Hodri Meydan Yok Olmaz!

Camia olarak çok enteresan bir sezondan geçiyoruz. Bir çok ilkin yaşandığı ve her geçen gün yaşanmaya devam ettiği… Sportif ve yönetsel başarısızlıklarda yaşanan ilkleri uzun uzun konuşmaya gerek yok. Tüm bu süreçleri sezon sonunda kapsamlı bir dosya şeklinde sizlere aktarmayı düşünüyoruz. Bu dosyamızın konusu dün yapılan şok bir açıklama.

Anımsayacağınız gibi dün saat 14:51 sularında 30 Mart 2014 Yerel Seçim sonuçlarını ve camiamız üzerindeki olası etkilerini ve çözüm önerilerimizi “Harç Bitti Yapı Paydos” dosyamızda sizlere aktarmıştık. Garip bir raslantıdır ki, yaklaşık  20 dakika sonra (15:08’de) taraftar derneğimizin resmi Facebook hesabı üzerinden Hodri Meydan grubu olarak tribünlerden çekildiğimize ilişkin bir açıklama geldi. Açıklamanın devamında yerel seçimlerde Sefa Sirmen’in arkasında durulduğu için mevcut yönetimin artık taraftar derneğimize yaşama olanağı vermeyeceği ve dernek kimliği ile maçlara gidilmesi halinde kaçınılmaz olarak devamlı bir çatışma ve gerilimin doğacağı çünkü taraf olunduğunun altı çiziliyordu. Bu doğrultuda faaliyetlerin durdurulduğu artık sade taraftarlar olarak maçların izleneceği vurgulanıyordu.

Yaşanan durum takımımızı yakından takip eden kimseler için şok etkisi yaratmadı diyebiliriz. Bir bakıma sürecin bu noktaya geleceğinin sinyalleri alınıyordu seçim sonuçları ise herşeyin tuzu biberi oldu. Tribünümüzü bilmeyen ve ya uzaktan takip edenler için elbette bu karar anlamsız bulundu. Yine ahkam kesen pek çok kişi, beylik laflar edenler sosyal medya sayfalarında cirit atmakta… Peki bu karar bizi nereye götürecek?

1989 yılında Sefa Sirmen döneminin başlamasının ardından Kocaelispor’un ateşli taraftarlarının grup ismini Çılgınlar’dan meşhur Bartın deplasmanımızda Hodri Meydan’a çevirdiği günlerden bu yana, tribün tarihimizde bu kadar ciddi bir çekilme yaşanmamıştı diyebiliriz. Dönem dönem gerçekleşen organize protestolar, maçta bağırmama, oturma protestoları, maç özelinde tribünü boş bırakıp pankart açma gibi küçük ölçekli eylemler ve ya bir kaç sezon önce Körfez FK – Kocaelispor ikiliği yaşanırken dönemsel bir kararla yoğunluklu olarak tribünün boş bırakıldığı dönemler yaşamıştık. Bu süreçte elbette o dönemki kulüp başkanımız Orhan Görsen’in taraftar derneği ile yaşadığı husumet ve maraton tribünü kapattırması etkili olmuştu. Ancak bu sefer durum tamamen farklı. Hodri Meydan bir taraftar derneği olarak faaliyetlerini durdurma kararı alıyor. Bu karar bu aşamadan sonra oluşturulması muhtemel yeni Kocaelispor projesini de onaylamamak ve o projenin taraftarı olmamak anlamına gelmektedir. Seçim yapılmış, seçimin sonuçlarına katlanma kararı alınmıştır.

Olayların ne yönde seyredeceğini haftalar ve maçlar geçtikçe hep birlikte seyredek yaşayarak göreceğiz. Eğer Sefa Sirmen’e rakip olabilmek ve seçimi kazanmak için son anda ortaya atılan bir boş vaad değilse mevcut hükümetin ve Kocaeli ve haliyle İzmit Belediyesindeki temsilcileri için artık gündemde yeni bir Kocaelispor olacak. İsmi ne olacak, hangi kulüp satın alınarak gerçekleşecek bunların hepsini yaşayacağımız günler gösterecek. Kendi camiası, kendi seçmeni olan bir siyasi iradenin kendi takımını kurması bir bakıma “Sefa Sirmen’in takımı Kocaelispor” algısına vurulacak son bir çivi olacak… Dolayısıyla bu yeni camianın maçları Kayseri’deki gibi bomboş bir stadyuma oynamaması için yeni de bir taraftar grubuna ihtiyacı olacak gibi gözüküyor. Önümüzdeki günler yine apolitik, başarı endeksli ve kafası karışık kimselerin iyi niyetinin kullanıldığı, ağırlıklı olarak deplasman ve organizasyonlar için paraların saçılacağı bu şekilde yeni bir taraftar profili yaratılacağı günlere gebe olacak. Belki de yılların emeğinin, uykusuzluğunun, gözyaşının, sevincin acının ürünü olan besteler ve kaşkoller farklı şahısların farklı koşullardaki tribün desteğinde yaşam bulmaya çalışacak… Peki ya ruh? O marşları, eğlenceleri, hüzünleri, paylaşımları, organizasyonları, büyük mücadeleleri ortaya çıkartan gerçek Hodri Meydan ruhu? İşte o ruh ortada olmayacak. En iyi niyetle ikinci ve ya üçüncü sınıf taklit ve gösterişten öte birşey olmayacak.

Hodri Meydan ölmez! Hodri Meydan bir taraftar derneği isminden çok daha ötedir. Son yıllarda maalesef yapılan bazı yanlışlara karşılık Hodri Meydan yeşil siyah tutkunun İzmit kültürü ile harmanlanmış en üst noktasıdır. Takımına sahip çıkan ve özellikle takımını tribünde yalnız bırakmayan her Kocaelispor taraftarı Hodri Meydan ruhunu taşır ve kendisini bu şekilde ifade eder, etmeye de devam edecektir.

Önümüzdeki günler ne yazık ki “Gerçek Kocaelispor” “Ak Kocaelispor” türünden ayrışmalara çok daha keskin bir şekilde bu camiayı götürecektir. Fırtınadan önceki sessizlik olarak gözüken şu günlerde herkesin takımına ve armasına sahip çıkması bir zorunluluktur.

Hakkında KSB Editorial

Kocaelispor Blog - Kocaelispor Analiz Merkezi

Önerilen Makale

Fransız Sağ Kanat: Michaël Pereira

Kulübümüz yabancı oyuncu transferlerine devam ediyor. Gineli Cisse ve Güney Afrikalı Ndlovu ardından 3. yabancı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir