Hatada Israr Çizgisi


Kocaelispor camiasında hızlı gelişmeler yaşanıyor. Yaklaşık 1 ay önce borçların sıfırlanması ve transfer tahtasının olası açılması senaryoları ile toz pembe çizilen tablolar son bir haftalık gelişmelerle yerini temkinlilik ve endişeye bırakmış durumda.

Bu arada geçen süreçte neler oldu? Öncelikle büyükşehir belediye sekreterliği ve il valiliğinde değişim rüzgarı yaşandı. Kocaelispor konusunda son dönemde duyarlılık gösteren iki kritik mecra böylece yeniden yapılanmış oldu. Yeni süreç bu iki mecra ile kurulacak bağların ve iletişim seyrinin ne yönde gelişeceğini gösterecek. Ancak herşeyin kaldığı yerden olduğu gibi yürümesini beklemek elbette iyimserlik olacaktır. Sayısız ifade etme çabasından yenilerine tanıklık edeceğiz.

İkinci önemli gelişme ekibimizde yedek futbolcular olarak yer bulan bazı isimlerle yollar yasal sebeplerle ayrıldı. Kadir Gezer analizini geçtiğimiz sezon sonunda yaptığımız profesyonellikle uyuşmayan seyrinden ötürü kadroda düşünülmediği için, Oğuzhan da maddi sebeplerden ötürü ekibimizden ayrıldılar. Sinan Pektemek’in de futbol kariyerini bitirme gündemi bulunuyor.

Ancak bir önemli üçüncü gelişme var ki, ne maddi sebeplerden ötürü giden Oğuzhan ne de açılamayan transfer tahtası gerçeğine benziyor. Her iki somut durumdan da çok daha kritik önemde bir gelişme. Yönetimin büyük bir dikkatsizlik ve belki de inatlaşma temelli dar bir perspektifle belirlediği teknik direktör Ümit Metin Yıldız ile olası devam kararı. Kararın ardından camiamızda haklı olarak ciddi tepkiler kendini gösterdi. Kocaelispor’a son bir yıllık süre içerisinde katkısı neredeyse hiç olmamış detaylı analizini özel dosyamız ile sezon içinde yaptığımız olumsuz bir isimde ısrar noktası, özetle futbolsever taraftarlarımızın hassasiyetlerini gözetmeyen bir yaklaşım tarzı içine girdiğimiz yeni dönemde büyük bir handikap olarak mevcut Kocaelispor yönetiminin sorumluluğunda duruyor.

Kocaelispor’un başkanı ne derse doğrudur diyen ve olaylara bir çeşit amentü, tapınma yaklaşımı ile bakan bir kesim için ortada bir sorun yok. Lige takımı sokmayacağız dese de mevcut kulüp başkanı doğru yapıyor demeye hazırlar. Eleştirel düşünceye ve diyalektik gelişime tahammülü hiç olmayan, olaylara kalıplar ve önyargılar çerçevesinde bakan bir yaklaşımın hiçbir alanda başarılı olması mümkün değildir. Hatalarda ısrar çizgisinin varacağı trajik sonuçları son 3 yıllık süre içerisinde Kocaelispor taraftarı pekçok kez deneyimledi. Karşılaşmaları yüzlerce kilometre kat ederek ve büyük bir enerji harcayarak dikkatle ve yerinde seyreden taraftarlarımız Ümit Metin Yıldız’da ısrar çizgisinin niçin olağanüstü trajik olacağını yakından bilmektedir.

Yapılanma ile geçecek bir sene sloganı geç kalmış bir slogandır. 3 yıl önce söylenmesi ve uygulanması gereken bir stratejiyi her sene bir şekilde şampiyonluğa oynama eksenine oturmuş camianın kolektif bilinci kabul etmeyecektir.

Kocaelisporlu taraftarların semtler ve ilçeler ekseninde yasal olarak dernekleşme çabası bu sezonun belki de en güzel gelişmesidir. Bu olumlu gelişmenin yine olumlu bir temelde seyri ve doğru bir sinerji yaratılması için geçmiş dönem hatalarında ısrar çizgisinin izlenmemesi zorunluluktur. Ümit Metin Yıldız dosyası taraftarlarımızın bilincinde ve gönüllerinde kapanmış bir dosyadır. Bunun aksi yönde hareket edilecek her gelişme olumlu olan ne varsa üzerine soru işareti koyacaktır. Alt liglerde senelerce zaman geçirmek problem değildir. Asıl büyük tehlike gerçekçi bir özeleştiri yapmamak, çelişkinin kaynağını devamlı dışarıda aramak, Kocaelispor’un potansiyelini doğru analiz edememek ve hatada ısrar çizgisidir.

Önerilen Makale

Problem Yaratan Sonuç mu? Denklem mi?

Kocaelispor’da teknik direktör Ümit Metin Yıldız evresi nihayetinde sona erdi. Tekirdağspor’a 1-0 mağlup olduğumuz karşılaşmanın …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir