Fatih Kavlak’ın İstifa Etmesi Niçin Önemli?


Kocaelispor’da sportif açıdan başarısız gidişat ve küme düşme hattına savrulmamız tartışmaları bir kez daha beraberinde getiriyor. Ortaya çıkan eğilimler temelde 3 kategoride toplanabilir.

İlk kategori problemin kaynağını Fatih Kavlak‘ta görmeyen, zaten kim olsa bu kadro ile bu durumların yaşanacağını düşünen, asıl meselenin kadro derinliğini genişletmek olduğunu düşünen ve lisansların açılmasını önemseyen bir kitleden oluşuyor. Bu kitle azımsanmayacak bir oranda bulunuyor. Ancak çözüm noktasında ve tepkilerini-taleplerini organize olarak duyurma noktasında son derece dağınık durumdalar. Bu kategorinin temel problemi, lisans açımı sürecinin doğrudan yönetimin politikaları ve sorumluluğunda olduğunu bildiklerinden ötürü haklı taleplerini dile getirmenin yönetimi yıpratacağından çekinmeleri. Böyle bir çekinme ve tıkanıklık durumunu yaratan oysa yine kulüp yönetiminin çizgisi.

İkinci kategoriye göre Fatih Kavlak, Ümit Metin Yıldız’dan da başarısız, bu düzeyi kaldıramayan, yetersiz bir teknik adam. Dolayısıyla Ümit Metin Yıldız’a aslında haksızlık yapıldı. Kendisine sabredilmeliydi vb. Daha çok polemik amaçlı ortaya atılan bu düşüncelerin sakat noktası Kocaelispor’a sıtmayı gösterip ölüme razı etmeye çalışan, edilgen bir yaklaşımı içermesi. Yine mevcut kulüp yönetimi ile arasını iyi tutmaya çalışan bu dar-polemikçi bakış açısına göre asıl suçlu kimseyi beğenmeyen ve bir türlü sabırlı olmayı beceremeyen Kocaelispor taraftarı. Kocaelispor’un çıkarlarını savunmanın yönetimi ve önceki seçimlerini alkışlamak olduğunu düşünen bu grup da, bir açıdan ilk grup ile aynı kesişim kümesinde buluşuyor. Bir farkla, bu kez taraftar suçlanarak yönetimin hatalı kararları yüceltiliyor.

Üçüncü bir kategori de bulunuyor. Bu yaklaşım da Ümit Metin Yıldız’ın istifasını geç kalmış ve doğru bir hamle olarak gören, ancak Fatih Kavlak’ın da doğru bir seçim, iyi bir alternatif olmadığının bilincinde olan, sorunların çözülmesi için hem lisansların açılması hem de hocanın değişmesi gerektiğini düşünen sportif odaklı bakış açısı. Kocaelispor’un iyi futbol oynamasını, iyi skorlar almasını ve play-off gibi hedeflere yönelmesini arzulayan ve bunun için de gerekli malzeminin mevcut yönetim tarafından kurulabileceğini düşünen bu kategori de, yine sorun çözücü merci olarak yönetimin dar ufkundan öteye gidememekte. Bu açıdan ilk iki gruba göre daha objektif dursalar da yine aynı kesişim kümesinde toparlanarak çözüm arama eğilimine yönelme söz konusu.

Kocaelispor taraftarı ana hatları ile şu an bu 3 kategori arasına dağılmış veya sıkıştırılmış durumda. Taleplerin ve bakış açılarının bu kadar şematize edilmesinin, ve yukarıdaki bu kurgunun asıl mimarının mevcut Kocaelispor yönetimi olduğunu görebilmek gerekiyor. Özellikle sosyal medya hesapları üzerinden çeşitli hassasiyetler göz önüne alınarak bu manipülatif havuzlama tarzının izlendiği, enerjilerin bu sonuçsuz kategoriler içinde tüketilmesinin sağlandığı görülmeli. Bu 3 kategorinin kesişim kümesi mevcut yönetimin hatalarını tespit edememek ve alternatif olarak yapılması gerekenler noktasında müthiş bir dogmatizme kapılmak. Yönetim haklı ve demokratik açıdan eleştirildiğinde veya istifaya davet edildiğinde de, hızla yönetimin sözcülüğünü yaparak problemli yönetim tarzı ve ilişkilerinin yeniden üretilmesini ve meşrulaştırılmasını sağlamak.

Evet, Fatih Kavlak istifa etmeli. Hem de hemen. Bu yaptırımı olan, yetersizliği tespit eden bir profesyonel kulüp olduğumuzu anımsatır. Evet kadromuz revize edilmeli, hem de hemen. Bu da disiplinsizlik ve formsuzluğu tespit eden, çözüme yönelik adım atabilen bir futbol kulübü olduğumuzu anımsatır…

Peki tüm bu durumu yaşatan ve problemin asıl kaynağı olan, hiçbir açıklama yapmayarak müthiş bir iletişimsizlik örneği ile günlerini geçiren, Kocaelispor taraftarının haklı taleplerini her seferinde eğip bükerek susturan, camia ile derin bir yabancılaşma sürecine girmiş mevcut Kocaelispor yönetimi?

Önerilen Makale

Kocaelispor’da Geç Kalınmış Bir Değişim Zamanı

Kocaelispor’da başarısız mevcut yönetim, nihayetinde gerçekleştirilecek kongrede aday olmayacaklarını açıkladı. Bu karar, mevcut yönetimin kulübü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir