Flensburger Weizen


Danimarka sınırında bulunan Almanya’nın Flensburg şehrine ait olan bira çeşidi: Flensburger Weizen bu dosyamızın konusu.

Açık renkli buğday birası olarak geçiyor bira literatüründe. Tam da böyle. İçimi “soft” olarak nitelendirilebilecek bir tada sahip Flensburger Weizen. Hafif tadıyla Alman biraları arasında yerini alıyor. Weizen biralarının genel özelliklerine sahip olan, asit oranı düşük, boğazı yakmayan ve koku olarak da yoğunluğu çok az olan bir weizen bira.

Şişesi de garip olan Flensburger şık dizaynı ile fıçıyı andıran tıpalı şekliyle sunuluyor. Tıpasının üzerinde weizen yazılı özel bir bandı var. Tıpalı metal mekanizmayı açmadan önce bandı kaldırdıktan sonra tek hareketle açılan sesi de başka bir keyif.

Özellikle hafif yemeklerle, salatalarla ve tavuk çeşitleriyle gayet iyi gidecek bira olarak tavsiye edilebilir. Alkol oranı % 5.1 olan Flensburger Weizen, ülkemizde gurme marketlerde 15₺ olarak ithal biralar arasında yerini alıyor. İşletmelerde bu fiyat aralığı 20-25 civarına çıkabilmekte.

Önerilen Makale

Clausthaler, Karlı Kayın Ormanı ve Amstel

Ülkemizdeki ithal bira yelpazesi esas olarak dövizdeki artışa bağlı olarak oldukça etkilenmiş durumda. Pek çok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir