Düzcespor – Kocaelispor Ziraat Türkiye Kupası Maç Analizi


Kocaelispor için 3. Lig’deki ikinci sezon bir kez daha Ziraat Türkiye Kupası mücadelelerine yeniden geri dönüş demekti. Geçtiğimiz yıl Burak Özbakır’ın golü ile üstünlüğü yakalayıp ancak gerek oyuncu seçimlerinden gerekse mental olarak maçın merkezi önemde görülmemesinin ardından hızla gerilemeye başlayan takım performansımızla karşılaşmadan 3-1’lik skorla mağlup ayrılıp elenmiştik. Bu kez de aynı rakibe, Düzce’ye mağlup olduk ve sezon başında bir kez daha tarihimiz için son derece önemli bir organizasyonun dışında kaldık.

Düzce kupa karşılaşmasında sahaya kalede Yusuf, Kadir, Fatih, Murat Başak, Ali Keten, Mert Yavuz, Sefa Narin, Burak Özbakır, Burak Süleyman ve Özgür formasyonu ile başladık.

Taraftarlarımızın düzenlenen otobüs organizasyonları ile yoğun ilgi gösterdiği karşılaşmanın ilk bölümünde Düzcesporlu Çağrı’nın kafa vuruşunun direkten döndüğü, efektif Düzce ataklarının organize olarak kendini gösterdiği, ekibimizin neredeyse maç boyuncu ofansif yaratıcılık ve akılcılıkla birleşmiş bir süratli oyun noktasında tıkanıklıklar yaşadığı bir iklimde Fatih’e çarparak kalecimiz Yusuf’u bireysel hataya sürükleyen pozisyonda Düzcespor golü buldu. Golün 41. dakikada gelmesi ise keyifsiz bir dipnot olarak maçtan geride kaldı.

Düzcespor golün ardından bu kez savunmamızın önde kurulmasını fırsat bilerek 4 adamla hızla başlattığı pozisyonda topu rahatlıkla sol tarafımızdan getirerek mutlak bir golü kaçırdı. İlk yarı 1-0’lık mağlubiyetimiz ile sonuçlandı.

İkinci yarıda yine Muzaffer-Serhat kombinasyonları ile kalemize rahatlıkla gelen, ortasahamızın çok kolay bireysel hatalara savrulduğu bir iklimde yine gol kaçıran taraf idi Düzcespor. İkinci yarıda etkisiz isimlerden Özgür’ün yerine bir diğer formsuz isim oyuna alındı: İshak. Ayrıca günün vasatı aşamayan isimlerinden Sefa Narin yerine de Gökdeniz girdi. Gökdeniz hızlı koşuları ve rakip eksiltme çabası ile topu ayağa aldığı zaman beklenti ve heyecan yaratıyor taraftarlarımız üzerinde. Ancak bireysel yönü kadar kolektifi devamlı gözeten bir rotada eğitilmesi şart duruyor.

Karşılaşmada son anlarda Mert Yavuz’un uzaktan yokladığı şut dışında ciddi bir pozisyonumuz olmadı. Karşılaşma 1-0 sona erdi ve kupa maceramız geçen yıl yaklaşık aynı vakitlerde olduğu gibi yine Düzce’de başlar başlamaz sona erdi. Forvetsizlik, hücum organizasyonlarının da savunmadan ortasahaya kadar takımın dokusuna işlemesine engel olmakta. Bu bir süre sonra en azından yenilmeyelim duygusunu ön plana çıkartıyor ve paradigma ofansif Kocaelispor’dan gün kurtarmaya çalışan veya idare eden bir çizgiye kayıyor.

Bu kaymış eksenle tatsız ve keyif vermeyen oyun ile gelecek skorların da pozitif olacağını beklemek gerçekçi olmayacaktır. Lisans tahtasının on yıllarca açılmayacağını büyük bir rahatlıkla söyleyen yöneticiler ve takıma hiçbir şey vermeyen bir ismin arkasında ısrarla duranlar kupadan niçin elendiğimizi, Kocaelispor’un düzeyinin profesyonel bir lige ait mi yoksa amatör bir lig düzeyinde mi olduğunun değerlendirmesini er geç yapmak zorundadır.

Önerilen Makale

Karacabey Birlikspor – Kocaelispor Maç Analizi

Geçtiğimiz yıl gerilimli olaylara tanıklık eden Karacabey Birlikspor karşılaşması ekibimiz için TFF 3.Lig 3.Grup’taki anlamını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir