Futbolculuktan Teknik Adamlığa: Ceyhun Güray

Kocaelispor camiamız için oldukça önemli bir isim bu dosyamızın konusu. 1956 İstanbul doğumlu, 1970’li yılların unutulmaz oyuncularımızdan Ceyhun Güray.

Ceyhun Güray, Kocaelisporumuzun altyapısında 1970’lerin başında futbola başlar ve burada profesyonel takıma yükselecektir. Kocaelisporumuzun 1973/74 sezonunda profesyonel takım içinde unutulmaz oyuncularımızdan Mahir Danabay, Sadun Gemici, Kamil Öztezer, İbrahim Yazıcıoğlu ile birlikte yer alır. Ceyhun Güray da ilk gollerinden birini bu sezon içinde kaydedecektir. 2-2’lik Malatya maçımızda beraberliği getiren gol kendisinden gelecektir.

Ceyhun Güray’ın bir diğer önemli özelliği ise tarihimizdeki ilk Sakaryaspor galibiyetinde (4-0’lık karşılaşma) 2 gol birden kaydetmesidir. Rövanşı aldığımız bu karşılaşma sonrası artık kendisi genç ve unutulmaz oyuncularımızdan biri olmaya aday olmuştur.

1975-76 sezonunda Beşiktaş’ta oynayan Ceyhun Güray, Kocaelispor’da Güvenç Kurtar ve Mustafa Çapanoğlu gibi futbolcularla beraber 1979-80 Türkiye 2. Futbol Ligi sezonundan (şimdiki 1. Lig) 1. Lig şampiyonluğu yaşayıp Süper Lig’e yükselmeyi de başarmıştır. 1982-1986 arasında Sakaryaspor’da da yer alan Ceyhun bir sezon sonra yeniden Kocaelispor kadromuzda yer alacaktır.

Futbolculuk dönemindeki en çok hafizalarda kalan olay ise Malatyaspor’da görev aldığı zamanlarda, 13 Kasım 1988 tarihinde Fenerbahçe ile oynanan ve 1-1 sonuçlanan lig müsabakasinda Fenerbahçe’nin dünyaca ünlü Alman kalecisi Tony Schumacher’e 40 metreden attığı goldür.

Ceyhun Güray, 24 kez Türkiye 18 Yaş Altı Millî Futbol Takımı ve 3 kez Türkiye Millî Futbol Takımı forması olmak üzere toplam 27 kez millî formayı giymiştır ve bu müsabakalarda 5 gol kaydetmiştir. Ceyhun Güray mücadeleci hırslı ve yılmayan oyun stili ile bilinmektedir. Genç milli takım döneminde dahi Danimarka maçında çıkan olaylardan ötürü zamanında UEFA Disiplin Komitesi tarafından cezalandırılmıştır.

En Zor Dönemlerin Teknik Adamı

1997/1998 döneminde Uşakspor’da yardımcı hocalık ile başlayan teknik adamlık kariyeri daha sonra İzmitspor ve Değirmenderespor ile de devam etmiştir. Kocaelisporumuzda hocalık kariyeri ise 2011 döneminde takımımız çok zor bir dönemden geçerken başlayacaktır. Lig öncesi A takım oyuncularımızın tamamına yakınının 2. lig temsilcisi Körfez FK’ya devredilmesi, transfere izin verilmediği için lige 17-18 yaşındaki gençlerle devam etmek zorunda kalınması bu evrede yaşanacaktır.

Kapanma aşamasına gelen ve Ağustos ayındaki olağanüstü genel kurulda son anda 90 kişiden oluşan eski futbolcularımızın ağırlığında kapıya kilit vurulmasının önüne geçen kulübümüzde teknik direktörlüğü de yine eski futbolculardan Ceyhun Güray, yardımcılığını Yalçın Kıldıran üstlenmişti.

O evre itibarı ile ağırlıklı olarak Körfez FK ekibini destekleme kararı alan dönemin taraftar derneği yönetimi ile Ceyhun Güray’ın da yıldızı bir türlü barışmayacaktır. Çorumspor ile oynanan müsabaka sonunda karşılaşmayı izlemeye Çorum’a giden az sayıda taraftarımızla Kocaelispor Teknik Direktörü Ceyhun Güray arasında yaşanan söz düellosu taraftarların protestosuna neden olacaktır. Gerilim o hafta devam edecektir. 17 Ağustos Stadında takımla birlikte antrenman yapan Ceyhun Güray`ı protesto etmek için o evrede stada gelen taraftarlarımız anımsanacağı gibi gözaltına alınmışlardı.

Halen taraftarlarımız arasında buruklukla anılan İzmit İsmetpaşa’daki 0-9’luk Malatyaspor yenilgimiz çok kısa süren Ceyhun hoca döneminde gerçekleşmiştir. Anımsanacağı gibi 6-0’lık Altay mağlubiyeti de Ceyhun Güray döneminde yaşanmıştır. Mental açıdan oldukça dağınık durumda olan ve dişli rakipleri karşısında büyük bir baskı gören sahadaki oyuncularımızı toparlayabilmek elbette iki maçta mümkün olamayacaktır.

Ceyhun Güray’ın Kocaelispor’daki hocalık kariyeri de Yeni Malatyaspor maçı ile bitecektir. Karşılaşma ardından yardımcısı Meriç Sarıkaya ile birlikte görevi bırakan Ceyhun hocaya o dönemde tribünlerimizin çok yoğun eleştirileri olacaktır. Yerine gelen eski oyuncularımızdan Yalçın Kıldıran olacaktır.

Kocaelisporumuzun ligi son sırada bitirip 3.Lig’e düşmek zorunda kaldığı bu zorlu evrede her şeye karşılık takımımızın yanında olan, inadına Kocaelispor diyebilen, Kocaelispor için karşılıksız emek veren, tarihi farklı mağlubiyetler gelirken takımının yanında hem deplasmanda hem içsaha maçlarında bir avuç da olsa durabilen tüm gerçek kötü gün dostları tarihimizde her zaman olumlu olarak anımsanacaktır…

Önerilen Makale

Aleksander Yordanov Aleksandrov

Bulgarca ismi Александър Александров. 1975 Plovdiv doğumlu. Ofansif ortasaha oyuncusu. Kocaelispor tarihinin en efektif yabancı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir