Kocaeli Basını Ne İş Yapar?


Yıllardır takip ederler, köşe yazıları yazarlar, çılgın başlıklar atıp, biranda yerlere sererler. Bunun adına ”Kocaeli Basını” denir.

Bu konuyu ele almamın sebebi; Kocaelispor’un son gelişmelerinden yola çıkarak, bu zor zamanda alışıla gelmiş huylarından vazgeçmemiş olmaları. Hatta kendi içlerinden bazıları ”bizim de hatamız var” deme özeleştirilerini yapmakta. Bu iyi bir gelişme.Fakat bu gelişmenin Kocaeli’nin geneline, yerel basının tamamına yayılması gerekir. Bu başlı başına bir ”Şehir” sorunu ve Kocaeli’nin genel ”sosyolojik vakası”dır.

Kocaeli ve ölüm sessizliği

Bir şehir bilinci nasıl yerleşir, o şehirde yaşayanlara nasıl entegre edilir? Bu soruların en büyük cevabını geçen pazar günü ayvalık deplasmanından dönerken, bir zamanlar ezeli rakibimiz, marmara derbisinde uzun yıllar karşılaştığımız -Bursaspor- Bursa şehrinden geçerken alenen gördük. Gördüklerimiz şehrin alt yapısından tutun ulaşıma kadar, markalaşmak adına yapılan çalışmaların şehir merkezinde ve yoldan geçseniz dahi hissedeceğiniz şekilde fark edilen bir gerçeklikle gözler önüne seriliyor. Bir metronun rengi  veya bir köprünün simgeleşmiş renklerini bile yansıtması, kişilerde bilinci artırırken, bizim belediye uzatma kablolarıyla seçime hazırlık yapıyor, şehrin bir simgesini bile belirlememiş vaziyette, rengi,şekli, adı ne olsun? anketleri düzenliyor.

Buradan çıkarılacak iki soru var.Birincisi belirttiğim gibi basına, ikincisi ise -duyabilecekse- belediyeye olacak. Basın kısmındaki özeleştiri bir iki yazarla sınırlı kalması, tek bir ses çıkmadığının, neyin ne olduğunu görmezden gelmelerini gösteriyor. Oysaki Kocaelispor’un menfaatleri doğrultusunda, yanlış yapılan işleri bir bir dökmeleri elzem olacakken, sezon başlarında -özellikle bu sene- şişirme peşinde koştular. Sonucunda da  ”kandırıldık” imajı verdiler.

Kocaeli ve Kocaelispor’un lehine bir şeyler yapma amacında olacak basın, her zaman dik duruş sergilemesi ve tek ses olması gerekir. Sadece siyasi anlamda değil, bu şehrin en büyük değeri olan Kocaelispor için çabalamaları en büyük hedefleri olmalıdır. Şehir bilinci belediye endeksli değil, o kentte yaşayan insanlarına sesine kulak verir. Çünkü bu sosyolojik vaka, kentin simgelerinin birleştirici rol oynamasından geçer. Bunun için birileri adına iş yapmak yerine, gerçek, araştırarak ve peşini bırakmadan, Kocaeli ve Kocaelispor adına her şey mubah anlayışıyla hareket etmelidir.Aralarında gerçek Kocaelispor sevgisi olan gazeteci, muhabir olanları bir kenara bırakarak bu temel sorunu yansıtmak bizim boynumuzun borcudur.

Sonuca gelecek olursak; yerel basının kendi içinde çelişkilerinden çok, sadece Kocaeli’de yaşayan halkın nabzını tutarak ve Kocaelispor adına yapılacak en iyi şeyleri, toplum bazında yansıtmaları çok açık bir ihtiyaçtır. Kocaelispor’un kurumsallaşması adına en temel sorun arasında kent bilincini yerleştirmek, eskiden beri süregelen tarihi, gelenekleri, kültürü; temelde Kocaeli’nin üzerine çıkartmaları gerekmektedir. Görünen o ki şehir-Kocaeli-, Kocaelispor’dan önce çoktan amatör kümede.

 Kocaeli’nin büyükleri nerede? sorularından önce bu ilde insanlara ulaşacak en önemli değerin basın ve medya olduğunu hatırlatmalıyız.Yerel seçimler öncesi bu konuda baskı yapacak, slogan oluşturacak tek organ, en önce Kocaeli Basını’dır.

Önerilen Makale

Tırla Geçilen Bir Kulüp

14 Haziran 2019 Kocaelispor Olağanüstü Kongresi’nin ardından kulüp başkanı olarak göreve gelen Hüseyin Üzülmez, ilk …

1 Yorum

  1. ortada kocaelispor olmayınca bakalım yerel gazetelerdeki spor sayfasına ne yapacaklar, ben söyleyim şimdiden bizans takımların yorumlarını yapacak ya da seyircisi olmayan mahalle takımların yorumlarını yapacak, bir çözüm var aslında yerel gazeteler birleşsin kocaelispor’u yönetsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir