, Siti ile dönüşümlü olarak kalede yer alacaktır. Toplamda 73 karşılaşmada görev alır. Kocaelisporumuzun 2002’deki ikinci kez Türkiye Kupası’nı kazandığı kadro düzleminde de yer alan Metin Mert’in bir sonraki durağı Konyaspor olacaktır.

39 yaşında Antalyaspor’da kariyerine son noktayı koyan kendisi Galatasaray kaleci antrenörü olarakda son yıllarda görev yapmıştır.

Kaleci yetiştirmeye yönelik bakış açısını ise şöyle dile getirmektedir kendisi:

“Yabancı kaleciyi herkes alabilir. Altyapıdan bir tane kaleci çıkarmak çok daha zor, bunun için zaman ayırmak gerekiyor. Asıl bize gerekli olan birlik beraberlik. Maalesef Türkiye’de kıskançlık olayına giriliyor. Bu doğru değil. Hangi takıma birlik beraberlik olursa, daha fazla kaleci çıkabilir..

Kendisine nice sağlıklı ve başarılı seneler diliyoruz…

Hakkında KSB Editorial

Kocaelispor Blog - Kocaelispor Analiz Merkezi

Önerilen Makale

Efsane Kaleci Fahrudin Omerović

1951 yılında Doboj – Yugoslavya’da dünyaya gelen Bosna kökenli Omerović, kariyerine FK Sloboda Tuzla ekibinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir