Kıssadan Hisse…

Her geçiş evresi sancılı olur. Süreçler birbirlerinden bıçakla kesilmiş gibi ayrışamazlar. Aktarımlar en radikal gözüken kopuşlarda dahi belirgindir.

İçinden geçtiğimiz evre Kocaelispor tribünlerinin bir kez daha kuvvet toplama evresidir. Bu yenilenme 1980’lerin başından bugünlere gelen tribün çizgisinin ortaya konmuş İzmit’e özgün kimliğin yeniden sağlamlaştırılması temelinde olmak zorundadır. Kırmızı çizgileri yani taviz verilmeyecek noktaları net olarak belirlenmelidir. Profil kategorisi ancak net ve tanımlanmış ifadelerle ve normlarla mümkün olur.

Kocaelispor tribünleri için olmazsa olmaz olguların başında İstanbul hegemonyasına karşı sürdürülen mücadele yatar. Ayrıca Marmara derbileri ve “Anadolu’nun Gerçek Lideri” mücadelesi perspektifi Sakaryaspor, Bursaspor ve Trabzonspor ekiplerine karşı tavizsizliği zorunlu kılar. Kurulacak veya anımsanması gereken zeminin en önemli noktasıdır bu durum.

İkinci önemli nokta hatalı bir durum karşısında körler sağırlar birbirini ağırlar bir duruma düşmemektir. Kocaelispor tribünlerinin önceki tarihi haksızlıklara, idari ve teknik yanlışlıklara dik duruşun tarihidir. Emeğin ödüllendirilmesi kadar samimiyetsizliğin ve aymazlığın cezalandırılması tarihidir.

Üçüncü önemli nokta; her bir Kocaelisporlu kişi değerlidir. Her bir fikir önemlidir. Kimse her şeyi her yönüyle bilemez. Biliyormuş gibi davranılmamalıdır. Daha çok dinlemek, daha çok deneyimlemek zorunluluktur. Kocaelispor tribünleri son 10 yıllık süre içinde kendini gösteren çizgisel zikzaklardan tecrübe ile dersler çıkartabilmelidir. Tribün tarihimiz ve mücadelelerimiz yaratıcılığın, özgünlüğün ve daima kendi gündemini kabul ettirebilmenin tarihidir. Bu durumun kendini en başta tezahüratların özgünlüğünde, temel ilkelere bağlılığında ve geleneğe sahip çıkışta gösterir. Son yıllarda kendini sıkça gösteren taklide prim verilmemelidir.

Sportif başarıyı veya yaşamındaki renksizliği hakim sistemin öne çıkarttığı takımların peşinde giderek, gündemlerini yoğun bir şekilde takip ederek ve gizliden gizliye bu durumlardan üzerine vazife çıkartarak gidermeye çalışanlarla varılacak bir yer yoktur.

Tecrübe her zaman yol göstericidir. Yeni kuşağın enerjisi, tecrübenin net duruşu ve yaratıcılığı ile olgunlaştırılmalıdır.

Havza bellidir: Tüm semtleri ile Kocaeli.

Gündem bellidir: Kocaelispor

Hakkında KSB Editorial

Kocaelispor Blog - Kocaelispor Analiz Merkezi

Önerilen Makale

Tribün Tarihimiz İçin Kritik Bir Evre: 1989/1990

Kocaelisporumuzun içinde bulunduğu liglerin durumu ne olursa olsun her zaman İzmit ölçeğini aşan bir heyecan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir