Fossa’dan İzmit’e

Fossa Dei Leoni FDL; “Aslan Yatağı” anlamına gelen efsanevi AC Milan ultra grubudur. 1960’lı yılların başında kurulmuşlardır. 1968 yılında son halini almışlardır. Üniversite öğrencisi Milan taraftarları ve yakın arkadaşları tarafından kurulan Fossa Dei Leoni ismini Milan eski antreman tesislerinden almıştır. Küçük çaplı bir grup olarak AC Milan’ın her maçında destek olarak kendini göstermeye başlayan grup artan üye sayısı ve Curva Sud tribünü 17.kısım 2.kattaki etkinlikleri ile 1970’li, 80’li ve 90’lı yıllara damgasını vurmuş, sadece İtalyanın değil dünyanın en organize taraftar topluluklarından biri olarak model alınmış, izinde gidilmiştir.

2000 başında 15 kişilik yönetici ekibi ve 5000’den fazla kayıtlı üyesi bulunan güçlü organizasyonel yapısı ile ve dünyanın her yerine gitmeleri ile ün kazanmıştır. Tribünlerde her uçta farklı semtlerden gelen tecrübeli ve yaş olarak da büyük 15 liderin yönlendirmesi ve megafon-telsiz destekleri yaptıkları kareografiler halen aşılamamıştır.

Gerek yönetimle yaşanan bilet politikası, İtalya’da tribünlere yönelik baskıya kayıtsız kalınması sonucunda kendi içlerinde ve diğer gruplarla çıkan anlaşmazlıkların da etkisi ile ancak son nokta olarak 17 Kasım 2005 tarihinde Juventus taraftar topluluğu Viking ile yaşanan pankart gerilimi sonrasında çalışmalarını durdurup, topluluğu dağıtma kararı almışlardır. Böylece 37 yıllık efsane Fossa dei Leoni grubu unutulmayacak kareografiler ve anılarla birlikte AC Milan taraftarlarının kalbinde yer alarak, tarihteki yerini almıştır.

Avrupa ve dünya futbol kültürü içindeki en önemli modellerden biri olan Fossa dei Leoni’nin öyküsü AC Milan tribünlerini içinde Guerrieri Ultras, Assatanati, Brigate Rossonere gibi temel tribün gruplarının da birleşimi ile oluşmuş Curva Sud Milano çatısı altında yaklaşık 2007’lerden günümüze gelmektedir.

İtalya’dan İzmit’e…

İtalya ve Milan örneğindeki bu gelişme son günlerdeki tribünlerimiz temelli değişim rüzgarları düşünüldüğünde çok daha radikaldir. İzmit ölçeğinde yaşanan bir bakıma organizasyon becerisi yüksek olan legal dernek çizgisi ile sokağın sesinin bir sentezi olarak günümüze gelmiştir. Bu noktada 1980’lerin Genç Kocaelisporlular Derneği legal bir çatı ise Çılgınlar grubu sokağın sesi konumundadır. 1990’lı yıllardaki Recep Sertçetinlerin Kocaelisporlular Derneği yine legal dernek çizgisi ise Hodri Meydan bir sentez olarak ortada yer almaktadır. Bu noktada en büyük sentezlerden biri semt bölünmelerinin önüne geçmeye çalışan, yani tüm semtlere sorumluluk veren, yönetim kurulu, temsilcileri olan bir model olarak Cemal Derya ve arkadaşlarının önderlik ettiği Kostad modelinin altı çizilmelidir.

Gelmiş olduğumuz nokta Kocaelispor tribünlerinin kendi ifadesi olarak bulduğu ancak kimsenin tekelinde olmayan, yani kale arkasından maraton tribüne kadar herkesin kendini ait olarak gördüğü Hodri Meydan kategorisi altında sürecin devamlılığı noktasıdır. Yukarıda örneğini verdiğimiz Curva Sud Milano çatısı bir bakıma ilimizin Hodri Meydanıdır. Birleştirici çizgisi ile, yenilenen sorumluları ile artık ilçelerden ve semtlerden çıkartacağı yetkilileri ile, dengeli ve eşitliği gözeten bir organizasyonel yapısı ile ve elbette Kocaeli şehrinin bütünlüğünün çıkarlarını gözeten, tribün içinde şiddete, adam kayırmacılığına, zorbalığa, ranta izin vermeyecek 1980’lerden gelen geleneklerinin bilincinde bir sentez olarak Kocaelispor tribünleri ülkemiz için her zaman önemli bir doku olacaktır.

Kocaelispor tribün tarihini hiç bilmeyen genç taraftarlarımızın bu noktada son derece sabırlı ve yapıcı davranması gerekmektedir. Kocaelisporluluk hep dediğimiz gibi sadece kaşkol takıp marş söylemek değildir. Şehrin dinamiklerini, kulübünün ve tribünün tarihini anlayabilmek demektir.

Önerilen Makale

Tribün Tarihimiz İçin Kritik Bir Evre: 1989/1990

Kocaelisporumuzun içinde bulunduğu liglerin durumu ne olursa olsun her zaman İzmit ölçeğini aşan bir heyecan …

1 Yorum

  1. Ediz Gürol Gündüz

    Tebrikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir