Karşıyaka Spor Kulübü – Kocaelispor Maç Analizi

TFF 3. Lig 2. Gruptaki zorlu karşılaşmada İzmir’in köklü temsilcilerinden Karşıyaka’ya kötü bir futbol ile 1-0’lık skorla mağlup olduk. Karşılaşma bir türlü düzelmeyen kötü oyunun kaçınılmaz sonucu olarak yaşandı. Maç sonrası teknik adam Engin Korukır’ın istifası konuşuluyor.

Yoğun bir otobüs seferberliği… Tek tip siyah giyinen taraftar profili… Akıllarda yükselişe geçme umudu… İzmir’de İzmit’in varlığını hissettirme ritüeli… Bütün bunlar Kocaelispor’un bir türlü düzelmeyen kötü futbolu karşısında adeta buharlaşmak durumunda kaldı. Kupadaki Sivas Belediye maçı, Derince maçı, Ofspor maçı, Tepecikspor maçı ve hatta 4 gollü kazanılan Kozanspor maçı derken sahada ne yaptığını bilmeyen, rakibi karşısında tutuk ve dağınık bir oyun ortaya koyan Kocaelispor, Karşıyaka deplasmanından da eli boş dönmek durumunda kaldı.

23 Ağustos 2019 tarihinde yayınladığımız “Hazırlık Maçları ve Soru İşaretleri” isimli dosyamızda (bkz: http://www.kocaelisporblog.com/hazirlik-maclari-ve-soru-isaretleri) şu ibareye yer vermiştik:

“Önümüzde oldukça zorlu, içinde Payas, Fethiye, Erok, Karşıyaka, Ağrıspor gibi önemli ekiplerin bulunduğu bir lig bulunuyor. Takımın düzeyi ve kapasitesi ise halen soru işareti. Belli ki ligin ilk haftaları eğer transfer açılsa da açılmasa da, eldeki oyuncular için bir çeşit adaptasyon maçları ile geçecek. Keza orantısız takımlarla yapılan maçlar bu açıdan herhangi bir perspektif vermeye yetmiyor.”

Bu açıklama iyi geçirilmemiş ve yerinde oyuncu seçimleri yapılmamış bir yaz dönemi sonunda yapılmıştı. Ve sezonun ilk yarısının sorunlu geçeceğini net bir şekilde belirtiyordu. Değişen bir şey olmadı. Kötü oyuna ve biraz da bireysel beceriye (özellikle Burak Süleyman’ın çabaları) dayalı alınan galibiyetler ile ayaklar yere basmadı. Mevcut yönetim, durumu bekleyip görelim tarzında geçiştiren bir sessizlik ile izledi. Ancak artık kötü oyun skorları kemirmeye başlayınca durumun ciddiyeti anlaşıldı.

Karşıyaka karşılaşmasında sahada yer alan Ercüment, Semih, Kemal Can, Batuhan, Erdinç, Mesut, Sefa, Talha, Gökay, Gökdeniz, Yakup‘tan oluşan ilk 11 ve sonradan oyuna giren isimler Mutlu, Rıza ve Fatih kabul edelim bu ligin ağırlığını ve ciddiyetini taşıyacak durumda bir kadro bileşeni sunmuyor. Hatalı planlama ile yapılanan bu kadronun niteliği açık şekilde sorgulanıyor. Burada yalnızca bir adaptasyon problemi de yok. Bariz şekilde teknik, fiziki ve oyun aklı olarak yetersiz olan isimler bulunuyor. Ayrıca geride kalan 5 yıllık sürecin hataları bugünün üzerinde gölgesini yaratmaya devam ediyor.

Karşıyaka’nın golü özellikle oyunu domine ettikleri ilk yarıda Hakan Kuş ile dakika 29’da geldi. Tribünde dört binin üzerinde taraftarımız bu sıcak Pazar gününde İzmir’de kaçıp giden umutları ve ne yazık ki Kocaelispor’un son 17 yıldır sahadaki kötü ve yetersiz futbolunun bir uzantısına muhattap olmak zorunda kaldı. Rakiplerimiz Erokspor ve Turgutluspor’un lige yavaş yavaş ağırlığını koyduğu bu haftalar ekibimiz için acil eylem planlarının devreye sokulması gereken günler olarak duruyor. Keza bu şekliyle geride kalan 25 haftanın iyi şekilde geçmesi imkansızdır.

Teknik adam ve oyuncu seçimlerindeki ve iyi bir hazırlık evresinin geçmemesindeki hatalı çizgisi ile mevcut yönetim gidişatın şüphesiz asıl sorumlusudur. Bu çizginin düzeltilip Kocaelispor’un geride kalan 17 yıllık kötü oyun ve hatalı oyuncu seçimi mirası ile, özellikle de son 5 yılda yapılan ciddi hatalarla hesaplaşacak bir yenilenmeye girme sürecini mevcut yönetimin ne kadar üstesinden geleceğini önümüzdeki günler gösterecek.

Hakkında KSB Editorial

Kocaelispor Blog - Kocaelispor Analiz Merkezi

Önerilen Makale

Kocaelispor – Tepecikspor Maç Analizi

Ofspor deplasmanından alınan galibiyet sonrası evimizde hafta içinde Büyükçekmece Tepecikspor’u ağırladık. Karşılaşmadan 2-0‘lık skorla ayrılarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir