Hazırlık Maçları ve Soru İşaretleri

Kocaelispor adına hayli ilginç bir yaz hazırlık dönemi geçtiğini belirtmek gerek. Çok hızlı gelişmelerin yaşandığı bu evrenin nereye evrileceği merak konusu. Ancak gelişmeleri iki temel başlıkta toplamak sürecin dinamiklerini anlamak açısından gerekli duruyor. Bunlardan ilki yönetim/futbol takımı kategorisi, ikincisi ise taraftar kategorisi.

Bilindiği gibi başarısız geçen Bahri Yavuz yönetiminin görevi nihayetinde bırakmasının ardından kendi yönetim ekibi ile kulüp yönetimine gelen ve belediyenin de ciddi desteğini alan Kartepeli Hüseyin Üzülmez yönetimi, ilk iş olarak teknik direktör değişikliğini gerçekleştirerek çalışmalara başlamıştı. Engin Korukırlı günlere yeniden merhaba diyen ekibimizde bu değişikliğin alt yapısı, yani kurulacak takımın dokusu merak konusuydu. Bu da elbette uzun yıllardır kapalı olan transfer yasağının kaldırılması için atılacak somut adımlardan geçiyordu. Hüseyin Üzülmez yönetiminin tarihsel misyonu hiç şüphesiz kangren olmuş bu sorunu çözebilmek olarak saptanmıştı. Önceki yılların aksine bu kez süreçte Belediye Başkanının açık desteği ve pozitif yaklaşımı da bulunuyordu. Ancak geçen süreç ilginç gelişmeleri gündeme getirmeye devam etti.

Beşiktaş Hezimeti…

Öncelikle ağırlıklı olarak geçen yılki (ki yalnızca geçen yıl dememek gerekir, Bahri Yavuz dönemi evresinde üst liglere çıkmak anlamında yetersizliği/kısıtlılığı belli olmuş, açılmayan transfer tahtası ile bir bakıma mecbur bırakılan son 5 yılın jenerasyonu) ile çıkılan Beşiktaş hazırlık maçı gündeme geldi. Kadir Öge, Murat Soner Başak, Hamza Mutlu bu maç kadrosunda yer aldılar. Ayrıca Mert Yavuz, Sefa Narin, Burak Süleyman, Gökdeniz Bayrakdar gibi alışılageldik isimler de kadrodaydı. 21 Temmuz 2019 günü İstanbul’da oynanan bu hazırlık karşılaşmasında her ne kadar Gökdeniz ile ilk golü bulsak da, Beşiktaş’ın sağlı sollu atakları ve üst segment oyuncu yapısı karşısında direnemeyen ekibimiz sahadan 7-1‘lik korkunç bir skorla mağlup ayrıldı. Karşılaşmanın ağır sonucu camiada böylesi bir maçın niçin seçildiği tartışmasını alevlendirecekti.

Gereksiz Bir Maç Daha: Samsunspor…

Yönetimin hazırlık maçı için bir sonraki rakibi Yılport Samsunspor olarak belirlemesi de hayli ilginç bir karardı. Beşiktaş hezimetindeki kadro yapısının yeniden sahada aldığı 24 Temmuz 2019 günü Bolu’da gerçekleştirilen bu hazırlık karşılaşması da ekibimizin durumunu acı bir şekilde gösterdi. Geçen sezon 3-0’lık Çorumspor travmasını ve önceki yıllardaki sportif başarısızlığın getirdiği ağırlaşan depresif ruh halini üzerinden atamayan “eski jenerasyon” bu karşılaşmada da varlık gösteremedi. Hem serbest vuruştan hem de hızlı ofansif varyasyonlarla savunmamızı etkisiz bırakan ataklarla gelen goller sonucu karşılaşmadan 3-0’lık yenilgi ile ayrıldık. Samsunspor maçı sonrası yönetimin hazırlık maçlarını niçin üst segment ekiplerle seçtiği tartışmaların odağına oturdu.

Kayıp Bir Maç: Olimpic Safi

Beşiktaş ve Samsunspor mağlubiyetleri ardından, orantısız takım seçimleri furyasına bu kez de Fas Botola Pro Ligi ekiplerinden Olimpic Safi dahil edildi. Kartepe çalışmaları evresinde 3 Ağustos 2019’da oynanması planlanan maç son dakika değişikliği ile oynanmadan iptal edildi. Bu maç öncesinde artık kadromuzda yeni oyuncular bulunuyordu ancak bu oyuncular resmi olarak transfer yasağı kalkmadığı için ekibimizle idmana çıkıyor ancak bu tip maçlarda oynatılmıyordu.

Şu ana kadarki  vaziyet Hüseyin Üzülmez yönetiminin problemli hazırlık maçları karnesi idi. Bu evrede yazımızın başında bahsettiğimiz ikinci önemli dinamikten bahsetmek gerekiyor.

Bilindiği gibi Antalya’daki Altay finalimiz ve bir öncesindeki Ankara’daki Ankara Demirspor yarı finallerimizden itibaren son iki yıllık süreçte bayrağı bir geçiş dönemi unsuru olarak düşünülebilecek kısa süreli Burak Gülener evresinden devralan Enver Güler yönetimindeki taraftar derneğimiz, geçtiğimiz yıl (özellikle unutulmaz stadyum açılışı kareografisi ve Ankara OSTİM’deki devasa çıkarma) gibi önemli tecrübelere, ayrıca koşullar ve takımın durumu ne olursa olsun çok uzak coğrafyalara yaptıkları organizasyonlarla taraflı tarafsız bir takdiri haketmişlerdi. Ancak gerek başarısız Bahri Yavuz yönetimine son ana kadar destek çıkılması ve camiamızın bir kez daha sene kaybettirilmesi, gerekse taraftar derneğimizin omurgası olacak İzmit çarşı merkezde düzenli merkezi bir organizasyonel yapının oluşturulmasındaki eksiklikler düşünüldüğünde, gidişatta çeşitli hataların bulunduğu da aşikardı. Enver Güler’in bir anda gelen istifa kararı ardından yönetsel açıdan yeniden yapılanan taraftar derneğimiz bu kez camiamızın bilinen simalarından Ertuğ Derya başkanlığında (ki kendisi Enver Güler yönetiminde de yardımcılık yapıyordu) yeniden bütün semtlerle istişareleri gerçekleştirerek eksik kalan yapılanmasını ve dokusunu geliştirmeye çalıştı. Bu süreçte yine eski tribüncülerden Derince semtinin bilinen simalarından Haluk Bozo da Ertuğ Derya ile birlikte çalışmalara hız verdi. Yeni yapılanmanın içinde tribünümüzün sevilen ve bilinen simalarından deneyimli isimler de yer alıyordu. Taraftar derneğimizin bu süreçteki ilk sınavı Sakaryaspor ile iki ayaklı olarak oynanacağı söylenen hazırlık maçları olacaktı.

Sakaryaspor Maçı: Taraftar Faktörü

Sakaryaspor ile deplasmanda oynanacak hazırlık maçı çok çok ilginç bir iklimde yapıldı. Bir yanda haftalar geçmesine rağmen halen resmi olarak transfer tahtası açılmamış hatta nakit arayışında bulunan bir kulüp bulunuyordu. Üstelik herhangi bir açıklama yapılmadan ancak çok geç kalmış bir hamle olarak, Kadir Öge, Murat Soner Başak, Hamza Mutlu gibi isimlerle bir anda yollar ayrılmıştı. Sinan Pektemek ise ekipte olmayacağını çok önceden açıklamıştı. Dolayısıyla karşılaşmada forma giyecek yeni isimlerin yani bir süredir ekibimizde bulunan (Talha Mayhoş, Yakup Alkan, Gökay Eser, Taha Batuhan vb) futbolcuların  herhangi bir resmi bağlayıcılığı da bulunmuyordu. Bu ilginç koşullar altında pek de iyi bir dönemden geçmeyen ve ciddi yönetsel problemleri bulunan Sakaryaspor ile 1-1 berabere kaldık. Sakaryaspor özellikle ilk yarı oldukça etkiliydi. Ekibimiz ikinci yarıda bir nebze oyunu dengeledi. Golü resmi olmayan yeni transferlerimizden Yakup Alkan dakika 55’te kaydetti. Ancak genel olarak karşılaşmada futbol açısından iki ekip de ciddi yetersiz gözüktü. Geceye damgasını vuran gelişme elbette Ertuğ Derya ve Haluk Bozo liderliğinde semt temsilcilerinin de yönlendiriciliği ile yapılan tribün organizasyonu oldu. Karşılaşmanın ardından güvenlik sebepleri ile Kocaeli’de oynanacak ikinci maçın yapılmayacağı bilgisi geldi.

Bu süreçte bir sıcak gelişme daha yaşandı. Taraftar derneği başkanı Ertuğ Derya zamansal ve işsel sebeplerden ötürü başkanlık görevinden ayrıldığını açıkladı. Kısa süre içinde Kocaelispor tribünlerinin önemli bir emekçisi ve her mücadele yer almış demirbaşlarından Ömer Ferhat Uzun yeni başkan olarak belirlendi. Ferhat Uzun’un tartışmasız birleştirici, akılcı ve cesaretli yönünün bu zorlu görevde tüm semtler açısından bir artı değer olduğunu düşünmek gerekiyor.

Şu an itibarı ile Kocaelispor’da henüz transfer tahtası resmi olarak açılmamış bulunuyor. Gelinen nokta artık son nokta. Bu konuda ya resmi duyuru yapılacak ya da yeni gelen bu isimler kendilerine takım bulacaklar. Önümüzde oldukça zorlu içinde Payas, Fethiye, Erok, Karşıyaka, Ağrıspor gibi önemli ekiplerin bulunduğu bir lig bulunuyor. Takımın düzeyi ve kapasitesi ise halen soru işareti. Belli ki ligin ilk haftaları eğer transfer açılsa da açılmasa da, eldeki oyuncular için bir çeşit adaptasyon maçları ile geçecek. Keza orantısız takımlarla yapılan maçlar bu açıdan herhangi bir perspektif vermeye yetmiyor.

Hakkında KSB Editorial

Kocaelispor Blog - Kocaelispor Analiz Merkezi

Önerilen Makale

Rezillik Diz Boyu

Kocaelispor Kulübü gerçekten çok zor bir evreden çıkmaya çalışıyor. Bu evre esasen biriken yanlışlar ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir