Engin Korukır Dönemi Bitti! Sorunlar Dönemi Devam Ediyor!

Kocaelispor’da 2019/2020 döneminde değişen yönetimle birlikte doğrudan hoca tercihi olarak ismi gündeme gelen ve yaz döneminde basından uzak bir toplantı ile kendisi ile anlaşmaya varılan Engin Korukır dönemi 8 haftanın ardından sona erdi. Kulüp tarihimizi ve dinamiklerini biraz bilen kesimler için bu durum açıkçası sonucu en baştan belli bir girişimdi. Ve açıkçası baştan hatalı bir tercihti…

2004/2005 sezonunda birinci ligi yani o zamanki ismiyle 2.Lig A Kategorisini 5.sırada bitirdiğimiz evrede takımımızı teslim ettiğimiz Engin Korukır, lige her ne kadar Altay galibiyeti ile başlasa da, deplasmandaki Sarıyer mağlubiyeti, Telekom beraberliği, Kayseri mağlubiyeti ve son olarak Sivas ve Yozgat beraberliği derken hızla hedefinden uzaklaşmış ve tıpkı şu ankine benzer bir şekilde gelecek için en ufak bir potansiyel çizememişti. Anımsandığı gibi 8. haftada Dardanel maçına Bahri Kaya ile çıkmak durumunda kalmış, ancak bu evre de önceki hataların gölgesinde istendik bir yere varmamıştı.

İçinden geçtiğimiz evre bazı açılardan o döneme benzemekte. Ancak, kabul etmeliyiz ki problem çok daha derinlerde yatıyor. Yani olay sadece bir teknik adam değişikliği meselesi, hele ki son 5 yılda kulübün vizyon ve hedeflerini taşıyamamış Ümit Metin Yıldız, Galip Gündoğdu gibi eski isimlere yeniden dönüp bir bakıma “bit pazarından medet umma” meselesi hiç değil. Böylesi hatalı seçim ve yaklaşımlar kulübümüze senelerini kaybettirmiş ve transferin açılmasına ve yeni isimler gelmesine rağmen halen ortada kötü futbol oynamaya devam eden, açıkçası kronikleşmiş sorunu bir türlü çözemeyen bir duruma sürüklenmeye neden olmuştur.

Kocaelispor’un temel problemlerini ve niçin örneğin Altay gibi iyi  yapılanmış, planlı ve ciddi bir yarışmacı kulüp olamadığının nedenlerine inmek, bunlarla açık şekilde yüzleşmek gerekiyor.

Burada en başta belirtilmesi gereken faktör vizyon eksikliğidir. Bu vizyon eksikliği kulübün paydaşları olan yönetim, teknik heyet, oyuncu grubu, taraftar, yerel basın ve kulübün dolaylı destekçisi olan şehir bileşenleri tarafından da taşınmaktadır. Doğal olarak hiç kimse vizyonsuz olduğunu kabul etmek istemez. Aksine her bir paydaş en iyisinin, en öngörülüsünün ve işini iyi yapanın kendisi olduğunu düşünür ve sorumluluğu diğer tarafa atarak ötekileştirmeye gider. Mesela, şu an için Engin Korukır bağlamında teknik adamlar seçkisinden yeni bir sorumlu aranıyor. Oysa tam olarak bu yaklaşım oldukça yanlış. Engin Korukır’ı getiren ve hazırlık maçlarını, oyuncu seçimlerini, taktik düzenini benimseyen tüm bunları onaylayan ve destekleyen mekanizma hem yönetimdir hem de tüm bunlar olurken transferin açılmasından ötürü “zafer sarhoşluğuna” kendini kaptırıp, akılcı yaklaşım ve tutumunu yitiren taraftar ve camia bileşenleridir.

Kocaelispor’a geride kalan özellikle 15 yıllık süreçte çok ciddi zararlar verilmiştir. Bu 15 yılın enkazının kolaylıkla toparlanması gerçekçi değildir. Zarar sadece maddi açıdan veya kulübün mülkünün değerinin altında satılması, kulübün borçlarının ödenmemesi veya menajerlere, teknik adamlara oyuncu seçimleri üzerinden para yedirilmesi, belediye kaynaklarının çarçur edilmesi ile verilmemiştir. Bütün bunlarla zamanında ve gerektiği gibi hesaplaşmayan basın ve taraftar eğilimleri ile de verilmiştir. Özetle sürecin bütün paydaşları, kısa vadeli hatta haftalık mutluluğunu ve bekasını, kulübün geleceğine tercih etmişlerdir. Tüm bunlar yetmiyormuş gibi “gerçekçilik” adı altında bu kez bir başka vizyonsuzluğa kulübü sürükleyen, samimiyetsiz, iletişimsiz bir ortamda kulübe sportif ve yönetsel ciddi zararları dokunan uzun süreli bir tek adamcı yönetim modeli de yaşanmıştır. Modelin içeriğinin ne olduğu ortaya çıktıkça, hayal kırıklığı derinleşmiş ve bir kez daha fakat acele ve geçiştirmeci önlemlerle sürece müdahale edilmiştir.

Yaşanan durumlar Kocaelispor’da meselenin ne transfer tahtası ne de borç olduğunu göstermektedir. Ortada olan şey burnunun önünü göremeyen bir vizyonsuzluktur. Bunun “İzmitlilik” ile veya “Kalabalık deplasman” yapmakla bir ilgisi bulunmamaktadır. Bunlar aksine meselenin üstünü örten ve kısa vadeye süreci endeksleyen çeşitli tali unsurlardır.

Engin Korukır’ın yerine hangi isim gelirse gelsin, böylesi bir yapı içinde kalıcı başarıyı sağlaması gerçekçi değildir.

Hakkında KSB Editorial

Kocaelispor Blog - Kocaelispor Analiz Merkezi

Önerilen Makale

Hazırlık Maçları ve Soru İşaretleri

Kocaelispor adına hayli ilginç bir yaz hazırlık dönemi geçtiğini belirtmek gerek. Çok hızlı gelişmelerin yaşandığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir