Kocaelispor – Ankara Adliyespor Maç Analizi


Ligin ilk yarısının son karşılaşmasını İzmit’te sahamız İsmetpaşa Stadyumu’nda sonlandırdık. Rakibimiz Ankara temsilcisi Adliyespor’du. Karşılaşma sonunda bir kez daha kötü ve üretimsiz bir futbol ile ligde düşme hattında yer alan Adliyespor’a 1-3’lük skorla mağlup olduk.

Ankara Adliyespor önüne şu kadroyla çıktık: Yusuf Şenlik, Kadir Öge, Murat Soner Başak, Kemal Can Aydemir, Sefa Narin, Ali Keten, Özgür Sürekçi, Mert Yavuz, Burak Özbakır, Burak Süleyman ve İshak Kurt. Maça sonradan dahil olan isimler ise; Hamza Mutlu, Onur Kandöken ve Gökdeniz Bayrakdar oldu.

Geçtiğimiz hafta yaşanan Tepecik mağlubiyeti ardından teknik adam Fatih Kavlak’ın yoğun taraftar baskısı ve yönetimin çok geç kalan tasarrufu ile takımın başından alınmasının ardından maça teknik ekip yoksunluğuyla çıktı Kocaelisporumuz. Tüm bir 90 dakikayı özetleyecek bir cümle kurulacak ise, “sıfır etki ile” sahadaydık denebilir. Geçtiğimiz hafta Tepecik karşılaşmasından daha da berbat hale gelen oyun disiplini bu maçta çok erken hissettirdi kendini sahada. Arada geçen süreçte yalnızca hoca değişikliğinin oyuncular üzerinde olumsuz etkisi olduğunu belirtmek yeterli olmayacaktır. Sorunun gittikçe kronikleştiğini görmezden gelen, acil müdahale edilmesi gereken aylarda “bekleyelim görelim” “idare edelim” anlayışı ile adeta öngörüsüzlük ve futbolun gerçeklerinden kopuk yönetim anlayışı ile tutulan teknik adamlar ile takım ne fiziksel açıdan hazır hale getirildi, ne de derinleşen psikolojik sorunları çözülebildi.

Maçın 8.dakikasında rakip Adliyespor penaltı kazandı. Penaltıyı gole çeviren isim Serkan Şirin takımını 0-1 öne geçirdi. 28.dakikada Adliyespor adına Oğuzhan Azğar farkı ikiye çıkaran golü kalemize gönderdi. 0-2. İlk yarıdaki etkisiz oyunun devamında, 45.dakikada farkı üçe çıkaran golü Mustafa Serkan Koparan kalemize kaydetti. İlk yarı, bu skorla; 0-3 gibi ağır bir sonuçla kapandı.

Tribünlerimizin dakika 60’a kadar protestoları devam ettirme sonradan da protestonun devamı niteliğinde stadyumu boşaltma eylemi gündeme geldi. İkinci yarıda tek gol vardı. 56.dakikada Kadir Öge rakip ağları havalandırdı ve maç da bu skorla1-3 sonuçlandı.

Ligin ilk yarısının maçları bitti. Ligde 17 maçta sadece 2 galibiyet aldık, küme düşme hattında bulunan rakiplerimizi neredeyse hiç mağlup edemedik. Beraberlik sayımız 9, mağlubiyetimiz ise 6 olarak sonuçlanırken, ligde sıralamada düşme hattının sınırında 15. olarak konumlandık.

Yanlış Strateji Doğru Taktiklerle Düzeltilemez!

Takımımız şu anki oyun düzeyi ve örgüsü ile kabul etmeliyiz ki, Bölgesel Amatör Lig’de dahi çok zorlanarak ligde kalabilir. Şu ana kadar oyuncuların fiziksel ve mental durumlarındaki salınımları hesaba katmadan devamlı “kaliteli isimler” yaklaşımı ile bir bakıma biyonik ve her daim yeterli oyuncular türünden ters bir bilinç ile hareket edildi. Bu ters bilincin gelişiminde lisans tahtasının açılmaması ve oyuncuların önceki senelerdeki görece pozitif performanslarının da etkisi bulunuyordu. Ancak geçmişe takılıp kalan sadece yönetim değildi, gelen teknik adamlar da mevcut durumun gerçekliğini ne analiz edebildiler ne de bu zikzakların ve sonunda önlenemez savrulmanın gerekliliklerini yerine getirebildiler. Taraftarlarımızın bütün iyi niyetine ve fedakarlığına rağmen bu düşüş iklimi zamanında hamlelerle yönetilemedi ve bedeli sportif açıdan dibe vurmak oldu.

Kocaelispor’un sorunlarının sadece teknik adam değişikliği olmadığını analizlerimizde her zaman belirttik. Sadece kadro kalitesinin derinleştirilmesi meselesi de değildi gündemde olan. Yönetsel problemler birkaç pozitif gelişmenin etkisi ile sıklıkla perdelendi. Yönetim modelindeki yapısal problemlere cesaretle mercek tutulamadı, ya her şey kulüp yönetiminden beklendi ya da kulüp yönetimi kendi konumunu hiçbir zaman sorgulatmadı. Bu kapalı devre ilişkiler ağı içinde 4 sene geçirildi. İş bir noktaya gelince fatura maddi sorunlara ve kulübe üye olmayan taraftarlara kesilmeye çalışıldı. Bu durum 2005-2013 yılları arasındaki tüm ales sınavlarında soruların çalındığını açıklayan ÖSYM’ye öğrencilerin güvenip yeni sınavlara girmesini istemeye benziyordu bir bakıma. Yapısal açıdan problemli, doğru bir yönetim modeli olmayan, sportif planlama ve saha içi konusunda yetersiz bir kulüp başkanı/yönetim ekibi olduğu, doğru ve efektif bir organizasyon şemasının zaten hiç olmadığı, süreçlerin idareten geçiştirildiği bir iklimde oyuncuların niçin performans düşüklüğü yaşadığını tartışmak veya numaralının niçin karşılıklı tezahüratlara katılmadığını konuşmak yaratılan tali gündemlere hapsolmak anlamına gelmektedir.

Kocaelispor geleceği için acilen bir karar vermelidir. 4 senenin sonunda gelinen nokta ibretliktir ve büyük bir yanlışı açığa çıkartmıştır.

Alt liglere hapsolmuş, teknik adamdan yöneticisine kadar yanlış tercihlerle günlerin geçirileceği, kulüp logosunu ürün diye sağa sola basarak büyük sonuçlar bekleyen, ufkunu daraltmış sıradan bir sivil toplum kuruluşu olarak mı yaşamına devam etmek istiyor?

Yoksa üst ligleri hedefleyen, kulüp ve şehir genetiğine uygun teknik adamlarla, yenilenen yönetim modelleri ve doğru denetleme, geliştirme programları ile düzenlenen kadrosu ile, sportifi ve altyapıyı önemseyen, gelir kalemlerini sportif üzerinden, oyuncu yetiştirme üzerinden kurmayı düşünen yarışmacı bir takım mı olmak istiyor?

Yanlış strateji doğru taktiklerle düzeltilemez…

Önerilen Makale

Kocaelispor – Sivas Belediyespor Kupa Maçı Analizi

Ziraat Türkiye Kupası’nda 3-1’lik Gölcükspor galibiyeti ardından bu kulvarda ilerleme adına umutlanan camiamız, Sivas Belediyespor’a …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir