KEV Kongresi Ardından

28 Mayıs 2016 Cumartesi günü merakla beklenen KEV olağan genel kurulu gerçekleştirildi. 80 mütevelli heyetinin 77’sinin oy kullandığı bu kritik kongrede eski başkanlarımızdan Sefa Sirmen 48 oyla başkan seçilirken, Kocaelispor’un mevcut kulüp başkanı Bahri Yavuz 29 oy aldı ve seçimi kaybetti.

Sonuçların ardından yoğunluklu gözüken ruh hali endişe, kaygı, umutsuzluk, öfke ve hayal kırıklığı şeklinde kendini gösterdi. Adeta kazananlara karşı kin kusuldu. Kontrolsüz bir öfke nöbeti gündemdeydi. Hakaretler, küfürler havada uçuştu.

Çok değil henüz 25 ay kadar önce, Kırıkhanspor’la 3.Lig’deyken İzmit İsmetpaşa Stadyumunda 2-2 berabere kaldığımız karşılaşmanın ardından soluğu almıştık Tanyıldız Düğün Salonu’nda. Marşlar, şarkılar, türküler eşliğinde yaklaşan yerel seçimlerde Kocaelispor’un tek kurtuluşu olarak Sefa Sirmen’i desteklemek ve sinevizyonu izlemek için yerimizi almıştık düzenlenen organizasyonda. 3 yılda süper lige çıkacak bir Kocaelispor’un sözü veriliyordu. Atkılar dağıtılmış, unutulmaz finallerimizden görüntüler eşliğinde adeta bir huşu ile kendinden geçmekteydi o gün salonda bulunan kalabalık. Aynı kalabalık aradan geçen 25 ay sonra yine aynı binada bu kez öfke nöbeti geçirmekteydi. Ortada olan müthiş bir salınımın gerçekliğiydi…

Perşembenin Gelişi…

Kocaelispor Blog editörleri olarak aylar öncesinden bu konu gündeme geldiği ilk andan itibaren KEV sürecine umut bağlanılmaması gerektiğine yönelik yayınlar gerçekleştirdik. Nesnel gerçeklere sıkı sıkıya bağlı kalınması ve hayal kurulmaması gerektiğini, zemini olmayan hayallerin çok daha büyük çöküntü ve depresyonların aracı olacağını belirttik. Cumartesi günü ortaya çıkan tablo bizim açımızdan kesinlikle şaşırtıcı değildi, aksi durum oldukça şaşırtıcı olacaktı.

KEV dışında nelerin yapılabileceği, hangi gelir getirici mekanizmaların planlanıp devreye alınması gerektiğini, önceki başkanlarımız döneminde yapılan ticari hamleleri ve kampanyaları, bunların hangi başarı ve başarısızlıkları getirdiğini, niye kesintiye uğradığını defalarca dile getirmeye çalıştık.

Geçmişten kopuk sadece bugünü düşünen ve atılan adımlardan en ufak bir ders almayan, filmi her seferinde başa sararak aynı pratiklerle farklı sonuçlar bekleyen zihniyetin eleştirisini en sert şekilde yapmaya çalıştık.

Kocaelispor’un köklü bir paradigma değişikliğine ihtiyacı olduğunu belirttik. Mevcut yapı, mevcut alışkanlıklar ile çığ yumağı olmuş sorunlarımıza çözüm getirilemeyeceğini, süreçlerin rekor denemeleri ile, noter tasdikli tribün şovları ile çözülemeyeceğini, bu girişimlerin tabutun ancak kaliteli gözükmesine yardımcı olacağını belirttik. İhtiyacımız olan parlak, çiçekli, cilalı bir tabut değildi. Bu mezarlıktan çıkışın planlamasını yapabilmekti. Bu konuda son 5 yılda kaçırılmış kritik fırsatlar ve dönemeçler vardı. Zamanında hareket edilememiş, asıl önemli olan hamleler yapılmamış, yapı büyük oranda aynı tutularak beklentiler her seferinde yüksek tutulmuştu. Oysa ki sorun tam da bu kendi mezarını kazan, tahtanın içindeki bir tahtakurusu gibi bindiği dalı devamlı tırmalayan yapının sağlıklı olanın kurulması için alt üst edilmesiydi. Ancak cesareti olmayanlar savaş kazanamazdı… Gün kurtarmaya çalışanlar ise ancak bir sonraki gün doğana kadar mutlu olabilirlerdi…

Artık KEV süreci hayal kırıklığı yaratsa da sonlandı ve geçmişte kaldı. Şu an hızla nerede olduğumuza bakmanın zamanı. Teknik direktör problemi, kadro problemi, lisanslar sorunu, kapıda bekleyen Sırp oyuncu borç ödemeleri ve diğerleri. Asıl konuşmamız gereken gündemlerimizle baş başayız. Yeni sezon planlamamız için zaman daralıyor.

KEV süreci ve sonrasında yaşanan ağır hayal kırıklığından Kocaelispor yönetiminin ders çıkartması gerekmektedir. İnsanların duygu ve düşüncelerini imajlarla, açıklamalarla manipüle etmek kolay olanıdır. Zor olanı insanlara gerçeği olduğu gibi tüm çıplaklığı ile açıklamak ve ayağımızı yorganımıza göre uzatabilmektir.

Kocaelispor’un şu aşamada ilk yapması gereken şey kamuoyu ile 2016/2017 sezonun gerçekçi hedeflerinin, mevcut bütçenin kalem kalem paylaşılması ve bu zeminde gerekli önlemlerin alınmasıdır.

Değişen bir şey yoktur. Dün olduğu gibi bugün de Kocaelispor’u çok zor günler beklemektedir.

Okurlarımızın Perspektif bölümümüzde önceki dönemlerde yayınladığımız çeşitli çözüm önerileri ve pratiklere ilişkin aşağıdaki dosyaları yeniden incelemesini, duygusallıktan uzak gerçekçi analizleriyle beyin fırtınası yapmalarını bu aşamada önemli buluyoruz.

Hakkında KSB Editorial

Kocaelispor Blog - Kocaelispor Analiz Merkezi

Önerilen Makale

Hazırlık Maçları ve Soru İşaretleri

Kocaelispor adına hayli ilginç bir yaz hazırlık dönemi geçtiğini belirtmek gerek. Çok hızlı gelişmelerin yaşandığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir