Ferencvarosi TC – Kocaelispor UEFA Kupası Maçı

Kocaelispor’un 2.kez Türkiye Kupası’nı müzemize kazandırdığı 2002 dönemi aynı zamanda yeni bir Avrupa macerasının da başlangıcı anlamına gelmekteydi. 1997 döneminde Holger Osieck ile kupa şampiyonu olarak katıldığımız Kupa Galipleri Kupası anımsanacağı gibi 1999 döneminde son kez gerçekleştirilmiş ve yürürlükten kaldırılmıştı. UEFA Kupası’nın prestijini arttırma arayışlarında olan UEFA yetkilileri artık liglerinde kupa kazanan ekiplerin de UEFA Kupası’na katılmasını düzenlemiş ve yeni prosedüre geçilmişti.

Beşiktaş finalini farklı skorla kazanarak yeni sezona Türkiye Kupası şampiyonu olarak giren Hikmet Karamanlı ekibimize eşleşme sonrasında rakip olarak Macaristan’ın en köklü futbol ekollerinden biri olan (1899 yılında kurulduklarını belirtelim) Ferencvarosi Torna Club, bilinen ismi ile Ferençvaroş denk gelecektir. Ferencvaros o dönem aslında 1990’ların ikinci yarısında Avrupa arenasında gösterdiği çıkıştan yavaş yavaş uzaklaşmış durumdadır. Ekibimizde gerçekçi olmak gerekirse kupa kazanmasına karşılık çok büyük sıkıntılar içindedir. Ligde bir türlü galip gelemediğimiz ve taraftarların Hikmet Karaman’ı istifaya çağırdığı bir evredir o günler.

Ferencvarosi ile ilk maç 19 Eylül 2002 tarihinde Macaristan Albert Florian Stadyumu’nda oynanacaktır. Maça Macarlar yoğun ilgi gösterirken, Türkiye’den gelen az sayıda bir kafile ekibimize destek verecektir. Rus hakem Nikolai Ivanov’un yöneteceği karşılaşmaya Ahmet Şahin,  Faruk Sarman, Hüseyin Karakayış, Ahmet Arslaner, Serkan Bekiroğlu, Cem Sinan, Volkan Arslan, Nuri Çolak,  Engin Öztonga, Alex Yordanov, Zdravko Lazarov 11’i ile başlarız.

Ne yazık ki ligdeki kötü gidişimize bu maça da yansıtırız. Çok kötü bir oyun ortaya koyan ekibimiz ilk yarıda 2-0 geriye düşecektir. İlk gol 9.dakikada savunmamızın büyük hatası ile gelir. Bu maçta Macarların Attila Tököli isimli oyuncuları adeta şov yapacaktır. İkinci yediğimiz gol de ise ortasahada kaptırdığımız top ve yine savunmamızın rakip oyuncu paylaşımında yaşadığı sıkıntılar açığa çıkacaktır. Bu maçta ikinci yarıda açık futbolu deneriz ama hatalardan kaçamayız. Son bölümde Hüseyin’in hatası ile skor 4-0 olacaktır. Bir bakıma UEFA Kupası’ndaki ve Avrupa Kupalarındaki son umudumuz da İzmit’e taşınmadan ortadan kalkacaktır.

Maçın ardından camiamızda Hikmet Karaman büyük tepki çekecektir. Ligde galip gelememiş olmamız ve üzerine gelen bu 4-0’lık yenilgi başka Sefa Sirmen üzerinde de baskı yaratacaktır. Yine de hocaya bir süre daha şans verme taraftarı olacaktır Sefa Sirmen…

 

Hakkında KSB Editorial

Kocaelispor Blog - Kocaelispor Analiz Merkezi

Önerilen Makale

Sene 1997: Kocaelispor – Lokomotiv Moskova

Kocaelisporumuzun teknik olarak düşünecek olursak Avrupa Kupaları tarihindeki en yüksek noktası Lokomotiv Moskova karşılaşmalarıdır. 1997 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir