Gara Guzu: Gara ve Mayhoş

Gara Guzu yaklaşık 7 yıldır gündemde olan ancak esas olarak son 3 yıl içinde öne çıkmış yerli bir bira markası. İşletme 2009 yılında İstanbul’dan Muğla’ya göç eden Akgonca ve Ataç Besi çiftinin girişimi ile kurulmuş. Yerleri Muğla – Menteşe’de Bayır Mahallesinde bulunuyor. İlk olarak Yeşilyurt köyünde ufak bir bira işletmesi kuran çift, yörenin şivesinden esinlenerek “sürüden ayrılan” siyah renkteki kuzuyu imleyen “Gara Guzu” ismini markalarına uygun görmüş. Sürüden ayrılmak önemli, çünkü çiftin derdi butik bira yapmak. Yani sıklıkla içilen ve bilinen pilsner veya lager tarzı biralar haricinde çeşitli alternatif biralar üretmek.

Üretiyorlar da… Yelpazeleri genişliyor. Mesela Amber Ale, Red Ale, Blonde Ale gibi şu sıralar Tuborg ve Efes gibi büyüklerin de boş bırakmadıkları bir alanda ürünler ortaya koyuyorlar. İçimleri daha yumuşak olan ve hafif meyvemsi bir aroması olan ale biralar haricinde, Gara Guzu IPA çeşitleri ve İngilizlerin meşhur liman işçisi birası olan siyah ve kavruk porter birasını gündeme getiriyorlar. Ayrıca biberiye, ardıç ve hatmi çiçeği olarak bilinen hibiskus içerikli rengi kırmızı olan Mayhoş adında bir bira daha üretiyorlar.

Gara Guzu’yu her tekelde bulmak mümkün değil. Genelde istek üzerine tekellerin anlaşmaları ile hareket ediliyor. Bazı gastro publarda ise menülerde yer alıyor.

Bu bölümde her zaman başarılı gurme içeceklere yer vermeyeceğiz. Olumsuz tecrübeleri de aktaracağız. Son olarak denediğimiz Gara (Porter) ve Mayhoş biraların tecrübesi bizler için pek hoş olmadı. Mayhoş özellikle aşırı meyvemsi tadı ile bira hariç her şeye benziyordu. Gara isimli porter bira ise Fullers’ın Porter veya Black Cab Stoutu yanında gerçekten de olmamış bir izlenim bıraktı. İnanılmaz köpüren ve formülasyonunda problem olduğunu düşündüren Porter’ın içimi de ne yazık ki keyifli değil. Aldığınız tat aşırı kavruk ve acımtrak. Porter bira sevenler Fullers ailesine veya Irish stout sevenler İrlanda’nın en önemli iki markasına, Murphys veya Guinness eksenine yönelebilir.

Mayhoş’un satış fiyatı 17 Lira idi. %5.5’luk bir alkol oranı var. Porter ise %6.4 alkol oranında, satış fiyatı 19 Lira. Bu fiyatlar elbette biranın seyrek bulunması ile de orantılı pahalı.

Bir sonraki dosyamızda görüşmek dileği ile.

Önerilen Makale

Clausthaler, Karlı Kayın Ormanı ve Amstel

Ülkemizdeki ithal bira yelpazesi esas olarak dövizdeki artışa bağlı olarak oldukça etkilenmiş durumda. Pek çok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir