İzmit’in Özelinde: Esas 41 Burda AVM

Geçen yıl ilimizde avm zincirlerine eklenen Symbol AVM’den sonra, bu yeni yılda da bir yenisinin daha kapıları açıldı. İsmi 41 Burda AVM olan bu yeni alışveriş merkezi, İzmit’in NCity’den sonra şehir merkezine en yakın alış veriş merkezi konumunda olarak görülüyor.

Farklı tasarımı ve mimari yapısı göze çarpıyor 41 Burda’nın. İsminin özellikle seçilmesi de dikkat çekici bir detay. Normalde yatırım yapan girişimcilerin İzmit’e öz detaylara dikkat çektiği pek gözlemlenecek bir şey değildi. 41 olan İzmit’in plaka kodunu kullanmak, İzmitlilerle temas etmek demektir. En azından isimsel olarak cezbetmektir. Uzantısı olan kelimenin de “burada” yerine “burda” denmesi de yine İzmit’in kendine özgü dilinin kullanması bu ayrıntıyı destekliyor.

Diğer AVM’lere nazaran içerisinde çok farklı mağazalara tanıklık edileceği zamanla görülecek gibi duruyor. Gelen yorumlar ve mağaza içerisinde gözlemlenenlere göre; giyim ve gıda bölümünde ünlü markaların birçoğunun bulunmaması dikkat çekiyor içerikte. İzmit çarşıda ve diğer AVM’lerde bulunan, özellikle; Koton, Colin’s, LCW, DeFacto, Mavi Jeans vb. gibi markaların olduğunu görenlerin yine 41 Burda AVM‘de de görecek olması hayal kırıklığı yaratacak gibi görünüyor.

Sürekli aynı zincir mağaza bütünlüğünü görmek istemeyen, farklılık isteyen İzmitliler farklı mağazalar istiyorlar. Özellikle 41 Burda’da yapımına başlamasından itibaren; Leman Kültür gibi; giyim mağazaları açısından; Zara, Berschka, Diesel, Pull & Bear gibi farklı konseptleri de İzmit’te görmek mümkün olacağı belirtiliyordu. İzmit’in genç ve öğrenci ağırlıklı nüfusu beklentileri bu şekilde reaksiyon gösteriyor.

Eski Gölcük yolu üzerinde inşaa edilen bu yapı; Esas Holding Gayrimenkul’e bağlı ve Sabancı ortaklarından Şevket Sabancı’ya ait olan bu yapının İzmit’te inşaasını sağlayan Haldız grubu oldu. Esas 41 Burda; isim anlamında ve mimari açıdan farklı ve yerel bir dizayn getirilmek istenmiş fakat yeni stadyumda yapılacak olan pişmaniye! görüntüsü es geçilmiş olarak görülüyor.

Hakkında KSB Editorial

Kocaelispor Blog - Kocaelispor Analiz Merkezi

Önerilen Makale

Saldırganlık Tarihi ve Nikomedia

Yaşadığımız coğrafyanın Nikomedia olduğu yıllardan bir kesit üstteki resim. Doğu ortodoks kilisesi ve katolikliğin ayrıştığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir