Kocaelispor 48 Yaşında!

Bugün tarihler 24 Nisan 2014’ü gösteriyor. Kocaelisporumuzun 24 Nisan 1966’daki kuruluşundan bu yana tam 48 yıl geçmiş bulunuyor. Dönüp baktığımız zaman diğer futbol kulüplerine oranla oldukça kısa gözükebilecek bir 48 seneden bahsediyoruz. Ancak acısıyla tatlısıyla dopdolu geçen bir 48 sene… İzmit’te futbolun tarihi ve Kocaelispor’un köklerinin tarihi elbette 1966 ile başlamıyor. Ortada 1912 yılından günümüze gelen bir futbol geleneği var. Farklı isimler ve koşullarla da olsa Kocaelispor bayrağı hep yukarıda tutuldu ve yaşatıldı.

Elbette 1966 senesi çok önemli bir kırılma noktasıdır tarihimizde. 1966 yılında Baçspor, İzmit Gençlik ve Doğanspor takımları birleşerek Kocaelispor’un iskeletini oluştururlar. Üç kulübün yöneticisi de tüm konularda anlaşarak ve yeşil siyah renkleri benimseyerek, ortak kongrelerini yapar ve yönetim kurulunu seçerler. Nasut Kayalı o günleri şöyle anımsamaktadır:

“1952 senesinde yedek subaylıktan terhis olup gelmiştim. Daha önceden de duyuyordum. Baçspor isimli bir takım kurulmuş. Bir futbol sahası maketi yaptık… Ankara’ya gittik yanımızda maketimizi de götürdük, çok güzel karşılandı. O dönemler düşünün Fenerbahçe’nin dahi tesisi bulunmuyor. Bizelere yaklaşımları “Evladım Baçspor nedir? Bursaspor var, Trabzonspor var, bu takım Kocaelispor olsun…” Bizler de hemen geldik kongremizi topladık. Bir madde değişikliği yaptık. Baçspor’un Kocaelispor olarak değiştirilmesine karar verdik.

1965 yılında Baç’ta kulübüne altı katlı büyük bir bina kazandıran ve bu binada sporcular için sosyal tesis kuran, iki adet gelir getiren lokale ve binanın 4 katından da ayrıca kira alan bu altı katlı binaya sahip olan yeşil beyaz renkli Baçspor Kulubü Turkiye’de ilk defa boyle bir tesis ve gelire sahip amatör kulübü olarak yeni kurulmuş olan ikinci ligi kaldırabileceği kanısına vararak profesyonel olmak üzere T.F.F. başkanlığına profesyonel olmak üzere dokumanları ile beraber müracaat ettiğinde yeterli görülmesine rağmen federasyonun ilkeleri dogrultusunda ancak şehir ismini alması halinde lige alınabileceği bildirildiğinde hemen kendisine ait lokalinde genel kurulunu yaparak ismini 1965 senesinde Kocaelispor olarak degiştirmiş. Bu prosedürün tamamlanabilmesi için 3-4 ay gibi bir zaman kaybedildi ve degiştiri1en isimle 1965 Mayıs ayında Ankara’ya gidildiğinde yeni bir sürprizle karşılaşıldı. Çünkü degiştirilen bir kararla şehirlerde profesyonel olacak takımlar yanlanna asgari iki kulüp daha katılması icap ettiğinden Ankara’dan geriye dönüldü. Izmit’te siyah-beyaz İzmit Gençlik ve sarı-siyah Doğanspor Kulüplerine bu teklifler götürülerek ismini Kocaelispor olarak degiştirmiş olan Baçspor Kulübünün Baç’taki alt kat sosyal tesislerinde uç kulüp yetkilileri bir araya gelerek Kocaelispor Kulübünün yeşil-beyaz olan renginin yeşilini ve diğer kulüplerin ortak renkleri olan siyahını alarak yesil-siyah renk altında liglere katılmasını muzakere edip gecenin geç saatinde karar aşamasında iken Doganspor Kulubü heyetinin biz yeşil-siyah renkleri kabul edemeyiz. Çünkü biz Boruspor’la kavgalıyız. Boruspor’un renkleri de yeşil siyah olduğu icin bu birleşmeden çekiliyoruz” sözü ile birlikte masadan ve lokalden ayrılmaları neticesinde hu birleşme tahakkuk etmedi, 1965-1966 sezonu da başlamak üzere olduğundan o sene Kocaelispor Kulubü yeşil- beyaz renkleri ile İzmit Amator Liginde bir sene oynamak mecburiyetinde kaldı. Bu arada yaptıkları hatayı anlayan Doğanspor Kulübü idarecileri birleşmeyi kabul etmeleri üzerine evvela İzmit Gençlik bilahare de Doğanspor Kulübü yetkilileri kongrelerini yaparak Kocaelispor Kulübüne iltihak etmişler ve Kocaelispor Kulübü de ikinci lige federasyon başkani Orhan Şeref APAK tarafından alınmıştır.”

“Göğsümüzdeki amblemimize gelince Izmit Sanat Okulu mezunu vc teknik ressam Emin SAKA kardeşimize aktarılan “Emin kardeş mavi körfezin üç guzide kulübü Kocaeli’yi tenisil etmek üzere profesyonel lige alınmıştır. İşte bu 119 kuIüp tarihe karışarak Körfezde yeni bir yıldız, işte o şimdiki Kocaelispor olan yıldız doğmuştur. Buna gore teknik ressamlığını gostererek bize bir amblem çiz” talimatı üzerine şimdi gögsümüzde, bayragımızda iftiharla taşıdığımız bu arma doğmuştur.”

İçinden geçtiğimiz kaotik ve zor günlere inat daha yüksek sesle haykırıyoruz. Nice 48 yıllara Kocaelispor! İyi ki doğdun!

Hakkında KSB Editorial

Kocaelispor Blog - Kocaelispor Analiz Merkezi

Önerilen Makale

Hazırlık Maçları ve Soru İşaretleri

Kocaelispor adına hayli ilginç bir yaz hazırlık dönemi geçtiğini belirtmek gerek. Çok hızlı gelişmelerin yaşandığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir