İngiliz Efsane Birası: Fuller’s Wild River


Vahşi ırmak adında da geçen o hırçın bir tanımı gerçekleştiren ingiliz efsane birası: Fuller’s Wild River bugün bira inceleme köşemize konuk olacak sizlere.

Daha önce Belçika bazında daha çok deneme şansı bulduğumuz ithal bira dizimizde bu kez İngiltere’yi katıyoruz. Ülkemizde çok nadir bulunan ithal biraları denemek de oldukça güç bildiğiniz gibi. Temel problem ithalatçı firmaların her zaman gümrükten bu ürünleri kolaylıkla çekememesi oluyor. Butik biraevleri ve publarda sınırlı dağıtımı yapılıyor. Ayrıca turistlerin geldiği oteller ve tatil beldeleri satış açısından önde tutuluyor.

Fuller’s Wild River; İngiliz biralarının o içimi sert kisvesini yerine getiren biraların başında geliyor. İstanbul Şişli Poyracık Sokak’ta yer alan Kozmonot Bar’da deneme fırsatı buluyoruz Wild River’ı. İşletme bira konusunda oldukça zengin bir listeye sahip. Liste Washington Post Gazetesi eskimiş serisi tarzında önünüze çarşaf şeklinde seriliyor. Sayfalarca ülkelerin liste liste biraları şimdi listelenmiş: Almanya, Belçika, Hollanda, İngiltere, İrlanda, Amerika ve hatta Japonya‘dan bile biralar mevcut.

İrlanda’ya gözümüz kayıyor başta. Stout biraların en büyük temsilcilerinden St James kökenli Guinness ile özdeşleşmiş bünyeler yöresel siyah bira istiyor ama İngiliz ailesine yöneliyoruz farklı tadımlar için bu kez.

Listeyi en başta çeken tabi ki London Pride alıyor. İçimi bir alman sadeliği ya da belçika yumuşaklığında değil London Pride’ın. Hemen söylemeliyiz ki, İngiliz biralarının içim özelliği zaten yavaş içilen ve sert nitelikte biralar olması. London Pride daha önce denediğimiz bir İngiliz birası. Benzetecek gibi olursak gurtlağı yakan kısmı; efesin dibinde kalan acı tadı her yudumda sizleri karşılayacak doygunlukta yer alıyor. O yüzden tercihimiz aynı ailenin diğer bir birası Fuller’s Wild River oldu bu kez.

Fuller’s Wild River; bir kere isminin hakkını sonuna kadar veren bir bira. Şişesinin üzerindeki vahşi akan nehrin ortasındaki balıkları, akan sert su sesini ve ormandaki ayıya kadar sert bit iklimi yaşatıyor adeta. Tadını başta kavrayamıyorsunuz. Ki bira bitene kadar o denemeyi tadı kavramaya çalışıyorsunuz. İçimi kesinlikle uzunbitimli olan Wild River 50cc şişesinde sunuluyor. Aromaya gelince; başta kiraz diyeceksiniz ya da ekşimtrak bir greyfurt ya da biraz limon… Sonunda armut aromasında kalacaksınız. Armut ekşiliği ve ağızda bıraktığı aroması muhteşem.

Denemek isteyenler için ve ülkemize ithal bira fiyat ve dolar kuru yüksekliği nedeniyle fiyatı şuan 30₺ olan bira farklı bir tat deneyimi için mutlaka tavsiye ediyoruz.

Önerilen Makale

Clausthaler, Karlı Kayın Ormanı ve Amstel

Ülkemizdeki ithal bira yelpazesi esas olarak dövizdeki artışa bağlı olarak oldukça etkilenmiş durumda. Pek çok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir