Diyarbekirspor – Kocaelispor Maç Analizi


TFF 3.Lig 3.Gruptaki zorlu virajın başlangıcında ligin deneyimli ekiplerinden Diyarbekirspor’a isteksiz ve yetersiz bir oyunun ardından 3-0 mağlup olduk.

Kocaelispor’da Diyarbakır mesaisi cuma akşamından başladı. İzmit’ten yola çıkan bir otobüs taraftarımız ve münferit uçak ile gelenler Diyarbakır’da sabah saatlerinde buluştular. Karşılaşmaya Volkan Mert Korkmaz, Fatih Adıgüzel, Murat Soner Başak (Dk. 53 Onur Öztonga), Kemal Can Aydemir, Mert Yavuz (Dk. 46 Gökdeniz Bayraktar), Ali Keten, Sefa Narin, Mesut Özdemir, Hamza Mutlu, Burak Süleyman, Sinan Pektemek (Dk. 80 Rıza Altındaş) kadrosu ile çıktık.

Oldukça tutuk başlayan ekibimiz hemen maçın başında hızlı Diyarbekir atakları karşısında bocaladı. Bir golleri ofsayt kararı ile verilmedi ardından baskı kurdular ve henüz onuncu dakikada Mustafa’nın ortasında Kemal Can topu ters vuruşla ağlarımıza gönderdi. Maçın kırılma anlarından biri Sinan ile 20.dakikada kaçırdığımız pozisyondu. Sinan’ın yavaş ve isteksiz olması maçı çevirmemizi de imkansız hale getirdi. Yine dakika 30’da Sinan’a yapılan müdahalede hakemin pozisyonu devam ettirmesi işlerin iyi gitmeyeceğini anlatır nitelikteydi. İlk yarı bu skorla bitti.

İkinci yarıda da Diyarbekir’in hızlı organizasyonlarını gördük. Fikret’in vuruşunda dönen topu tamamlayan Özgür ile skor 2-0 oldu. 63.dakikada ise rahatlıkla boşta kalan Aykut düzgün bir vuruş ile skoru 3-0 yaptı. Karşılaşmada ekibimizin etkisizliği skoru belirledi.

Diyarbekir taraftarlarının sahipsizlikten ve yeni stadyumlarının olmamasından dert yandığı karşılaşma, Kocaelispor taraftarları için yaklaşık 16 saatlik uzun bir geri dönüş yolculuğu anlamına geliyordu.

Bu karşılaşma sonucunda camiamızda haklı olarak tartışılması gereken ancak zayıf takımlara karşı iç sahada alınan galibiyetler sonucunda, tabela odaklılık ile rafa kaldırılan bir gerçek yeniden ve yüksek sesle dile gelmeye başladı. Transferin acilen açılması gerçeği!

Orkestra Şefi Yok!

Kocaelispor yönetimi, bütün bir yaz dönemini bu konuda çaba sarfederek geçirdiğini, konunun kamuoyuna bilerek yansıtılmadığı, pazarlığa yanaşmayanları ürkütmemek amacıyla bu sürecin izlendiğini belirtip durdu. Fakat sonuç olarak gelinen noktada hiçbir açıklama yapılmadan, zamanında kombine bilet bile bastırılmadan apar topar lige girildi. Stadyum açılışına yönelik bir özel maç dahi düzenlenmemişti. Bu sezon, hem sezon açılışı hem stadyum açılışı için gelir getirecek yerli veya yabancı bir ekibi İzmit’e getirmeyen, böylesi önemli bir anı dahi geçiştiren yönetimin “yönetememe” tarzı gelişmelerle birlikte çok daha somutlaşmış durumda.

Kocaelispor Kulübü her alanda en iyisine layıktır. Nasıl ki işini iyi yapmayan oyuncular bir süre sonra hatır gönül vefa ile zarar vermeye başlıyorsa, işini iyi yapmayan yönetimler de benzer şekilde gelişimin önünde ayakbağı olmaya başlar. Kocaelispor’un taraftarı ve futbolcusu ile vizyonu gelişmek, ilerlemek ve sıçrama yapmaktır. Bu süreci bir orkestra şefi gibi yönetecek yönetim yapısı gerekir. Şu an böyle bir yönetimin kulübümüzde bulunmaması, kronikleşen iletişim problemleri, vizyonsuzluğun lütuf  gibi lanse edilmesi gibi durumlar yalnızca Kocaelispor’u sıradanlaştırmıyor, aynı zamanda geleceğe yönelik gerçekçi planlamaların yapılamadan boş yere geçen senelere neden oluyor.

Bir yaptırım ve denetim mekanizmasının işlemediği koşullarda en iyi işleyen yönetimlerin hata yapması ve savrulması kaçınılmazdır.

Kocaelispor camiasının acilen ihtiyaç duyduğu şeylerden biri de kentteki ilgili sivil toplum kuruluşlarından, Kocaelispor kulübüne bağış yapan şahıs ve kurumlara, üyeler ve eski yöneticilerden taraftar derneğine kadar sürecin paydaşlarının mevcut yönetim tarzı üzerine kongreleri beklemeden sağlıklı işleyen bir denetimde bulunmaları ve gidişatın geribildirimini almaları zorunluluğudur. Bu geribildirimleri almak ancak kuvvetli bir kamuoyu baskısı ile olur. Geribildirimin, raporlamanın düzenli yapısını kurabilmek ve bunun için gerekli araçları yaratmak zorunludur. Şeffaflıktan bahseden yönetimin geride kalan 4 yılda bu alanda verdiği sınav kesinlikle yetersiz ve sağlıklı değildir. Bu mesele yalnızca bu yönetim için değil, sonraki yönetimlerin de benzer hataları yapmamaları açısından ele alınması zorunludur.

Önerilen Makale

Muğlaspor – Kocaelispor Maç Analizi

Son haftalardaki olumsuz gidişatımıza devam ediyoruz. Geçtiğimiz hafta evimizde Ankara Adliyespor’u ağırladık ve maç golsüz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir