İnanma Edebiyatı ve Yitirilen Gerçeklik


Kocaelispor, evinde oynadığı play-off rövanş maçında Yeni Çorumspor’a kötü bir futbolun ardından 0-3’lük skorla mağlup oldu ve sezonu trajik bir şekilde sonlandırdı. İşlerin nasıl bu noktaya geldiği camiada tartışılıyor, tartışılmaya da devam edecek. Toplum olarak oldukça balık hafızalı olduğumuzu, sanki hiç dün yokmuş gibi yaşandığının farkındayız. Dolayısıyla geçmişte yapılan doğru veya yanlış yorumların, gerçekliğe denk düşen veya düşmeyen analizlerin süreçler üzerindeki etkisini de gözardı etme veya unutma eğiliminde oluyoruz. Oysa ki içinde kuruluş, amaç ve süreç olan her sistemde atılan her adımın nedensel birikimi, bir sonraki evre ile kurulan örüntüleri son derece belirleyicidir. Bu dosyamızda takımımızın nesnel yani gerçek durumunu görmezden gelerek sadece kendi niyetlerini ve inanmak istediklerini sanki gerçekliğin bir ifadesiymiş gibi camia ile paylaşan ve ciddi yanılgılara neden olan yorumlara yer vereceğiz. Kocaelispor futbol takımının gerçek durumu ve futbolun gereklilikleri analiz edilmediği zaman nasıl bir duygusal iklimin oluştuğu ve sonunda da ne tür trajedilere yol açtığı net bir şekilde görülmelidir. Bu hatalı davranış ve eğilimler kulübümüzden geç olmadan uzaklaştırılmalıdır.

Örneklerin alındığı kaynak mevcut Kocaelispor yönetiminin elinde şizofrenik bir oyuncağa dönüştürülen, taraftarın rızasının imal edildiği ve alternatif bir gerçekliğin kurgulandığı BKY Facebook sayfasından. Örneklerdeki yazarların isminin dosyanın içeriği açısından hiçbir önemi yok. Bu konu kesinlikle bir şahıs meselesi, Ahmet onu demiş, Mehmet böyle söylemiş meselesi değildir. Genel bir hatalı düşüncenin mevcut kulüp yönetimi tarafından nasıl aşağıya doğru sirayet ettirildiğine ve doğurduğu problemli sonuçlara yöneliktir.

İlk örnek taraftarımızın transfer tahtasının açılması için veya durumun ne olduğunun anlatılması için somut bir açıklama beklediği devrearası Ocak 2019 döneminden. Bu evre yönetim her zamanki gibi Kocaelispor taraftarının beklentilerini dikkate almadan büyük bir sessizlikle durumu geçiştirerek ve dilinde dolandırdığı kongreyi yapmayarak sezon sonundaki uçuruma zemin hazırlamıştır. Ancak örnekte görüleceği gibi daha trajik olanı taraftar derneğinin kamuoyu açıklamasındaki iki önemli vurgudur. “Sonuna Kadar Bahri Yavuzun arkasında olmak” ve “Vura vura şampiyon olmak” Hem stratejik konumlanma hatasının, hem de analizden noksan bir inanç indirgemeciliğinin geldiği noktayı şu an düşününce oldukça anlamlı bir açıklama olarak öne çıkıyor.

Bir diğer örnek yine bu süreci pes etmemek ve inanmak olarak üzerine şekillendiriyor. Oysa ki bu kulüp mevcut yönetim altında ciddi final trajedileri ve sene içinde saçılan puanlarla yeri geldiğinde defalarca pes ettiğini göstermiştir. Ancak inançlar nesnel gerçekleri kemirince ortaya bu tip hatalı ifadeler çıkmaktadır.

29 Mart döneminde yaşanan bu gelişme ise oldukça önemli. Bilindiği gibi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Bayburt’u şampiyonluk yolunda kutlaması büyük tepkilere neden olmuştu. Tepkisel bir şekilde takımın gerçek durumunu analiz etmeden vura kıra şampiyon olmak çeşitli siyasi motivasyonlarla da beslenerek bir süre kulüp gündemini oyalamıştı. Elbette bir nesnelliği bulunmuyordu. Aşağıda örneği yer almaktadır.

17 Mart döneminden bir başka örnek ise trajikomik ve oldukça düşündürücü olarak belirmektedir. Kocaelispor’un kaderi artık düşünce gücüne ve zihin felsefesine atfedilmektedir. Metafiziğin doruklarında gezinen bu içi boş önermelere göre yönetim Arnold’tır. Takım ise vura vura şampiyon olacaktır.

13 Mart dönemine ait ilgi çekici bir diğer yorum, zihin felsefesinden ziyade bu kez tarihselcilik veya tarihsel kadercilik üzerine kurulu. Geçmiş bir bağlamdaki gelişme, tamamen farklı bir bağlama yedirilmekte ve buradan benzer sonucun çıkacağı beklenmektedir. Bilimsellikle tamamen çelişen bu eğilim içi boş bir umudu canlı tutmakta ve nesnel gerçeklerden kişiyi uzaklaştırmaktadır.

14 Nisan döneminden bir başka örnek ise tahliline objektif olmakla ilgili bazı açıklamalarla başlayarak cümlesini tarihe oldukça iddialı bir not düşerek bitirmektedir: “Bu takım play-offtan çıkacaktır…” Gerçeklikten kopmada sözün bittiği noktalardan biri daha…

3 Nisan’da gelen bir diğer yorum ise umudun yeşertilmesi üzerine kurulu. Hiçbir şey bitmedi demek çözüm için yeterli gözüküyor ve takımın “vura vura şampiyon olacağı” iddia ediliyor.

28 Nisan’da gelen bir diğer yorum ise, takımdaki belirgin puan kayıpları ve son 2 aydaki büyük düşüş gündemdeyken dahi gözünü gerçeklere kapatmaya yeminli bir eğilimi gösteriyor. Yalnızca şampiyonluk cepte görülmüyor, insanların da hiçbir endişe taşımaması gerektiği aşılanmaya çalışılıyor.

Kocaelispor taraftarının ömrü matematik hesapları yapmakla geçiyor. Ancak bu matematik hesapları bilimsel bir süreç için yapılmıyor. Altı boş ve zemini olmayan süreçlerin gerçekmiş gibi algılanması doğrultusunda yapılıyor. Aşağıda sayısız matematik hesabından birini ve varılan mevcut gerçeklikle çelişen trajikomik sonucu görüyorsunuz.

Son iki aylık periyotta camiada devamlı umut aşılanmasının şüphesiz önde gelen temsilcilerinden biri taraftar derneği başkanımız sevgili Enver Güler. Açılmayan transfer tahtasına, takımdaki büyük gerilemeye ve yetersizliklere rağmen taraftarların rahat olmasını salık veren bir eğilim, sene sonunda doğacak büyük rahatsızlığın da ne yazık ki zeminini hazırlayan faktörlerin başında gelmiştir.

 

Önerilen Makale

Tırla Geçilen Bir Kulüp

14 Haziran 2019 Kocaelispor Olağanüstü Kongresi’nin ardından kulüp başkanı olarak göreve gelen Hüseyin Üzülmez, ilk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir