İnandırıcılığın İflası


Kocaelispor camiamızda son günlerde dile getirilen, belki basının belki de çeşitli odakların altyapısını kurmak için yoğun bir çaba sarfettiği bir olgu bulunuyor. Sezon başında futbolu bırakma kararı alan, kendi özel işlerinden ötürü artık kariyerine başka mecralarda devam edeceğini belirten Sinan Pektemek’in yeniden takıma kazandırılma çabası ve lisansını açma eğilimi.

Bu hamle akıllara Bölgesel Amatör Lig’deki ilk sezonumuzda yönetimin “yenileniyoruz ve gençleşiyoruz” dediği bir iklimde bir anda Hamza ve Kılıç’ı takıma monte etmesine benziyor. Kadromuzda yer alan mevcut oyuncuların “adamlar kalır” denerek tasfiye edildiği bir iklimde neredeyse 7-8 sene öncesinin isimlerini “tecrübe” “yol göstericilik” adı altında geri çağrılmasının sonuçlarını geride kalan 4 yıllık süreçte futbolumuzun halen dip noktada olması ile yaşamış bulunuyoruz.

Ve şimdi bir kez daha eski defterlerin açılması gündeme geliyor. Muammer Çelik’in lisansları açar açmaz yana yakıla Ahmet Dursunları, Murat Hacıoğullarını toplayarak ligin ikinci yarısını kotarma çabası akıllara geliyor. Eskiden medet ummak. Dön dolaş aynı sarmallarda çözüm aramak ve günü idare etme çabası.

Kocaelispor yönetiminin günü kurtarma anlayışı ve sportif alanda uzun vadeli bir planlamasının olmadığını gösterecek sayısız olaydan bir yenisine doğru sürükleniyoruz. “Yeniden yapılanıyoruz hedef ligde kalmak” sloganları arasında oluyor üstelik bu gelişmeler.

Kocaelispor taraftarı gün kurtarmak için ortaya atılan içi boş sloganları değil, gerçekçi icraatları görmek istiyor. Sinan Pektemek’in geri döndürülmesi ile başarının geleceğini düşünenler büyük bir yanılgı yaşıyorlar. Sinan’ın yerine forvete monte edilecek, mental ve teknik açıdan gelişimi sağlanacak ve “tecrübeli ağabeylere” harcanmayacak genç isimlerin takıma monte edilmesi gerekiyor. Yeni kuşak lafta değil pratikte kazanılır.

Kocaelispor yönetiminin savrulan bu yaklaşımları ile sportif bir gelecek inşa edebilmesini mümkün görmüyoruz.

Ortada olan söylemlerle pratiklerin arasındaki mesafenin giderek açılmasıdır.

Ortada olan inandırıcılığın iflasıdır…

 

Önerilen Makale

Kocaelispor’da Geç Kalınmış Bir Değişim Zamanı

Kocaelispor’da başarısız mevcut yönetim, nihayetinde gerçekleştirilecek kongrede aday olmayacaklarını açıkladı. Bu karar, mevcut yönetimin kulübü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir