Efsane Kaleci Fahrudin Omerović

1951 yılında Doboj – Yugoslavya’da dünyaya gelen Bosna kökenli Omerović, kariyerine FK Sloboda Tuzla ekibinde başlayacaktır. 1981 döneminde ekibiyle Yugoslav 1.Futbol Ligi’ndeki ilk maçına çıkan kendisi 4 sezon boyunca Tuzla ekibinde kalır.

1984’te Partizan’a gelen Omerović, burada 8 sezon kalarak artık ülkesinin en önemli kalecilerinden biri haline gelir. 2 lig şampiyonluğu, 2 kupa zaferi, 1 süper kupa hep bu dönemde kariyerine eklenecektir. 1992 dönemi ülkesi Yugoslavya için tatsız bölünme günlerinin başladığı evrelerdir. Siyasal konjonktür ve belirsizliklerden ötürü kariyerine ülke dışında devam etmek isteyen Omerović, Kocaelispor’un teklifini geri çevirmez ve İzmit’e gelir.

17 Haziran 1992’de dönemin kulüp başkanı Sefa Sirmen büyük bombasını patlatır. Lige şampiyon olarak gelen ve şimdiki ismiyle süper ligi sallamaya hazırlanan Kocaelisporumuz Yugoslavya’dan 3 büyük oyuncu getirir. Bu 3 isim: Stevica Kuzmanovski, Mirko Mirkovic ve Fahrudin Omerović olacaktır… Haklarını yememek gerekir, bu 3 önemli transfer de Fenerbahçe camiasından Ali Şen ve Vefa Küçük’ün destekleri ile gerçekleştirilir. O zamanın parası ile yaklaşık 5 Milyar Liralık bir ödeme yapılır transferler için.

Düşünüldüğü zaman aslında 4 sene geçirecektir Fahrudin Omerović kulübümüzde. Ama ligi domine ettiğimiz ve zirveye oynadığımız istikrarlı bir evrede yer aldığı için kolay kolay hafızalardan çıkmayacaktır ismi ve katkısı. Alper’in arka planda yetişmesinde de Fahrudin Omerović katkısı olacaktır. 93 resmi maçta Kocaelispor’umuzun kalesini koruyacaktır.

1996 döneminde kulübümüzden İstanbulspor’a gidişi biraz tatsız olur. Pek çok taraftarımız için hatta kendisi parayı ve çeşitli bahaneleri öne sürerek büyük ayıp yapmıştır. 2 sezon İstanbulspor’da kalarak kariyerini noktalar.

Fahrudin Omerović’i plonjonları, uzak köşeye giden toplara uzaması, dönem dönem taktığı şapkası ve uzun eşofman altı ile anımsarız. Çok iyi performanslar kadar dönem dönem saç baş yolduran hatalar da yapmıştır. Ancak unutulmaz kadromuzun ve yıllarımızın filebekçisidir kendisi. Yugoslavya milli takımında 8 kez forma giymesi, hocalık kariyerinde Saffet Susic’in yardımcısı olarak İstanbulspor’da çalışması, sonrada Malatyaspor ve Ankaraspor’da da hocalık tecrübeleri ile Fahrudin Omerović futboldan hiç kopmayacaktır.

Fenerbahçe’de futbol takımı antreman hocası olarak kariyerine devam eden sonrasında da Konyaspor ile çalışmalara başlayan kendisine sağlık ve başarılı yıllar diliyoruz.

 

Hakkında KSB Editorial

Kocaelispor Blog - Kocaelispor Analiz Merkezi

Önerilen Makale

Aleksander Yordanov Aleksandrov

Bulgarca ismi Александър Александров. 1975 Plovdiv doğumlu. Ofansif ortasaha oyuncusu. Kocaelispor tarihinin en efektif yabancı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir